Μήπως τελικά ο φοβερός Τσίπρας έχει δίκιο; Μήπως θα έπρεπε να στείλουμε ένα τελεσίγραφο στις Βρυξέλλες, στο ΔΝΤ, στην Ουάσινγκτον και στα κέντα αποφάσεων της Ευρώπης ότι ή παίρνουν πίσω τα Μνημόνια και τους όρους που επιβάλλουν για τη στήριξή μας, ή πάμε σε χρεοκοπία, κάνουμε στάση πληρωμων και τα τινάζουμε όλα στον αέρα και μαζί και όλο τον κόσμο; Και μήπως πρέπει εμείς να θέσουμε τους όρους στήριξής μας, που δεν θα είναι άλλοι από μί εξάλλειψη του χρέους, αέναη χρηματοδότησή μας με εκατοντάδες δις το χρόνο χωρίς τόκο, επενδύσεις άλλων τόσων δις μέχρι να γίνουμε το νέο Ελντοράντο, διατήρηση του καθεστώτος που ονομάσαμε "ελληνική πραγματικότητα" και εξασφάλιση ζωής χαρισάμενης μέχρι Δευτέρας Παρουσίας;
Η αλήθεια είναι ότι μπορεί εμείς να είμαστε απερίγραπτοι, αλλά και οι άλλοι είναι απαράδεκτοι στην πολιτική τους αντίληψη και τη συμπεριφορά τους. Αφού πρώτα οι γερμανοί και οι υπόλοιποι φρόντισαν να στήσουν ένα σκηνικό οργής και άμεσης χρεοκοπίας της Ελλάδας, αφού με την κακόφωνη πολυφωνία τους, έθρεψαν την ανασφάλεια, προκάλεσαν τη νευρικότητα στις αγορές και εκτόξευσαν "spreads" και ασφάλιστρα σε απλησίαστα ύψη, μετά για κάποιους προφανείς λόγους κατάλαβαν ότι έτσι και χρεοκοπήσει η Ελλάδα μπορεί να καταρρεύσει το σύμπαν. Οπότε καταλήφθηκαν με νέο πανικό και τα γύρισαν.
Οι χθεσινές δηλώσεις, αφού πρώτα το σύνθημα το έδωσε η Μέρκελ μία μέρα πρίν, ήταν στον αντίποδα. Από τους αυστριακούς ως τον Όλι Ρεν και από τον Σαρκοζί ως τον Μπαρόζο διαγκωνίσθηκαν ποιος θα πρωτοβγει για να πεί ότι η Ελλάδα δεν θα χρεοκοπήσει, δεν θα βγει από το ευρώ, γιατί κάτι τέτοιο θα ισοδυναμεί με ολική καταστροφή. Υπερβάλλουν βέβαια, αλλά είναι σαφές ότι δεν γνωρίζουν ποιες θα είναι οι επιπτώσεις και φοβούνται πολύ το ντόμινο. Από την άλλη πλευρά, Σαρκοζί και Μέρκελ ζήτησαν στην τηλεδιάσκεψη απόπ τον Παπανδρέου να τους δώσει τον λόγο της τιμής του ότι θα πετύχει όλους τους στόχους, προκειμένου να προχωρήσουν στην υλοποίηση του πακέτου στήριξης της 21ης Ιουλίου, που όμως θα πρέπει να εγκριθεί από τα κοινοούλια της Ευρωζώνης και εκεί θα δοθεί μάχη.
Φυσικά ο Παπανδρέου έδωσε τον λόγο της τιμής του, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα. Τώρα που καταλάβαμε ότι ο κόσμος είναι όμηρός μας, χαζοί είμαστε να μην ακούσουμε τον Τσίπρα; Ή θα μας φερθούν με το σεις και με το σας και ταυτόχρονα θα τα σκάνε χωρίς πολλά-πολλά, ή θα το κάνουμε Κούγκι. Άντε γιατί μας παραμπήκαν στο ρουθούνι και καιρός να καταλάβουν με ποιους έχουν να κάνουν!
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr