Για πρώτη μάλλον φορά από τον Μάϊο του 2009 που η χώρα κατέφυγε στον μηχανισμό στήριξης και μπήκε υπό την κηδεμονία της Τρόϊκα υπάρχει τέτοια συγκλιση απόψεων για μία απόφαση που αφορά το παρόν και το μέλλον μας. Εννοούμε φυσικά την απόφαση-συμφωνία που προέκυψε από την σύνοδο κορυφής της Ευρωζώνης και το γεγονός ότι σχεδόν οι πάντες την κρίνουν θετικά και αναγνωρίζουν ότι προσφέρει μεγάλη ανακούφιση στην Ελλάδα.
Δεν έχει και τόση σημασία να κάνουμε τους Ταλμουδιστές και να εξετάσουμε πως είδαν τα κόμματα την πράγματική στορική απόφαση-συμφωνία. Άλλωστε γνωρίζουμε ότι τα ελληνικά κόμματα αδυνατούν σε πάγια βάση να κάνουν την υπέρβαση και να ξεπεράσουν τους εαυτούς, ακόμη και όταν οι στιγμές είναι κρίσιμες. Αξίζει μόνο να αναφερθούμε στην περίπτωση της Νέας Δημοκρατίας και τη δήλωση του Α. Σαμαρά που μπορεί αύριο να αναλάβει τα ηνία αυτής της έρμης χώρας. Η συγκεκριμένη λοιπόν δήλωση χαρακτηριζόταν από αμηχανία και διάθεση υπεράσπισης των θέσεών του που καταφανώς έμειναν μετέωρες, πέρασε ένα στάδιο προσπάθειας αναίρεσης των θετικών της απόφασης και κατέληξε σε παραλήρημα.
Αυτά ως παρατήρηση, αλλά το πιο σημαντικό από όλα είναι τα θα κάνει η κυβέρνηση και πως θα τα καταφέρει μετά την γενναιόδωρη απόφαση των ευρωπαίων. Θα μπορέσει να συμμαζευτεί και να οργανωθεί για να κάνει όλα αυτά τα δύσκολα που ανήκουν στην ευθύνη της ελληνικής πλευράς ώστε να
μειωθεί το έλλειμμα και να προωθηθούν οι απαραίτητες μεταρρυθμίσεις; Θα έχει τη δύναμη να ξεπεράσει τις αντιδράσεις που ξεσπούν κάθε ημέρα και θα αρχίσουν να κλιμακώνονται από τον Σεπτέμβριο; Θα μπορέσει να κινητοποιήσει και να βρει συμπαράσταση από μία ικανή μερίδα της κοινής γνώμης που
διαπιστώνει την αναγκαιότητα μίας αλλαγής στην κοινωνία και την οικονομία; Θα μπορεί να τιθασσεύσει τους μπαχαλάκηδες των δρόμων και τους μπαχαλάκηδες του λαϊκισμού; Θα έχει τη δύναμη να βάλει μπρος αυτή την άθλια κρατική μηχανή που όχι μόνο είναι αδρανής, αλλά υπονομεύει και κάθε απόπειρα εκσυγχρονισμού; Και στο ίδιο πλαίσιο θα περιορίσει την φοροδιαφυγή και τις δαπάνες για να μην βγηει τελείως έξω από τους στόχους φέτος;
Δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα τα καταφέρει η κυβέρνηση μόνη της και ας ελπίσουμε ότι θα βρει ικανά στηρίγματα στους τεχνοκράτες που είναι αποφασισμένοι να στείλουν στην Αθήνα η Κομισιόν και οι εταίροι για να ελέγχουν περίπου τα πάντα. Ο αγώνας πάντως θα είναι πολύ δύσκολος και μακρύς και προς το παρόν μόνο να αισιοδοξούμε συγκρατημένα (ίσως και ηλιθίως) μπορούμε. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τις αντιδράσεις των αγορών, αλλά γι αυτό η Ελλάδα και η κυβέρνησή της δεν μπορεί να κάνει κάτι.
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr