Υπάρχουν αυτοί που προκρίνουν την πτώχευση της χώρας χωρίς να το ομολογούν, αλλά γίνεται φανερό από τις πράξεις και τις αντιδράσεις τους. Υπάρχουν και οι άλλοι που το υποστηρίζουν φανερά με διάφορα επιχειρήματα. Να χρεοκοπήσουμε τώρα για να ξαναρχίσουμε από την άρχή και να στήσουμε την ιδανική πολιτεία. Καλύτερα να χρεοκοπήσουμε παρά να ξεπουληθούμε, Να πτωχεύσουμε για να απαλλαγούμε από τα χρέη μας, κρατικά και προσωπικά. Να χρεοκοπήσουμε για να παρσύρουμε μαζί μας και τους...Φιλισταίους, δηλαδή και τους ευρωπαίους και αν είναι δυνατόν και όλο τον υπόλοιπο κόσμο. Να χρεοκοπήσουμε για να αρχίσει η παγκόσμια επανάσταση από την Ελλάδα. Και άλλα τέτοια...
Κάποιες από αυτές τις δοξασίες είναι εντελώς αφελείς και δεν αντέχουν κριτική, άλλες προωθούνται εκ του πονηρού καθώς αρκετοί πιστεύουν ότι θα σβήσουν μονοκονδυλιά και τα προσωπικά τους χρέη, ενώ είναι πολλοί εκείνοι που δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει χρεοκοπία. Υπάρχει όμως και μία άποψη που λέει ότι είναι προτιμότερο να πτωχεύσουμε τώρα, παρά αργότερα γιατί θα είναι χειρότερα,ή για... άγνωστους λόγους. Και μάλιστα, μεταξύ εκείνων λανσάρουν αυτή την θεωρία είναι και άνθρωποι με πτυχίο στα οικονομικά και σχετικά μεγάλης προβολής τον τελευταίο καιρό.
Ωστόσο, η λογική δεν είναι με το μέρος τους. Γιατί δηλαδή να μην εξαντληθούν όλα τα περιθώρια μήπως και την γλυτώσουμε (μήπως δηλαδή οι δανειστές που όσο περνάει ο καιρός ρίχνουν όλο και περισσότερα δις στο πιθάρι που λέγεται Ελλάδα να δεχθούν να τα χάσουν, αντι να βρουν ένα τρόπο να μας ανακουφίσουν από το τεράστιο χρέος για να αποφύγουμε την χρεοκοπία, παρά τη γενναία αντίστασή μας) στο τέλος; Η γιατί να πάμε μόνοι μας στον πάτο και να μην πάμε όλοι μαζί, αν όντως η συνταγή που επιβάλουν οι δανειστές στις χρεομένες χώρες είναι λάθος, οπότε δεν θα είμαστε μόνον εμείς οι...περιθωριακοί; Γιατί πάλι αν πρόκειται να καταρρεύσει όλο το διεθνέ σύστημα ή έστω η Ευρωζώνη να μην περιμένουμε να πάμε μαζί της, αλλά πρέπει σώνει και καλά να καταρρεύσουμε σήμερα μόνον εμείς, ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα ακολουθήσουν και οι άλλοι; Και τέλος, τι σημασία έχει αν χρεοκοπήσουμε χρωστώντας σήμερα 350 δις αντί μεθαύριο και χρωστώντας 450, αφού θα δηλώσουμε αδυναμία πληρωμής και στη μία και στην άλλη περίπτωση; Για να μην μας κακοχαρακτηρίσουν περισσότερο;
Ο σκοπός βέβαια είναι να μην καταρρεύσουμε, να μην χρεοκοπήσουμε γιατί τότε θα πούμε τον δεσπότη Παναγιώτη και θα δούμε τον Χριστό φαντάρο. Γι΄ αυτό φωνάζουμε ότι πρέπει να γίνει κάθε προσπάθεια για να το αποφύγουμε, γι' αυτό ζητάμε από την κυβέρνηση να γίνει αποφασιστική και αποτελεσματική, γι αυτό χρειαζόμαστε διοικητική μηχανή και γι΄ αυτό είναι απαραίτητες οι μεταρρυθμίσεις και η δικαιοσύνη στα βάρη. Και γι αυτό βέβαια πρέπει το νεό δάνειο που θα μας δώσουν (αν το δώσουν τελικα) θα πρέπει να έχει μικρό επιτόκιο και όχι το απαράδεκτο 8% που ακούγεται. Στο μεταξύ όμως κλείστε τα αυτιά στις παπαρολογίες!
Αγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr