Επί της ουσίας, το νομοσχέδιο για την απελευθέρωση της "αγοράς" των ταξί θα κριθεί όταν διαμορφωθεί το σχετικό νομοσχέδιο και αφού ολοκληρωθεί ο διάλογος, τον οποίον οι ιδιοκτήτες ταξιτζήδες τορπίλισαν μόλις ανακοινώθηκε η πρόθεση της κυβέρνησης, όπως κατήγγειλε ο Ραγκούσης και δεν υπάρχει λόγος να μην τον πιστέψουμε, όταν τα γεγονότα μιλούν μόνα τους. Αλλά οι ταξιτζήδες αντιδρούν όπως ακριβώς συμπεριφέρονται κατά την άσκηση του επαγγέλματός τους οι περισσότεροι, με έλλειψη ευγένειας, με τσαμπουκά, με εκμετάλλευση του πελάτη, με όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που όσοι έχουμε χρησιμοποιήσει ταξί έχουμε δει και νοιώσει στο πετσί μας. Οι βουλευτές της πλειοψηφίας όμως;
Είναι γεγονός ότι η κυβέρνηση αντιμετωπίζει συνεχώς προβλήματα με βουλευτές της που δεν εννοούν να καταλάβουν ότι οι εποχές άλλαξαν και οι ώρες που περνάει η χώρα είναι κρίσιμες. Παραμένουν κολλημένοι στο παρελθόν, κάνουν κλεφτοπόλεμο, προσπαθούν να εξασφαλίσουν το πολιτικό μέλλον τους, νομίζοντας ότι θα διασωθούν αν καταρρεύσει το σύστημα ή η κυβέρνηση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε οι αντιδράσεις όσων συντάσσονται με τους ταξιτζήδες και ψήνουν το ψάρι στα χείλη του Ραγκούση, είναι εξωφρενικές και δείχνουν αναξιοπιστία και ανοησία.
Ψήφισαν ή δε ψήφισαν όλοι αυτοί, 21 ή και περισσότεροι,την απαλευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων, μεταξύ των οποίων και των ταξιτζήδων; Δεν ήξεραν τι ψηφίζουν ή θεωρούν ότι οι θα συνεχιστεί η παράδοση της ψήφισης νόμων που δεν θα εφαρμοστούν; Ή μήπως θέλουν να συνεχιστεί η χορήγηση δανείων από τις τράπεζες και η αντίστοιχη δανειοληψία για άσχετους λόγους, ενώ στην πραγματικότητααφορούν την αγορά αδειών ταξί; Και πως δικαιολογούν τη στάση τους υπέρ της διατήρησης ενός μαυραγορίτικου καθεστώτος όπου οι συναλλαγές γίνονται κάτω από το τραπέζι, φόροι δεν
πληρώνονται και πλουτίζουν άνθρωποι χωρίς να δηλώνουν τα περουσιακά τους στοιχεία; Και πάντως, αφού διαφωνούν με την πολιτική της κυβέρνησης, γιατί δεν την ρίχνουν αυτοί οι μάγκες αντί να της βγάζουν την ψυχή κάθε φορά που καλούνται να ψηφίσουν ένα αντιδημοφιλές, αλλά εξυγιαντικό μέτρο;
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το σημερινό καθεστώς των ταξί πρέπει να εξυγιανθεί. Ναι, άνθρωποι θα πονέσουν, αλλά και όσοι έκλεισαν μαγαζιά πόνεσαν, δίχως να προσπαθήσουν να διαλύσουν το σύμπαν. Το να προσθέσουμε ότι η πολιτεία οφείλει να μην ανέχεται τους τραμπουκισμούς των ταξιτζήδων δεν έχει νόημα, καθώς αυτό το παιχνίδι έχει χαθεί εδώ και καιρό. 'Άλλωστε η κοινωνία μας τους ανέχεται τους τραμπουκισμούς χωρίς να ανησυχεί για τις επιπτώσεις. Από την άλλη πλευρά, το νομοσχέδιο που θα φέρει ο Ραγκούσης στη Βουλή θα πρέπει να έχει λογική και επαφή με την πραγματικότητα. Για να μην γεμίσει ο τόπος με ταξιτζήδες που θα περιφέρονται άναρχα στην άσφαλτο. Ακριβώς όπως σήμερα αλλά σε μεγαλύτερους αριθμούς, δημιουργώντας περισσότερα προβλήματα.
Αγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr