Και τώρα που ξεπεράσαμε (ελπίζουμε) με την έγγραφη δέσμευση του Σαμαρά το φοβερό αγκάθι της εθνικής αξιοπρέπειας, τρεχάτε ποδαράκια μου. Για να πάρουμε την έκτη δόση πριν το ταμείο μείνει μόνο με τις αράχνες του, για να ολοκληρωθεί και να υπογραφεί η συμφωνία των Βρυξελλών της 26ης Οκτωβρίου, για να διαμορφωθεί και να γίνει αποδεκτό (και από τον Σαμαρά, αφού δεσμεύθηκε γραπτώς) το μνημόνιο που θα τη συνοδεύει, για να τελειώνουμε με το «κούρεμα» και το PSI, αλλά και ό,τι άλλο θα πρέπει να προωθηθεί σε αυτό το διάστημα. Όχι βέβαια ως τις 19 Φεβρουαρίου, αλλά και παραπέρα, όπως το έχει αποδεχθεί πλέον και ο αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας.
Ολα αυτά προϋποθέτουν ότι ο Λ. Παπαδήμος και η κυβέρνησή του (;) θα κινούνται γρήγορα και συντονισμένα, όχι μόνο για να εκπληρώσουν τους στόχους και για να φτάσουμε σύντομα στοις εκλογές, αλλά και για να προλάβουμε πιθανές δυσάρεστες εξελίξεις στην Ευρωζώνη που θα απειλήσουν την εφαρμογή της συμφωνίας, όπως έγινε με την προηγούμενη της 21ης Ιουλίου. Η κρίση στην Ευρωζώνη βαθαίνει επικίνδυνα και αυτά που ισχύουν σήμερα μπορεί να μην ισχύουν αύριο. Μπορεί, ας πούμε, να μη βγαίνει το PSI ή να μην υπάρχουν τα κονδύλια για τη στήριξη της ελληνικής οικονομίας στο πλαίσιο της συμφωνίας της 26ης Οκτωβρίου.
Ο πρωθυπουργός της κυβέρνησης έχει ζητήσει από τους υπουργούς και υφυπουργούς να αφήσουν κατά μέρος τις κομματικές αντιθέσεις και να επιτελούν το έργο τους. Αλλοι θα το κάνουν, άλλοι όχι, ανάλογα με τις προσωπικές επιθυμίες και ικανότητες, αλλά και ανάλογα με τα συμφέροντα των κομμάτων και των αρχηγών τους. Είναι πολύ πιθανό οι υπουργοί και υφυπουργοί του ΠΑΣΟΚ να αναλώνουν ένα μεγάλο μέρος της δραστηριότητάς τους στα εσωκομματικά τους, ενώ πολλά θα κριθούν από τη συμπεριφορά και τις διαθέσεις του Α. Σαμαρά.
Ήδη, ο φοβερός "παρατηρητής" Μουρμούρας (ο Σαμαράς είχε πει ότι οι δικοί θα είναι παρατηρητές) έδωσε δείγμα γραφής μιλώντας χθες για τον προϋπολογισμό, ενώ κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο να τα τινάξει ο αρχηγός του στον αέρα όταν θα γίνει συζήτηση για το νέο μνημόνιο, αν αποφασίσει να μη συνδεθεί μαζί του. Ασχέτως των δεσμεύσεων που έχει αναλάβει.
Με λίγα λόγια, ο Λ. Παπαδήμος είναι υποχρεωμένος να τρέξει συμπαρασύροντας όσους μπορούν και θέλουν να ακολουθήσουν. Γι' αυτό όμως χρειάζεται να φέρει και άλλους σοβαρούς συμβούλους στο γραφείο του, εκτός από τον Γκίκα Χαρδούβελη. Αντίθετα, δεν χρειάζεται να ασχολείται με παρωνυχίδες όπως η εύρεση νέου προέδρου στην
ΕΡΤ. Ας το αναθέσει αυτό στον γίγαντα της πρωτοποριακής σκέψης Παύλο Γερουλάνο, έτσι που τάκανε. Πρώτος στόχος είναι να παραμείνουμε στην Ευρωζώνη, όποιες και να είναι οι εξελίξεις.
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr