Στη χθεσινή δήλωση της συνόδου κορυφής για το ευρώ υπάρχουν παράγραφοι που αφορούν όλα τα μέλη και παράγραφοι που αναφέρονται ειδικά στην Ελλάδα, οι οποίες περιγράφουν το πλαίσιο της εποπτείας και της πειθαρχίας που θα διέπει από τώρα και στο εξής την λειτουργία της Ευρωζώνης. Ήδη εκδηλώνονται αντιδράσεις γιατί η χώρα μας θα δεχθεί περιορισμό των κυριαρχικών δικαιωμάτων της δεχόμενη εποπτεία από μηχανισμούς που λςιτουργούν με ξένους. Και δεν ακούγονται μόνον από κόμματα της Αριστεράς, κάτι που ήταν αναμενόμενο, πρώτον, γιατί το ΚΚΕ είναι αναφανδόν υπέρ της εξόδου της χώρας από την Ευρωζώνη και την Ευρωπαϊκή Ένωση και ο ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ. (που μέχρι προχθές μας έτρωγε τα αυτιά ζητώντας τη διαγραφή του χρέους) υπέρ του γενικού μπάχαλου, αλλά και από κόμματα, που δηλώνουν αστικά και φιλοευρωπαϊκά, όπως η Νέα Δημοκρατία και ο ΛΑ.Ο.Σ.
Αντί λοιπόν να κοιτούν το χάλι μας και να βγάλουν αναστεναγμό ανακούφισης που τη γλυτώσαμε στο τσακ τη χρεοκοπία και τη διάλυση, Σαμαράς και Καρατζαφέρης το παίζουν υπερπατριώτες και δυσανασχετούν γιατί θα υπάρχδει «μόνιμη εποπτεία», όπως τόνισε η Μέρκελ. Δεν φρόντισαν ποτέ να διαβάσουν και να μάθουν ότι όποτε η Ελλάδα βρισκόταν σε δεινή οικονομική θέση, ή πτώχευε, έμπαινε σε καθεστώς άμεσης εποπτείας, ούτε ότι ποτέ δεν κατάφερε να βγει από δυσχερή θέση χωρίς βοήθεια από το εξωτερικό και ειδικά από τους λεγόμενους «προστάτες»; Αν το τραβήξουμε ακόμη παραπέρα, όσα κατάφερε η χώρα μας, τα κατάφερε έχοντας τις πλάτες των ισχυρών της κάθε εποχής. Οποιος τα αμφισβητεί αυτά, ας κάνει τον κόπο να ανατρέξει στην ιστορία του νεοελληνικού έθνους.
Με αυτή την έννοια, είναι αδιανόητο ότι κόμματα που έχουν ταχθεί υπέρ της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης αντιδρούν γιατί η Ευρωζώνη αποφάσισε να πάρει μέτρα που οδηγούν προς αυτήν. Ο οικονομικός και δημοσιονομικός συντονισμός και η εποπτεία για να επιτευχθεί που προβλέπει η χθεσινή ανακοίνωση αποτελούν βήμα κοινής οικονομικής διακυβέρνησης που με τη σειρά της οδηγεί στην ευρωπαϊκή ολοκλήρωση. Αλλωστε, από την πρώτη στιγμή ο στόχος ήταν και υποτίθεται ότι εξακολουθεί να είναι η εμβάθυνση με μέτρα σύγκλισης και επομένως τα γενικά μέτρα, όπως η έγκριση των προϋπολογισμών περιλαμβάνουν και την Ελλάδα.
Τα ειδικά μέτρα εποπτείας για τη χώρα μας τώρα, προβλέπουν την δημιουργία μηχανισμού καθημερινής εποπτείας, ώστε να μην διαπιστώνονται καθυστερήσεις και αστοχίες εκ τών υστέρων, όπως γινόταν μέχρι σήμερα από την Τρόϊκα, οπότε γινόταν αναγκαία η λήψη και νέων μέτρων. Στον μηχανισμό ή τους μηχανισμούς εποπτείας άλλωστε, θα συμμετέχουν και έλληνες, σε μία προσπάθεια να βελτιωθεί και να γίνει πιο αποτελεσματική η διοίκηση. Η μήπως είχε δείξει αποτελεσματικότητα μέχρι σήμερα η διοίκηση και μαζί της και η πολιτική τάξη και δεν το είχαμε καταλάβει; Με λίγα λόγια, κουραφέξαλα, μπούρδες και αηδίες, όλες αυτές οι εκδηλώσεις πόνου περί απεμπόλησης της εθνικής κυριαρχίας.
Στο κάτω-κάτω της γραφής, γι' αυτό μπήκαμε στην ΕΟΚ, συμμετέχουμε στην Ευρωπαϊκή Ενωση και υιοθετήσαμε το ευρώ. Για να γίνουμε μέρος ενός ευρωπαϊκού όλου και τρέμουμε μήπως μας πετάξουν έξω και μείνουμε μόνοι και έρημοι. Ή όχι;
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr