Τα μαντάτα από την Ευρώπη δεν είναι καλά και για να μην είμαστε εντελώς απαισιόδοξοι μπορούμε να πούμε ότι η κατάσταση είναι πάρα πολύ θολή. Οι αγορές απειλούν τους πάντες και τα πάντα, όλοι προσβλέπουν στη Γερμανία, τα σενάρια παίρνουν και δίνουν και κανείς δεν είναι σε θέση να κάνει πρόβλεψη, αλλά ούτε και να υποστηρίξει με βεβαιότητα τη μία ή την άλλη κίνηση. Πάντως κάποια κίνηση πρέπει να κάνουν οι μεγάλοι της Ευρωζώνης, για να δοκιμάσουν και τις αγορές, αν μη τί άλλο…
Φαίνεται όμως ότι για αρκετούς της πολιτικής τάξης, όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα. Οι μεν του ΠΑΣΟΚ εξακολουθούν να τρώγονται μεταξύ τους και να διαγκωνίζονται εν όψει της επόμενης ημέρας. Οι άλλοι, οι ακραίοι στη Νέα Δημοκρατία εξακολουθούν να έχουν το δικό τους μπαϊράκι της εθνοανεξαρτησίας και του εθνοπατριωτισμού, ενώ απηχούν τις απόψεις μόλις του 25% των ψηφοφόρων του κόμματος. Και φυσικά υπάρχουν και οι εθνοσωτήρες δημοσιογράφοι με τα ισχυρά συμπτώματα ναπολεοντίασης που προσπαθούν μετά μανίας να οδηγήσουν τη χώρα σε νέες περιπέτειες, εν ονόματιο της δημοκρατίας βέβαια. Αφήστε τα παιχνίδια που παίζουν διάφορα μήντια.
Προφανώς όλοι οι παραπάνω δεν αντιλαμβάνονται ότι μπορεί να μην υπάρξει επόμενη ημέρα για τους ίδιους, αν καταρρεύσει η Ευρωζώνη. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα καταρρεύσει γιατί είναι πολύ δύσκολο να διακρίνουμε ποιον θα ωφελούσε ενδεχόμενη κατάρρευσή της. Από την άλλη πλευρά, συχνά οι εξελίξεις έχουν τη δική τους δυναμική, ειδικά όταν τα προβλήματα δεν αντιμετωπίζονται έγκαιρα και αποτελεσματικά. Σε κάθε περίπτωση η κυβέρνηση Παπαδήμου πρέπει να προχωρεί καιμ καλά θα κάνουν οι υπουργοί της να αντιληφθούν ότι γι’ αυτό βρίσκονται εκεί και όχι για να αλληλοτρώγονται. Και αν δεν το αντιλαμβάνονται, ο Λ. Παπαδημος έχει όλο το δικαίωμα να τους κουνήσει το δάχτυλο, να τους καταγγείλει, ακόμη και να τους στείλει σπίτι τους, ή στο κόμμα τους.
Δεν είναι εύκολο γι’ αυτόν κάτι τέτοιο, αλλά αν πρόκειται να του διαλύσουν την κυβέρνηση με επαρχιωτισμούς και σκυλοκαυγάδες, ας δείξει ότι είναι έτοιμος να “φάει” κάποιον και ο κόσμος θα χειροκροτήσει. Από εκεί και πέρα, επειδή είναι ψύχραιμος και μεθοδικός άνθρωπος, έχουμε το δικαίωμα να φανταζόμαστε ότι γνωρίζει περισσότερα για τις ευρωπαϊκές προοπτικές και τις πιθανότητες σωτηρίας της χώρας. Αν μη τι άλλο, κάτι θα έμαθε επί των τεκταινομένων κατά τις πρόσφατες συναντήσεις του στις Βρυξέλλες και το Λουξεμβούργο. Αρκεί να μην ξεχνάει ποτέ ότι ο Γ. Παπανδρέου δεν τα κατάφερε κυρίως γιατί δεν στάθηκε ικανός να πειθαρχήσει και να συντονίσει τους υπουργούς του…
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr