Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι κάτι μαγειρεύεται στο ευρωπαϊκό πλαίσιο. Οι πληροφορίες, οι δηλώσεις και η κινητικότητα των τελευταίων ημερών συγκλίνουν σε αυτό το συμπέρασμα και όπως πάντα, η Μέρκελ είναι οδηγός. Χθες βρέθηκε στις Βρυξέλλες, συναντήθηκε με τον Μπαρόζο, είδε και τους αρχηγούς των πολιτικών ομάδων του Ευρωκοινοβουλίου και έκανε τις σχετικές δηλώσεις της. Δηλώσεις που θα μπορούσαν να θεωρηθούν ενθαρρυντικές, αλλά όλα εξαρτώνται από την έκθεση της Τρόϊκας που θα αποφανθεί για την βιωσιμότητα του ελληνικού χρέους, όπως είπε η γερμανίδα καγκελάριος.
Από τη συγκεκριμένη έκθεση θα εξαρτηθεί η περαιτέρω στάση της Γερμανίας, τόνισε μεταξύ άλλων. Το πιθανότερο όμως είναι ότι η Τρόϊκα θα γράψει την έκθεσή της σύμφωνα με τις πολιτικές οδηγίες που θα πάρει και αν κρίνουμε από τα υπόλοιπα, Θα δοθεί στην Ελλάδα μία ακόμη ευκαιρία, αλλά μέχρι το 2013 ή το 2014, όπως πρόβλεψε ο Σημίτης. Προς το παρόν και σύμφωνα με τις ενδείξεις, η αναθεώρηση της απόφασης της 21ης Ιουλίου θα σημαίνει αύξηση του "κουρέματος" κατά ένα ποσοστό με μεγαλύτερη συμμετοχή των ιδιωτών. Δηλαδή, αντί το "κούρεμα" να φτάσει στο 20-21% στά ελληνικά ομόλογα που κατέχουν οι ιδιώτες, θα φτάσει στο 25-30%, όχι παραπάνω. Αυτό το δέχθηκαν πλέον και οι γάλλοι που τρέμουν για τις τράπεζές τους.
Η λογική, ώστε το "κούρεμα" των χρεών (μόνο προς τους ιδιώτες, όχι προς τα κράτη) να μην υπερβαίνει τα παραπάνω ποσοστά, είναι ότι αν γίνει κάτι τέτοιο πριν η χώρα μας παρουσιάσει πρωτογενές πλεόνασμα είναι ότι μετά θα ζητούν ανάλογη μεταχείριση και άλλες χώρες με προβλήματα και θα γίνει κόλαση, εξήγησε η Μέρκελ. Ίσως γι' αυτό το σχέδιο προϋπολογισμού του 2012, που συντάχθηκε με την "συνεργασία" της Τρόϊκας προβλέπει πλεόνασμα 1,5% ή περί τα 3,8 δισεκατομμύρια ευρώ.
Το πλέον ενθαρρυντικό όμως από αυτά που είπε η Μέρκελ είναι ότι για πρώτη ίσως φορά παραδέχθηκε ότι η Ελλάδα χρειάζεται ανάπτυξη. Να δούμε λοιπόν τι θα προκύψει από τον υπουργό Οικονομικών, τον φιλελεύθερο δημοκράτη και συνεταίρο της γερμανικής κυβέρνησης, τον Ρέσλερ, που έρχεται στην Αθήνα μαζί με πιθανούς επενδυτές. Ωστόσο, να μην ξεχνάμε ότι αυτός ο μπαγάσας θα μας έριχνε ευχαρίστως στα σκυλιά...
Με όλα τούτα, θα είχε όλο το δικαίωμα του κόσμου να ρωτήσει κάποιος αν σημαίνουν και φως στην άκρη του τούνελ. Ειλικρινά, κανείς δεν μπορεί να απαντήσει. Μπορεί να σημαίνουν ότι οι ευρωπαίοι προσπαθούν να κερδίσουν και άλλο χρόνο για να θωρακιστούν, μπορεί να αποδειχθεί ότι δεν είναι αρκετά, ενδεχομένως να σημαίνουν και κάτι θετικό για όσους είναι αισιόδοξοι. Από την άλλη πλευρά, είναι τέτοια η πολυπλοκότητα της εξόδου από την Ευρωζώνη, τέτοια τα οικονομικά και νομικά προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν και τόσος ο χρόνος που θα απαιτηθεί για να ξεμπλοκάρουν διάφορα πράγματα, που κανείς πολιτικός, έλληνας ή ξένος, δεν θα την τολμήσει.
Μακάρι...αλλά κρατάμε και μικρό καλάθι. Να μην ξεχνάμε την αυτοκαταστροφική δεινότητα των ελλήνων και άλλωστε, εκτός από το ΚΚΕ, τον ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ και κατά πως φαίνεται τον Σαμαρά, έχουμε και τον Μητροπολίτη Μεσογαίας να συμβάλλει για να ξαναγυρίσουμε στη δραχμή.
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr