Η έκθεση της Ομάδας Δράσης για την Ελλάδα που παρουσίασε χθες στις Βρυξέλλες, ενώπιον 100 περίπου δημοσιογράφων, ο επικεφαλής της Χ. Ράϊχενμπαχ είναι εξόχως αποκαλύπτική, γαιτί παρουσιάζει την “ελληνική πραγματικότητα” σε όλο της το μεγαλείο. Παρουσιάζει δηλαδή μία χώρα που χρειάζεται βοήθεια από τους ευρωπαίους μπας και κάποια στιγμή αρχίσει να λειτουργεί στοιδχειωδώς. Και δεν μπορεί κανείς, εθνικιστής, πατριώτης, ελληναράς ή οτιδήποτε άλλο αυτής της συνομοταξίας, ότι η Ελλάδα σημέρα λειτουργεί σαν οργανωμένο κράτος. Ούτε καν ο Τσίπρας δεν μπορεί να το πει αυτό…
Οποιος έχει την υπομονή να διαβάσει λοιπόν την έκθεση του Ράϊχενμπαχ θα διαπιστώσει ότι χρειάζεται βοήθεια για να λειτουργήσει η διοίκηση, για να ξεκουνηθεί η Δικαιοσύνη, για να μαζέψει τους φόρους και να καταπολεμήσει την φοροδιαφυγή, για να απορροφήσει τα κονδύλια του ΕΣΠΑ, για να αντιμετωπίσει την απάτη και τη διαφθορά, για να περιορίσει τη λαθρομετανάστευση (αυτό το λέει και ο επικεφαλής της Φρόντεξ που κοντεύει να παραφρονήσει) και να παραμείνει στο Σένγκεν, για να προχωρήσει σε απαλλοτριώσεις, για να προωθήσει τα μεγάλα έργα, για να κόψει τις σπατάλες στην Υγεία, ακόμη και για να καταρτίσει απλούς και αποτελεσματικούς νόμους.
Αυτη την πλήρη διάλυση του παντός την δημιουργήσαμε μόνοι μας όταν βροντοφωνάζαμε ότι “η Ελλάδα ανήκει στους έλληνες” και δεν ανεχόμασταν μύγα στο σπαθί της εθνικής ανεξαρτησίας και αξιοπρέπειας, ενώ στην πραγματικότητα είχαμε ήδη εκχωρήσει μέρος των κυριαρχικών δικαιωμάτων μας με την είσοδο στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Με λίγα λόγια αποτύχαμε πλήρως να βάλουμε σε κάποια τάξη το σπίτι μας λέγοντας διάφορα ασυνάρτητα, αν και υπήρχε κάποιος έλεγχος από τις Βρυξέλλες.
Παρ’ όλα αυτά και ενώ η κατάσταση είναι γνωστή, υπάρχουν ακόμη κόμματα, αρχηγοί και φωνές που συνεχίζουν να παραπλανούν, υποστηρίζοντας ότι μόνοι μας θα τα πάμε καλύτερα, ή ότι δεν πρέπει να ανεχθούμε την καταρράκωση της εθνικής μας αξιοπρέπειας, όταν οι ίδιοι έχουμε ξεφτιλίσει κυριολεκτικά τα πάντα, ακόμη και τα όσια και τα ιερά. Αν έχουμε ελάχιστο μυαλό, ας αφήσουμε τις μεγαλοστομίες και τις μπουρδολογίες, μήπως και καταφέρουμε να βάλουμε κάποια τάξη και λογική στη ζωή μας. Η προσπάθεια που γίνεται με τον Παπαδήμο και που είναι διατεθειμένη να κάνει η Ευρώπη για μας, είναι η τελευταία. Περί αυτού δεν υπάρχει αμφιβολία. Τελεία και παύλα.
Άγγελος Στάγκος
[email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr