Αν στην Ελλάδα υπήρχε μεγαλύτερη παράδοση ευθύνης και πολιτικής ευθιξίας, κάποιος θα έπρεπε να είχε παραιτηθεί από την επιτυχημένη εισβολή κάποιων δεκάδων συνταξιούχων στρατιωτικών στο Πεντάγωνο. Ό,τι δεν είχαν καταφέρει οι περισσότεροι εν ενεργεία, το κατάφεραν εν αποστρατεία, έστω και επρόκειτο για το στρατηγείο της δικής μας πλευράς, έστω και αν η αιτία ήταν ότι τους μειώθηκαν οι συντάξεις και ίσως κάποια επιδόματα, όπως ακριβώς συμβαίνει και στους υπόλοιπους έλληνες. Μόνο που η δική τους υπερήφανη καρδιά δεν το άντεξε και έκαναν με επιτυχία και ζωσμένοι με ελληνικές σημαίες το «ντου»!
Όπως είπαμε όμως, κάποιος θα έπρεπε να αναλάβει την ευθύνη που έπεσε το Πεντάγωνο στο Χολαργό. Ο φρούραρχος, ο ΑΓΕΣ, ο ΑΓΕΕΘΑ, ο υπουργός Ενόπλων Δυνάμεων, όλοι μαζί; Κάποιος τέλος πάντων...Ακόμη και στην μεγαλύτερη μπανανία, ακόμη και στην πιο ξεφτιλισμένη χώρα, το Γενικό Στρατηγείο (γιατί περί αυτού πρόκειται) δεν πέφτει χωρίς αντίσταση στα χέρια κάποιων δεκάδων συνταξιούχων. Και μόνο το γεγονός αυτό σημαίνει ότι η πλήρης διάλυση του παντός στην Ελλάδα έχει συντελεστεί. Φανταστείτε λοιπόν πόσο μετρούν τα ηρωϊκά περί φρούρησης των συνόρων, περί υπεράσπισης των συνόρων και τα λοιπά. Άλλωστε είναι γνωστό ότι έπρεπε να κληθεί η FRONTEX για να φυλάξει τα ελληνοτουρκικά σύνορα για να μην μπαίνουν κατά εκατοντάδες καθημερινά οι μετανάστες. Τα σύνορα δηλαδή που οι «φίλιες δυνάμεις» υποτίθεται ότι είναι εκεί για να μην αφήνουν να περάσει κουνούπι...
Η μεγάλη πλάκα είναι ότι ο υπουργός Π. Μπεγλίτης έκανε κάτι αυστηρές δηλώσεις, στηλίτευσε τους σαπιοκοιλιάδες απόστρατους που έκαναν την πιο επιτυχημένη επίθεση της ζωής τους, πλακώθηκε με τον απερίγραπτο Τσίπρα που τους στήριξε πολιτικά και μετά έφερε την ... αστυνομία να προστατέψει την κύρια πύλη του Πενταγώνου από ενδεχόμενη νέα επίθεση στην χθεσινή συγκέντρωση των απόστρατων. Είναι φανερό πλέον ότι με τέτοια εμπνευσμένη πολιτική ηγεσία και με αποφασισμένους στρατηγούς, το έθνος και το στράτευμα είναι έτοιμα να μεγαλουργήσουν.
Το καλύτερο όμως ο Μπεγλίτης το άφησε για τη συνέχεια, προκειμένου να στηρίξει την πειθαρχία και την ιεραρχία. Έβγαλε ανακοίνωση ότι όποιος φαντάρος, ναύτης και υπαξιωματικός γουστάρει, θα μπορεί να απευθύνεται απ΄ ευθείας σε εκείνον γράφοντας στα παλιά του τα παπούτσια την στρατιωτική ιεραρχία. Αυτά ούτε στην διπλωματική υπηρεσία από την οποίαν προέρχεται ο Μπεγλίτης δεν γίνονται. Αλλά να μην ξεχνάμε ότι ο Μπεγλίτης ξεπετάχθηκε σαν πολιτικός δίπλα στον Γ. Παπανδρέου που διακρίνεται για την χαοτική σκέψη του. Και όπως λένε λαός και στρατός αδελφωμένοι «με όποιον δάσκαλο καθήσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις». Κατά τα άλλα η ασφάλεια της χώρας είναι σε καλά χέρια και ο Θεός να μας φυλάει.
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr