Οποιος κατάλαβε τι έγινε την περασμένη Πέμπτη το βράδυ στη συνάντηση Βενιζέλου-Τρόϊκας, να σηκώσει το χέρι του. Να μας πει δηλαδή αν Τρόϊκα έφυγε επειδή ο υπερήφανος και αγέρωχος Ευάγγελος σήκωσε το θηριώδες ανάστημά του και είπε "basta", γιατί εγώ δεν δέχομαι άλλα μέτρα που θα επιβαρύνουν τον λαό και θα βαθύνουν την ύφεση, ή οι της Τρόϊκα είπαν ότι εδώ εσείς δεν κάνετε τίποτα και μας κοροϊδεύετε, οπότε δεν έχει κανένα νόημα η συνέχιση της παρουσίας μας. Πάρτε λοιπόν δέκα ακόμη μέρες, είπαν, να το σκεφθείτε το πράγμα, πάρτε και καμία απόφαση, κανένα μέτρο και τα ξαναλέμε, γιατί έτσι όπως έχει η κατάσταση, εμείς (εκείνοι) δεν μπορούμε να εισηγηθούμε εκταμίευση της έκτης δόσης.
Η κυβέρνηση και ειδικά ο Βενιζέλος ενθάρρυνε την διάδοση και την εδραίωση της πρώτης εκδοχής, μέρες πούναι και έρχεται και η...ΔΕΘ, αλλά μεταξύ μας, το πιθανότερο είναι ότι ισχύει η δεύτερη. Είδαν και αποείδαν οι «τροϊκανοί» ότι η ελληνική πλευρά δεν εφαρμόζει ουσιαστικά όσα δεσμεύτηκε να εφαρμόσει και ότι τώρα κρύβεται πίσω από την πράγματι βαθιά ύφεση για να δικαιολογήσει γιατί το έλλειμμα φέτος δεν πρόκειται να πέσει κάτω από το 8,8% στην καλύτερη περίπτωση (κάποιοι πιστεύουν ότι μπορεί να πλησιάσει το 10%...) οπότε αποφάσισαν να φύγουν και να την αφήσουν να βράσει στο ζουμί της. Φαίνεται δε ότι ζήτησαν απολύσεις στο δημόσιο τομέα με κάποιο τρόπο, πέρα από τα γνωστά περί ιδιωτικοποιήσεων και μεταρρυθμίσεων.
Δεν αποτελεί απόδειξη, αλλά οδηγεί αβίαστα στο συμπέρασμα ότι οι τροϊκανοί μας έτριξαν τα δόντια και όχι εμείς σε εκείνους, το γεγονός ότι στη συνέντευξη τύπου που έδωσε την Παρασκευή το μεσημέρι για να καθησυχάσει το πανελλήνιο που είχε μουδιάσει όταν άκουσε ότι τα βρόντηξε η Τρόϊκα, ο Βενιζέλος μίλησε για άμεση εφαρμογή της «εργασιακής εφεδρείας» , όχι μόνο για 7500 υπαλλήλους που οι φορείς τους συγχωνεύονται ή καταργούνται , αλλά και για άλλους. Πληροφορίες αναφέρουν επίσης ότι θα προωθήσουν με αλλαγές το ενιαίο μισθολόγιο, ώστε να προκύψουν και από εκεί οικονομίες, ενώ αναζητούν επίσης την πρώτη εταιρία του δημοσίου που θα θυσιαστεί στο βωμό της ιδιωτικοποίησης.
Φυσικά, όλα αυτά θα δούμε αν θα ισχύσουν γιατί όλο υποσχέσεις δίνονται που δεν προχωρούν όμως σε υλοποίηση, ενώ είναι σαφές ότι η ανοχή και η υπομονή του ΔΝΤ και των εταίρων-δανειστών εξαντλείται. Αν μάλιστα θωρακίσουν τις τράπεζες τους με 200 δις ευρώ, όπως ζητάει η Λαγκάρντ και προς το παρόν συναντά σθεναρή αντίσταση, χαιρετείστε τον πλάτανο. Είναι σαφές ότι δεν θέλουν πια ούτε να μας μυρίσουν, βλέποντας μάλιστα τους ισπανούς και τους πορτογάλους να παίρνουν συναινετικά και άλλα μέτρα για να αντιμετωπίσουν τα δικά τους προβλήματα και εμείς να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας και εκείνους. Το είπμαε λοιπόν και το ξαναλέμε, το αμέσως επόμενο διάστημα είναι πάλι πολύ κρίσιμο και δεν αποκλείεται οι εξελίξεις να είναι ραγδαίες. Αν θα είναι προς το χειρότερο ραγδαίες και φτάσουμε εκεί που δεν πρέπει, δηλαδή έξω από την Ευρωζώνη, έξω από την Ευρωπαϊκή ΄Ενωση και μέσα στη δραχμή ή όπως αλλιώς την ονομάσουμε, τότε να δείτε τι θα πει καταστροφή.
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr