Η Ελλάδα θα χάσει μεγάλο μέρος της εθνικής κυριαρχίας της, είπε προχθές ο Ζ.Κ. Γιούνκερ και είναι βέβαιο ότι οι "αγανακτισμένοι" ελληνάρες που τις προάλλες ξυλοκόπησαν έναν ανύποπτο πολίτη στο Σύνταγμα γιατί τους φάνηκε σαν...αστυνομικός, που με παρότρυνση στελεχών του ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ. (κατά το ΠΑΣΟΚ), έχουν εξαπολύσει κύμα τρομοκρατίας σε βάρος βουλευτών του ΠΑΣΟΚκαι υπουργών και που με υποκκίνηση της φοβερής ΣΠΙΘΑΣ στοχο-ποιούν μέλη του Κοινοβουλίου επειδή είπαν ευτυχώς "ναι" στο Μεσοπρόθεσμο και δεν πτωχεύσαμε εδώ και τώρα, θα οπλιστούν με ακόμη μεγαλύτερο ιερό μένος και θα συνεχίσουν απτόητοι τον αγώνα μέχρι την πλήρη καταβαράθρωση της χώρας.
Ο Γιούνκερ ούτε υπερβάλλει, ούτε λέει ψέμματα. Απλά δεν γνωρίζει τόσο καλά την ιστορία του ελληνικού κράτους που από την ίδρυσή του ήταν πάντα εξαρτημένο από τις μεγάλες δυνάμεις της κάθε εποχής, που έχει περάσει και άλλες φορές πτωχεύσεις καί ήταν έρμαιο των δανειστών του, που με τη θέλησή του έγινε μέλος διεθνών συνασπισμών (ΝΑΤΟ, ΕΟΚ-Ευρωπαϊκή Ενωση) απεμπολώντας πάντα μέρος της εθνικής του κυριαρχίας έναντι ανταλλαγμάτων, επειδή έκρινε ότι αυτό ήταν το συμφέρον του. Και τώρα που είναι κρεμασμένο με ένα χέρι πάνω από την άβυσσο χάνει και άλλο μέρος της εθνικής κυριαρχίας του. Μακάρι δε να χάσει ακόμη περισσότερη στο πλαίσιο μιας Ενωμένης Ευρώπης.
Tι να πρωτοθυμηθεί κανείς. Οτι γίναμε κράτος επειδή το ήθελαν οι μεγάλες δυνάμεις; Οτι αυτές επέβαλαν την βασιλεία; Οτι όταν πτωχεύσαμε το 1893 και
χάσαμε τον ελληνοτουρκικό πόλεμο το 1897 μας επιβλήθηκε Διεθνής Οικονομικός ΅Ελεγχος αοπό τους δανειστές μας που πλέον έπαιρναν τα χρήματα
από τα μονοπώλια του ελληνικού κράτους; Οτι το 1947, όταν οι αμερικανοι μας έδωσαν βοήθεια με το Σχέδιο Μάρσαλ έστειλαν μαζί και 300 στελέχη που έλεγχαν τα πάντα και τους πάντες μέχρι το 1952; Θα μπορούσαμε να θυμηθούμε και άλλες χρονολογίες-σταθμούς που αποδεικνύουν πανηγυρικά την σταθερή εξάρτησή μας από τις δυνάμεις της Δύσης, αλλά αυτές φτάνουν σε ό,τι αφορά
στο απώτερο κάπως παρελθόν.
Στο πρόσφατο παρελθόν, παραιτηθήκαμε από ένα μεγάλο μέρος της εθνικής ανεξαρτησίας μπαίνοντας στην ΕΟΚ. Αρχισε να τρέχει το χρήμα άφθονο, αντί να το χρησιμοποιήσουμε αναδιαρθρώνοντας οικονομία, γεωργία και κράτος, το σπαταλήσαμε, αλλά τότε δεν ακουγόταν καμία φωνή από κανέναν "αγανακτισμένο". Ολοι σχεδόν περνούσαν μια χαρά, οι θεσούλες στο δημόσιο αυξάνονταν και πλήθαιναν, τα δανεικά έρρεαν και γενικά είμασταν ωραίοι και πιτσιλωτοί. Μέχρι που έσκασε η φούσκα και οι χαρούμενοι μέχρι πρό τινος έγιναν "αγανακτισμένος' όχλος που βρίζει, μουτζώνει, ποδοπατεί, σπιλώνει, προπηλακίζει, δεν πληρώνει, αποκαλεί "μπουρδέλο" τη Βουλή, εν ονόματι της εθνικής ανεξαρτησίας, όπως διατείνονται χιλιάδες από αριστερά και δεξιά.
Καμία αντίρρηση λοιπόν, εθνική ανεξαρτησία, αλλά έτσι όπως την εννοούν οι εξαγριωμενοι "αγανακτισμένοι' θα συνοδεύεται από πτώχευση. Δεν θα δεχθούμε τους επαχθείς όρους τους, ουτε τους εμπειρογνώμονές τους μπας και στήσουν την ανύπαρκτη κρατική μηχανή, ούτε τα λεφτά τους, ούτε την FRONTEX (γι αυτή κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε που κατσικώθηκε στα σύνορά μας επειδή εμείς μόνοι μας δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τα κύματα των λαθρομεταναστών), ούτε την τεχνογνωσία τους για τις αποκρατικοποιήσεις, ούτε φυσικα την Τρόϊκα, ούτε και οπιαδήποτε άλλη παρέμβαση που μειώνει την εθνική αναξαρτησία. Θα επορευτούμε μόνοι και υπερήφανοι, βέβαιοι ότι μπορούμε να αναγεννηθούμε από τις στάχτες μας. Θα κάνουμε και τον Γιούνκερ να καταπιεί τη γλώσα του, γιατί τέτοιοι έλληνες είμαστε εμείς!
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr