Το ΠΑΣΟΚ είναι όμηρος του Γ. Παπανδρέου. Με την καλή έννοια είναι όμηρος γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιος που να δεσμεύει το κόμμα κατά τις διαδικασίες που πρέπει να ολοκληρώσει η κυβέρνηση Παπαδήμου αφενός και να διατηρεί μία σχετική ηρεμία που δεν θα υπήρχε αν άρχιζε ο αγώνας της διαδοχής που δεν αποκλείεται να καταλήξει και σε διάσπαση του κόμματος, αφετέρου. Με την κακή έννοια, γιατί σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, ο Γ. Παπανδρέου αναζητεί και ανακαλύπτει συνεχώς προφάσεις για να διατηρεί το κόμμα υπό τον έλεγχό του και να διατηρείται ο ίδιος μέσα στην εικόνα και αν το ΠΑΣΟΚ πάει στις εκλογές υπό την ηγεσία του, το πιθανότερο είναι ότι θα καταβαραθρωθεί.
Με λίγα λόγια, στο ΠΑΣΟΚ βρίσκονται στα δυο στενά, ενώ ο Γ. Παπανδρέου προσπαθεί με κάθε τρόπο να δηλώνει «παρών» και πότε πλασάρει ότι με αυτόν μιλάει ο Ομπάμα, πότε πάει ταξίδια με κουστωδία (αλήθεια, αυτήν την πολυπληθή ομάδα που πήρε μαζί του ποιος την πληρώνει;) στις Βρυξέλλες και συναντιέται με τον Ρομπάϊ και ταυτόχρονα αφήνει να εννοηθεί ότι θέλει να παραμείνει για ένα ακόμη διάστημα επικεφαλής του κόμματός του για να εξασφαλίσει νέα θητεία στη Σοσιαλιστική Διεθνή ή κάτι παρόμοιο.
Στο μεταξύ, είναι γνωστές οι φιλοδοξίες που τρέφουν διάφορα στελέχη με πρώτους τους Ευ. Βενιζέλο, Α. Λοβέρδο, Μιχ. Χρυσοχοϊδη, Χρ. Παπουτσή και άλλους πιθανώς. Πολλοί θεωρούν επικρατέστερο τον Ευ. Βενιζέλο, αλλά πολλά θα εξαρτηθούν επίσης από τις συμμαχίες που θα γίνουν και από τις διαδικασίες εκλογής. Ήδη γίνονται ζυμώσεις, συναντήσεις, συζητήσεις στο παρασκήνιο, αλλά και καυγάδες στο προσκήνιο και μάλιστα μεταξύ υπουργών της νέας κυβέρνησης, που δεν έχουν καταλάβει ποια είναι η αποστολή της και σε ποια δύσκολη θέση φέρνουν τον πρωθυπουργό. Ο Λ. Παπαδήμος τους είπε με ήρεμο τρόπο ότι πρέπει να παύσουν οι ανταγωνισμοί μεταξύ υπουργών που ανήκουν σε διαφορετικά κόμματα, αλλά τώρα έχουμε καυγάδες και μεταξύ υπουργών από το ίδιο κόμμα. Τι να πει κανείς για την παχυδερμία τους...
Φυσικά, κανείς δεν μπορεί να πει από τώρα ποιος από τους υποψήφιους για την ηγεσία στο ΠΑΣΟΚ θα μπορούσε να κρατήσει ενωμένο το κόμμα και να φέρει το καλύτερο αποτέλεσμα στις επόμενες εκλογές. Λέγεται ότι ο Ευ. Βενιζέλος θέλει την ηγεσία, αλλά και ταυτόχρονα σκέπτεται τις επιπτώσεις αν ηττηθεί στις εκλογές, που είναι και το πιθανότερο με τα σημερινά δεδομένα. Άλλωστε πολύ λίγοι πιστεύουν ότι το ΠΑΣΟΚ μπορεί να μείνει ενωμένο και απλά αναρωτιούνται αν θα διασπαστεί πριν ή μετά τις εκλογές. Κάτι ανάλογο ισχύει σε ένα βαθμό και στη Νέα Δημοκρατία, ειδικά αν ο Σαμαράς προσπαθήσει να ανατρέψει την κυβέρνηση Παπαδήμου, ή αν κερδίσει τις εκλογές και στη συνέχεια προχωρήσει σε εθνοπατριωτικά και λαϊκίστικα μονοπάτια που θα θέσουν σε μεγάλους κινδύνους τη χώρα.
Προς το παρόν πάντως, το θέμα είναι ότι το ΠΑΣΟΚ δεν φαίνεται να ξεφύγει εύκολα από την «ιδιοκτησία» του Γ. Παπανδρέου. Αυτό είναι ένα πρόβλημα που πρέπει να λύσει, αλλά για να μην τιναχθεί στον αέρα πρέπει να το κάνει λάου-λάου. Γι' αυτό και το συμφέρει να μακροημερεύσει η κυβέρνηση Παπαδήμου. Για αντίθετους ακριβώς λόγους και για να μη χάσει το μομέντουμ, θέλει σύντομα εκλογές ο Σαμαράς και τα καρακόλια του στα μήντια.
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr