Οπως αναμενόταν, ο Σαμαράς με μπροστάρη τον βλοσυρό Μιχελάκη άρχισε ήδη την αντιπολιτευση στην κυβέρνηση στην οποία συμμετέχει και στηρίζει, ακόμη και σε θέματα εθνικής κυριαρχίας, αν κρίνουμε από τις δηλώσεις του Σταύρου Δήμα. Ο υπουργός Εξωτερικών και αντιπρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας βρέθηκε σε μία εκδήλωση στο Βερολίνο με τον γερμανό συνάδελφό του, τον Γκίντο Βεστερβέλε και συμφώνησε απόλυτα μαζί του ότι πρέπει να αλλάξουν οι συνθήκες, ώστε να υπάρχει μεγαλύτερος κεντρικός έλεγχος από τις Βρυξέλλες στις οικονομικές πολιτικές των χωρών-μελών. Ταυτίστηκε δηλαδή με την άποψη της Γερμανίας περί μεγαλύτερης δημοσιονομικής πειθαρχίας, έστω και αν πρόσθεσε ότι πρέπει να λαμβάνονται υπ' όψιν οι διαφορές και οι δυνατότητες που έχει η κάθε χώρα.
Μόλις λοιπόν εγκρίθηκε η 6η δόση, ξετσούνισε ο Μιχελάκης, άρχισε τις καταγγελίες και έφτασε στο σημείο να πάρει αποστάσεις από την τοποθέτηση του Π. Καψή ως κυβερνητικού εκπροσώπου, ενώ είναι φανερό ότι η Ν.Δ. δεν εξέφρασε καμμία διαφωνία, όπως και τα άλλα κομματα που συγκυβερνούν. Από υποκρισία να φάνε και οι κότες... Το ακόμα πιο χοντρό όμως ήταν ότι χθες οι Δήμας και Αβραμόπουλος δεν πήγαν στην κυβερνητική επιτροπή. Υπάρχει η υποψία ότι τους έδωσε εντολή ο Σαμαράς, αλλά οι ίδιοι το αρνούνται. Υπάρχει όμως τρόπος να διευκρινισθεί η στάση της ΝΔ. Να συγκαλέσει πολύ σύντομα νέα κυβερνητική επιτροπή ο Παπαδήμος για να δούμε αν θα είναι παρόντες.
Πολλοί πιστεύουν ότι ο αρχηγός της Ν.Δ. είναι αποφασισμένος να ξευτελίσει με κάθε τρόπο την κυβέρνηση και τον Παπαδήμο προσωπικά και να τον ξαποστείλει πριν την ώρα του. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι τα καρακόλια του Σαμαρά λάνσαραν από χθές ότι τώρα που η έκτη δόση εγκρίθηκε και θα δοθεί, δεν έχει λόγο ύπαρξης η κυβέρνηση του Λ. Παπαδήμου. Θεωρούν ότι η συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου ακυρώθηκε αφού δεν έγινε δυνατόν να προικισθεί με περισσότερα λεφτά το EFSF και αυτά πουν έχει δεν φτάνουν για την στήριξη της Ιταλίας, ή της Ισπανίας, ή και των δύο μαζί. Άρα δεν θα υπάρχουν ούτε λεφτά για την Ελλάδα, συμπεραίνουν με μεγάλη χαρά, όποτε ποιος ο λόγος να παραμένει στην εξουσία ο Παπαδήμος και να μην έλθει ο Σαμαράς; Γι' αυτό ο Μιχελάκης ξανάφερε τις προάλλες την 19η Φεβρουαρίου ως την προσφορότερη ημέρα για εκλογές!
Με λίγα λόγια, ο Σαμαράς δεν την αντέχει την κυβέρνηση Παπαδήμου. Θέλει να ξεφύγει από αυτήν και εύχεται να πάει στο διάβολο η συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου και η χώρα μαζί της, αρκεί να μην έλθει η στιγμή μίας νέας μεγάλης κωλοτούμπας, της έγκρισης του μνημονίου που θα την συνοδεύει. Ελπίζει και εύχεται να διαλυθεί η Ευρωζώνη, να πάμε στη δραχμή, να αποτύχει ο Παπαδήμος, να γίνει οτιδήποτε, αρκεί να ξεφύγει από τη δέσμευση. Το πιθανότερο όμως είναι ότι δεν θα καταρρεύσει η Ευρωζώνη γιατί δεν συμφέρει σε κανένα και κάποια στιγμή θα πάρει και την πανταχούσα από τον Γιούνκερ, στην οποία ο Πρόεδρος του Γιούρογκρουπ να αναφέρει πολύ συγκεκριμένα ποιες θεωρεί ότι είναι οι δεσμεύσεις που ανέλαβαν οι έλληνες αρχηγοί και ο πρωθυπουργός. Και τότε θα έχουμε γλέντια.
Αναμφίβολα, οι ξένοι δεν εμπιστεύονται τον Σαμαρά, αλλά και πως να τον εμπιστευθούν όταν ο ίδιος λειτουργεί σα να θέλει να υπονομεύσει την κυβέρνηση. Υποτίθεται ότι ο Μιχελάκης κτυπάει τους υπουργούς του ΠΑΣΟΚ, αλλά έτσι που πάει, σύντομα θα βάλει κάποιον και το ΠΑΣΟΚ να βαράει τη Νέα Δημοκρατία. Επομένως θα πάει εκ των πραγμάτων περίπατο η όποια συνοχή της κυβέρνησης. Ή όχι;
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr