Απερίγραπτα πράγματα. Δεν πέρασαν ούτε 24 ώρες που υποτίθεται ότι τα λεγόμενα αστικά κόμματα συμφώνησαν για το πλαίσιο μίας νέας κυβέρνησης, προκειμένου να πάρουμε την έκτη δόση και να εξασφαλίσουμε την υλοποίηση της συμφωνίας των Βρυξελλών στις 26 Οκτωβρίου και τα πάντα κινδυνεύουν να τιναχθούν στον αέρα. Και αυτή τη φορά, κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει τον Παπανδρέου ότι φταίει. Αποδεικνύεται μάλιστα ότι αν υπέκυπτε στις πιέσεις του Σαμαρά να παραιτηθεί πριν βρεθεί νέος πρωθυπουργός και νέο κυβερνητικό σχήμα, η χώρα θα βρισκόταν στον αέρα.
Σε κάθε περίπτωση, αργά χθες το βράδυ και ενώ ο Παπανδρέου προσπαθούσε επί ώρες να μιλήσει με τον Σαμαρά και ο άλλος δεν ανταποκρινόταν, κυκλοφόρησε το όνομα του Παναγιώτη Ρουμελιώτη, παλιού υπουργού του ΠΑΣΟΚ και εκπροσώπου της Ελλάδας σήμερα στο ΔΝΤ, ως του πιθανότερου για τη θέση του νέου πρωθυπουργού, αλλά όπως χθες δεν παίρναμε όρκο με το όνομα του Λουκά Παπαδήμου, έτσι και σήμερα θέλουμε να το δούμε για να είμαστε σίγουροι. Προηγουμένως, η Νέα Δημοκρατία απέρριψε τον Λουκά Παπαδήμο, ενώ από δικές της πηγές κυκλοφόρησε το όνομα του Ρουμελιώτη.
Ολο αυτό όμως δεν είναι χωρίς σημασία. Από χθες το πρωϊ ο Σαμαράς και οι δικοί του φρόντιζαν να καταστήσουν σαφές ότι δεν υπαναχώρησαν από τις αρχικές τους θέσεις και ότι επέμεναν για μία κυβέρνηση, ουσιαστικά μεταβατική, που θα κάνει οπωσδήποτε εκλογές στις 19 Φεβρουαρίου, άρα θα παρέλυε από τις 20 Ιανουαρίου λόγω προεκλογικής περιόδου. Ακόμη περισσότερο, ο Σαμαράς δεν ήθελε (και δεν θέλει) με κανένα τρόπο να συμμετέχουν σε αυτήν πολιτικά στελέχη του κόμματός του, αλλά απαιτούσε και απαιτεί να αντικατασταθούν ορισμένοι υπουργοί από τους σημερινούς, αυτοί δηλαδή που συνήθως αντικαθίστανται προ εκλογών για να μην τις επηρεάζουν.
Άρα ο Σαμαράς θέλει μία υπηρεσιακή κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, χωρίς τον Παπανδρέου, που υποτίθεται ότι θα την ανέχεται για ένα μικρό διάστημα, μέχρι να διεκπεραιώσει κάποιες εκκρεμότητες, αυτές που απαιτούν οι δανειστές μας της Ευρωζώνης και μετά να κάνει εκλογές. Ακόμη περισσότεροι, διάφοροι σωματοφύλακες του Σαμαρά, άφηναν να εννοηθεί εδώ και εκεί σε κανάλια, ραδιόφωνα και μπλογκς, ότι ακόμη και την ανοχή θα την έδιναν επιλεκτικά και κατά περίπτωση. Αυτό όμως δεν κυβέρνηση συνεργασίας, ούτε εθνικής σωτηρίας, ούτε συνεργασίας.
Και επειδή η ζωή μας έχει κάνει καχύποπτους, ο Παπαδήμος απορρίφθηκε από τους Σαμαρικούς γιατί έκανε γνωστό ότι θα δεχόταν να αναλάβει με κάποιους όρους και γιατί φοβόντουσαν ότι θα ήταν ο εκλεκτός των Βρυξελλών και θα πίεζαν να διατηρηθεί ως πρωθυπουργός ως το... 2014. Πιθανώς ο Ρουμελιώτης δεν βάζει όρους (;) και γι αυτό τον θέλουν. Κυρίως όμως το πασοκικό παρελθόν του ταιριάζει με τα σχέδια τους: η νέα κυβέρνηση να έχει εντελώς πασοκική μορφή, αφού δεν θα έχει υπουργούς από την άλλη πλευρά, ώστε η Ν.Δ. να μην έχει κανένα κόστος από την υλοποίηση της συμφωνίας της 26ης Οκτωβρίου, παρόλο που δήθεν συμφωνεί. Μακιαβελικό, έτσι;
Δεν ξέρουμε τι ακριβώς θα γίνει σήμερα. Το καινούργιο στοιχείο όμως είναι ότι χθες στο ECOFIN αποφασίστηκε ότι για να εκταμιευθεί η έκτη δόση, η νέα κυβέρνηση, τα δύο κόμματα εξουσίας, το ΠΑΣΟΚ και η Ν.Δ. που υποτίθεται ότι την στηρίζουν θα πρέπει να δεσμευθούν εγγράφως ότι θα υλοποιήσουν όλες τις δεσμεύσεις που απορρέουν από τη συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου. Άρα και το νέο μνημόνιο. Όπως έγινε με την Ιρλανδία και την Πορτογαλία προηγουμένως.
Μένει λοιπόν να δούμε τι θα κάνει τώρα ο Σαμαράς, αλλά ταυτόχρονα πρέπει να επισημάνουμε ότι οι σύμβουλοί πιστεύουν ότι μπορεί να κρατήσει σκληρή στάση γιατί με την κρίση της Ιταλίας, οι γερμανοί και οι άλλοι δεν θα τολμήσουν να μας ρίξουν στα σκυλιά! Με λίγα λόγια, παίζουν τα ρέστα τους, δηλαδή τα λεφτά μας, με την Μέρκελ και τον Σαρκοζί. Λένε μάλιστα ότι ο Σαμαράς δεν έχει χάσει καμία παρτίδα σκάκι τα τελευταία δύο χρόνια, αλλά εδώ μιλάμε για πόκερ...
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr