Η συζήτηση που ξεκίνησε χθες στη Βουλή θα ολοκληρωθεί αύριο (Τρίτη) βράδυ με την παροχή ψήφου εμπιστοσύνης προς την κυβέρνηση από την πλειοψηφία που διαθέτει. Ετσι τουλάχιστον δείχνουν τα πράγματα, μετά την εκτόνωση που επήλθε την περασμένη Πέμπτη στην κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ και τον ανασχηματισμό της Παρασκευής. Εκπλήξεις δεν αποκλείονται, αλλά θα πρόκειται για έκπληξη που θα ισοδυναμεί με σεισμό αν δεν πάρει την ψήφο εμπιστοσύνης η κυβέρνηση. Από την άλλη πλευρά, τα σχεδίασε με τέτοιο τρόπο ο Γ. Παπανδρέου ώστε η ψήφος εμπιστοσύνης να εξασφαλίζει και την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος, μία εβδομάδα αργότερα.
Δύσκολα μπορεί να φανταστεί κανείς ότι οι κυβερνητικοί βουλευτές που έδωσαν την ψήφο εμπιστοσύνης τους στην κυβέρνηση θα την ανατρέψουν μία εβδομάδα αργότερα αρνούμενοι την ψήφο τους στο Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα. Αλλωστε, επί Παπακωνσταντίνου ήδη είχαν γίνει κάποιες σημαντικές διορθώσεις (π.χ. δεν θα εξισωθεί η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης με την τιμή του πετρελαίου κίνησης) και θα κάνει και κάποιες ακόμη αυτή την εβδομάδα ο Ευ. Βενιζέλος.
Για τους ταλμουδιστές (σ.σ. εβραίοι μελετητές και ερμηνευτές των γραφών) των πολιτικών ομιλιών, προέκυψαν ορισμένα συμπεράσματα. Το πρώτο είναι ότι ο Γ. Παπανδρέου θέλει να δείξει ότι αφενός επιμένει στη συναίνεση και έκανε πάλι κάποια ανοίγματα στον Α. Σαμαρά να τα βρουν στα φορολογικά και ότι αφετέρου είναι αποφασισμένος να διαπραγματευθεί κάποια πράγματα με τους δανειστές-εταίρους, εν όψει του νέου Μνημονίου. Το πιο θεαματικό είναι βέβαια η αναγγελία δημοψηφίσματος τον Σεπτέμβριο, για την εξυγίανση του πολιτικού συστήματος. Ετσι, εκτός από το επιχείρημα ότι έσωσε την οικονομία από την κατάρρευση, εφόσον πάρει το νέο δάνειο, θέλει να ενισχύσει την φαρέτρα του και με τον εκσυγχρονισμό του πολιτικού συστήματος και μετά να κάνει εκλογές. Εκεί θα δούμε αν το ΠΑΣΟΚ θα πάει με τον ίδιο επικεφαλής ή με τον Βενιζέλο.
Από την πλευρά του ο Α. Σαμαράς προσπάθησε σκληρά να πείσει ότι ο πρωθυπουργός ήταν ο μόνος υπεύθυνος που δεν προχώρησε το εγχείρημα του σχηματισμού κυβέρνησης σωτηρίας, όπως την αποκαλεί. Ας μην ασχοληθούμε για το αν και ο ίδιος την τορπίλισε με τις αξιώσεις που πρόβαλε και με την δημοσιοποίηση της στιχομυθίας. Άλλωστε, είναι πολύ αμφίβολο αν μία τέτοια κυβέρνηση θα μπορούσε να λειτουργήσει αποτελεσματικά και πότε. Το πιο σημαντικό όμως μέρος της ομιλίας του Α. Σαμαρά ήταν η άμεση σχεδόν παραδοχή του ότι αντιμετωπίζει ο ίδιος και το «Ζάππειο ΙΙ» μεγάλα προβλήματα αποδοχής στην Ευρώπη.
Ο αρχηγός της Ν.Δ. κατηγορεί την κυβέρνηση ότι διαστρεβλώνει τους λόγους του, τα μηνύματά του και τι προθέσεις του για να δημουργήσει αντισαμαρικό κλίμα στην Ευρώπη. Η αλήθεια είναι ότι η Ευρώπη σχηματίζει άποψη από πρώτο χέρι. Η Τρόϊκα συναντήθηκε με αντιπροσωπεία της Ν.Δ. και έφυγε κρυφογελώντας με αυτά που άκουσε και ο ίδιος επισκέφτηκε προσωπικά τον Φιγιόν (πρωθυπουργό της Γαλλίας), τον Ρομπάϊ και τον Μπαρόζο και άκουσε τα εξ αμάξης. Ο Σαμαράς έκανε και μερικά συναινετικά βήματα κατά την ομιλία του, στηρίζοντας θέματα που έχουν σχέση με τις ΔΕΚΟ και όλα αυτά γιατί την Πέμπτη θα πάει στη συνάντηση των αρχηγών του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος όπου τον περιμένουν ραβδούχοι, σύμφωνα με πληροφορίες. Μέχρι και εξοβελισμός, ακούγεται, καθώς συνεχίζει να αρνείται συναίνεση στο Μνημόνιο...Αυτός είναι και ένα λόγος που τώρα προσθέτει ότι τον Γ. Παπανδρέου δεν εμπιστεύεται.
Ο Α. Σαμαράς επαναλαμβάνει συνεχώς ότι ζητάει εκλογές. Φυσικά και θέλει να ανέλθει στην εξουσία, αλλά είναι επίσης βέβαιος ότι ο Γ. Παπανδρέου σχεδιάζει εκλογές για το Φθινόπωρο, μετά ή άνευ δημοψηφίσματος. Και σ΄ αυτό έχει δίκιο. Ο Γ. Παπανδρέου πάλι, αφού όλοι του ζητούν εκλογές, θα έχει πάτημα για να τις κάνει.
Αγγελος Στάγκος astagkos@reporter Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr