Η τεχνολογία προσφέρει πλέον δυνατότητες διαλόγου, αντίδρασης, σχολιασμού, τροφοδότησης με γνώμες, ανταλλαγής απόψεων και όλα αυτά άμεσα. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι συμβάλλει αποφασιστικά στον εκδημοκρατισμό της πληροφόρησης, αλλά από την άλλη πλευρά συντελεί και στη δημιουργία σύγχυσης. Είναι συζητήσιμο κατά πόσον ο πολίτης ωφελείται από τον ορυμαγδό των πληροφοριών και των απόψεων, των ολοκληρωμένων ή των αποσπασματικών, των αληθινών και έντιμων ή των ψεύτικων, στον οποίον εκτίθεται καθημερινά. Υπάρχει η βάσιμη εκτίμηση ότι τελικά χάνει τον μπούσουλα και δεν μπορεί να αντιληφθεί τι είναι σημαντικό και τι όχι, ποιά είναι η ανάλυση ή γνώμη που πρέπει να λαμβάνει υπ' όψιν και ποιά όχι.
Στην παραδοσιακή δημοσιογραφία, την εποχή δηλαδή που η τεχνολογία δεν επέτρεπε τον ανελέητο βομβαρδισμό με ειδήσεις και απόψεις ή το λεγόμενο "feedback", ένας από τους βασικούς ρόλους των δημοσιογράφων, ή ορισμένων ειδικοτήτων δημοσιογράφων, ήταν αυτός του θυρωρού, του "gatekeeper" επί το αγγλικότερο. Αποφάσιζε ποιες ειδήσεις ήταν οι σημαντικές, ποιες θα ενδιέφεραν το κοινό και ποιες ήταν και σύμφωνες με την γραμμή της εφημερίδας ή γενικότερα του μέσου ενημέρωσης. Γιατί η έννοια της ελευθεροτυπίας είναι γενική. Δεν υπάρχει δηλαδή πλήρης ελευθεροτυπία σε κάθε συγκεκριμένο μέσο, αλλά μπορούν και κυκλοφορούν όλα τα μέσα, όλων των αποχρώσεων και των απόψεων, ώστε να υπάρχει και η αντίστοιχη και πλήρης κυκλοφορία των ιδεών. Άλλωστε και με την τεχνολογία έχει ατονήσει ο ρόλος του "θυρωρού", σίγουρα στο πλαίσιο του διαδικτύου.
Ολα τα παραπάνω συνιστούν μία δεοντολογία και στον "Reporter" την τηρούμε και την σεβόμαστε σε υπερθετικό σχεδόν βαθμό. Οπως προσπαθούμε να δημιουργούμε ένα πλαίσιο που να επιτρέπει την ανάπτυξη των δυνατοτήτων που προσφέρει σήμερα η τεχνολογία και με αυτή την έννοια δεν ασκούμε λογοκρισία στις απόψεις που διατυπώνονται από διάφορους αναγνώστες. Είναι όμως πολύ δυσάρεστο και εξαιρετικά αντιαισθητικό το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιοι που εκμεταλλεύονται το "βήμα" που τους προσφέρεται και διατυπώνουν τις θέσεις τους με χυδαίο τρόπο, κρυμμένοι συνήθως πίσω από την ανωνυμία. Είτε πρόκειται για βλαμένους, είτε πρόκειται για εγκάθετους, εμάς δεν πρόκειται να μας πτοήσουν. Και μπορεί να ανεχόμαστε την όποια άποψη, ακόμη και αν πρόκειται για δοξασία, ή βουτηγμένη στη συνομωσιολογία, αλλά οι βρισιές, είτε προς τους αρθρογράφους, είτε προς άλλα πρόσωπα, δεν είναι ανεκτές. Ούτε βέβαια τα ρατσιστικά σχόλια τύπου "εβραίος" , "μασόνος" και τα τοιαύτα. Τελεία και παύλα και οποιανού του αρέσει!
Και σε κάθε περίπτωση, οι αρθρογράφοι και οι άλλοι δημοσιογράφοι του "Reporter" είναι άνθρωποι έντιμοι και ανεξάρτητοι. Δεν είμαστε ούτε τσιράκια, ούτε πληρωμένοι από κάποιους, ούτε κομματόσκυλα και αυτό καλύτερα να το χωνέψουν, όλοι όσοι βρίζουν χωρίς να μας γνωρίζουν. Στο κάτω-κάτω της γραφής ας ρωτήσουν για να μάθουν. Και θα συνεχίσουμε να λέμε την άποψή μας, όπως την αντιλαμβανόμαστε. Άλλωστε κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να την ασπασθεί. Αλλά φτάνει πια με την λασπολογία και μάλιστα την ανώνυμη.
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr