Την απάντηση στο ερώτημα, αν οι έλληνες θέλουν να σωθούν, που ρωτούν όλο και συχνότερα οι ξένοι, την έδωσε ο πυλώνας της συνδικαλιστικής σκέψης και πρακτικής στην Ελλάδα, ο φοβερός Νίκος Φωτόπουλος, της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ. Βγήκε προχθές με το θάρρος που τον διακρίνει και είπε ορθά κοφτά, απευθυνόμενος στους ευρωπαίους και το ΔΝΤ, ότι ο δικός μας ο λαός δεν τους χρειάζεται για να σωθεί και να πάνε να βρουν άλλους λαούς να σώσουν. Έτσι απλά λύθηκε το θέμα. Άλλωστε ο Φωτόπουλος δεν έκανε τίποτα περισσότερο από το να βάλει σε δυο λόγια την ανικανότητα της κυβέρνησης, την καταστρεπτική πολιτική των κομμάτων της αντιπολίτευσης και κυρίως του ΚΚΕ, του ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ., αλλά και της Ν.Δ. όπως ξαναπροέκυψε από την ομιλία του Α. Σαμαρά στη Θεσσαλονίκη και φυσικά από τις αντιδράσεις των συνδικαλιστών, των συντεχνιών και πολλών άλλων ευυπολήπτων πολιτών.
Και για όποιον έχει απορίες, ας σκεφθεί ποια είναι η ουσιαστική διαφορά μεταξύ της ανοιχτής παρότρυνσης του ΚΚΕ στους πολίτες να μην πληρώνουν το έκτακτο τέλος για τις ιδιοκτησίες, την κάλυψη του ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ. σε όσους δεν πληρώνουν, τις απειλές του Φωτόπουλου ότι δεν θα επιτρέψει στους λογαριασμούς της ΔΕΗ...
ΤΟΥ να μετατραπούν σε φοροεισπρακτικό μηχανισμό και να κοπεί το ρεύμα σε όσους δεν πληρώνουν και στη δήλωση του Σαμαρά ότι αυτός δεν θα πει στους πολίτες «μην πληρώνετε» , αλλά αντιλαμβάνεται ότι «δεν μπορούν». Ισοδυναμεί ή όχι η δήλωσή του με «μην πληρώνετε»; Αυτά άσχετα με το κατά πόσον είναι δίκαιο ή όχι, αποτελεσματικός ή όχι, ο νέος φόρος επί των ακινήτων... Όμως όταν η χώρα βουλιάζει, είναι μάλλον πολυτέλειες τέτοιες σκέψεις.
Αφού απαντήθηκε λοιπόν το ερώτημα αν θέλουμε να σωθούμε ως χώρα και προφανώς δεν θέλουμε, μένει το ερώτημα αν οι άλλοι πλέον θέλουν να μας σώσουν. Γιατί μπορεί και να μη θέλουν πλέον, κρίνοντας από όσα έγιναν την Παρασκευή στο ECOFIN στη Βαρσοβία. Εκεί ο
Βενιζέλος έφαγε πάλι της χρονιάς (φαίνεται ότι τους ερεθίζει ο τύπος με διάφορα πολιτικο-δικονομικά και αυτοί θέλουν πράξεις και αποτελέσματα, όχι λόγια, όπως του είπαν μάλιστα) του, ενώ νομίζαμε ότι μετά την καταιγίδα μερικές μέρες πριν, που μας απειλούσαν με έξωση από το ευρώ, τα πράγματα είχαν καλμάρει κάπως. Ακολούθησαν οι δηλώσεις περί καταστροφής αν η Ελλάδα κατέρρεε και βέβαια και η τηλεδιάσκεψη, όπου Μέρκελ και Σαρκοζί φέρονται να είπαν ότι για να προχωρήσει το δεύτερο πακέτο στήριξης, πρέπει η Ελλάδα να σεβαστεί τις δεσμεύσεις της, αλλά και ότι η χώρα μας αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της Ευρωζώνης.
Τι μεσολάβησε λοιπόν μεταξύ Τετάρτης και Παρασκευής πάλι και οι υπουργοί Οικονομικών των εταίρων εμφανίστηκαν θηρία ανήμερα, σε σημείο που ο Βενιζέλος να παραληρεί και να τραυλίζει όταν τέλειωσε η σύνοδος. Δεν μεσολάβησε τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά οι ευρωπαίοι δεν πιστεύουν ότι ακόμη και το μέτρο της φορολόγησης των ακινήτων είναι αρκετό για να φέρει το έλλειμμα στο 7,6 -7,8% του
ΑΕΠ. Το είπε ο
Σόϊμπλε ξεκάθαρα. Και όταν ο Βενιζέλος τόλμησε να ψελλίσει ότι άλλα μέτρα θα προκαλέσουν αναταραχή, ο γερμανός ανέτεινε ότι και η δική του η κυβέρνηση κοντεύει να πέσει λόγω της Ελλάδας. Και δεν λέει ψέματα. Η
Μέρκελ παραπαίει και οι απερίγραπτοι συνεταίροι της, οι Φιλελεύθεροι Δημοκράτες δεν πάνε καλύτερα, παρά τον ευρωσκεπτικισμό και τις δηλώσεις του αρχηγού τους
Ρέσλερ που συντηρεί το θέμα της ελληνικής χρεοκοπίας. Ανάλογες είναι οι δυσκολίες πολλών άλλων κυβερνήσεων με τους ψηφοφόρους τους. Από την πλευρά του ο Σλοβάκος είπε ξερά ότι δεν μπορεί να χρηματοδοτεί η χώρα του την Ελλάδα όταν οι μισθοί εκεί είναι πολύ μικρότεροι των ελλήνων.
Είναι σαφές λοιπόν ότι μας σπρώχνουν σε νέες επώδυνες οδούς, γιατί δεν το συζητούν να μην πιαστούν οι στόχοι που τέθηκαν. Άλλωστε, γι αυτό μένει ανοικτή η ημερομηνία επιστροφής της Τρόϊκας στην Αθήνα. Αυτοί πιέζουν για μαζικές απολύσεις από το δημόσιο, κάτι που θέλει να αποφύγει η κυβέρνηση, αλλά τελικά δεν θα τα καταφέρει. Δεν τις επιθυμεί, αφενός γιατί η άνοδος της ανεργίας θα είναι σημαντική, αφετέρου γιατί με ποια κριτήρια θα διώξει ποιους και τρίτον γιατί φοβάται την κοινωνική αναταραχή. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν θέλει να τα βάλει με την πελατεία της, αλλά ίσως αυτό να μην είναι πια σημαντικό εκεί που βρίσκονται τα πράγματα. Υπάρχουν και μερικά άλλα μέτρα, όπως νέες περικοπές σε μισθούς και συντάξεις, που δεν αποκλείεται να γίνουν, εξίσωση του φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης και στο πετρέλαιο κίνησης, που ίσως και αυτό να γίνει, ακόμη και φορολόγηση των τραπεζικών καταθέσεων, μάλλον απίθανο.
Αντέχει όμως η κυβέρνηση με όλα αυτά και με την ερασιτεχνική και ξεχαρβαλωμένη εικόνα που παρουσιάζει ήδη, αφού ο
Παπανδρέου αδυνατεί να παίξει τον ρόλο του ηγέτη; Μάλλον όχι. Οι εκλογές δυστυχώς (γιατί δεν ξέρουμε τι θα γίνει κατά το εκλογικό διάστημα, αφού η κρατική μηχανή είναι ανύπαρκτη) είναι ορατές, αλλά αφού πάρουμε την έκτη δόση, αν την πάρουμε (και πότε), γιατί και αυτό παίζει. Ο Σαμαράς πάλι, δεν κρατιέται και υπόσχεται, ως ΠΑΣΟΚ το 1980, όταν έλθει στην εξουσία (δεν αποκλείεται πια) να επαναδιαπραγματευτεί το Μνημόνιο, χωρίς να εξηγεί γιατί οι ευρωπαίοι θα δεχθούν να το διαπραγματευτούν μαζί του, ενώ πλάκωσαν στις σφαλιάρες τη σημερινή κυβέρνηση μόλις πήγε να κάνει κάτι τέτοιο. Εκτός και αν εννοεί ότι είναι έτοιμος να βγάλει την Ελλάδα από την Ευρώπη αν η Ευρώπη δεν συμφωνήσει μαζί του. Γιατί στην ομιλία του δήλωσε ευρωπαίος, αλλά δεν συμφωνεί με την Ευρώπη όπως είναι σήμερα, οπότε... Και είπε και κάτι ακόμη, ότι θα κηρύξει ελληνική ΑΟΖ μετά από κάποια επεξεργασία των δεδομένων. Φανταστείτε λοιπόν την Ελλάδα εκτός Ευρωζώνης, ίσως και Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης και σε μεγάλη ένταση με την Τουρκία...
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr