Αντίθετα με τους αργούς ρυθμούς της κυβέρνησης, στην Ευρώπη που αντιλαμβάνονται πόσο μεγάλο και οξύ είναι το πρόβλημα της Ελλάδας (με την έννοια του κινδύνου χρεοκοπίας της), κινούνται με ταχύτητα. Δεν πρόλαβε να επιστρέψει από την Ουάσινγκτον στο Βερολίνο η Μέρκελ και έσπευσε να δώσει μάχη προκειμένου να πείσει τους βουλευτές του κυβερνητικού συνασπισμού να εγκρίνουν και άλλη στήριξη στην Ελλάδα, προφανώς ένα νέο δάνειο. Δεν ήταν εύκολο, αλλά τα κατάφερε και σήμερα θα πάει στην ολομέλεια της Μπούντεσταγκ, οπλισμένη με το σχετικό ψήφισμα των δικών της χριστιανοδημοκρατών, των άλλων του Χριστιανοκοινωνικού κόμματος της Βαυαρίας και των ελεύθερων δημοκρατών , για να πείσει τους σοσιαλδημοκράτες και τους πράσινους να συναινέσουν.
Αυτό θα είναι μάλλον εύκολο. Το δύσκολο ήταν να πείσει τους δικούς της και τελικά θα δούμε το καταπληκτικό τους γερμανούς να συναινούν για να μας τα δώσουν και εμείς να μη συναινούμε για να τα πάρουμε. Φυσικά, αυτό το λέμε έτσι για πλάκα και για να δείξουμε πως χάνεται η ουσία για χάρη της μικροπολιτικής, γεγονός πού έχει αφήσει άναυδους και αμήχανους τους ευρωπαίους δανειστές μας.
Για να μην υπάρχει παραξήγηση πάντως, η χορήγηση δανείου από τη Γερμανία και τους άλλους δεν θα είναι αυτόματη και χωρίς όρους. Κατ' αρχήν οι γερμανοί επιμένουν ότι ένα μέρος του φορτίου πρέπει να πέσει στους ώμους ιδιωτών, παρά τις αντιρρήσεις του Τρισέ. Το είχε πει πριν από αρκετούς μήνες η Μέρκελ και δεν ξεφεύγουν από αυτό, με το σκεπτικό ότι δεν είναι δυνατόν οι ιδιώτες να χορηγούν ανέμελοι δάνεια σε χώρες υψηλού κινδύνου και όταν πάει να σκάσει το κανόνι να τρέχουν για να βάλουν χρήματα τα κράτη, δίχως επίπτωση στους πιστωτές. Δεν γίνεται δηλαδή οι ιδιώτες πιστωτές να κερδίζουν δανείζοντας χωρίς κανένα ρίσκο. Γι αυτό απαιτούν τώρα από τους ιδιώτες πιστωτές να δεχθούν παράταση της ωρίμανσης των ελληνικών ομολόγων, ή να ανταλλάξουν αυτά που λήγοπυν με νέα. Σωστό και δίκαιο, αλλά έλα που θα κινδυνεύσει έτσι το τραπεζικό σύστημα και αυτό τρέμει ο Τρισέ.
Φαίνεται όμως ότι οι γερμανοί θα βάλουν και άλλους σκληρούς όρους στην Ελλάδα για να δώσουν λεφτά. Όρους που θα ξεκινούν από αυστηρότατη δημοσιονομική πολιτική, θα περνούν από λιτότητα και θα φτάνουν σε κάποια επιτήρηση. Δεν πρέπει να υπάρχει καμία αμφιβολία γι' αυτό. Αποκλείεται να μη πονέσουμε και να μη ματώσουμε και άλλο εν ονόματι του ευρώ. Η Μέρκελ διαβεβαίωσε τον Ομπάμα ότι το ευρώ αποτελεί αναπόσπαστο συστατικό της ταυτότητας της Γερμανίας και με το επιχείρημα ότι πρέπει να στηριχθεί το ευρώ θα μας δώσουν το νέο δάνειο. Τελεία και παύλα.
Και μη κάνει κανείς το λάθος να νομίσει ότι τα λεφτά θα τα πάρουμε αύριο. Όχι. Πρώτα θα περάσουμε και θα ξεκινήσουμε να εφαρμόζουμε το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα και τα υπόλοιπα μέτρα, μετά θα αρχίσει η ισχύς της απόφασης της συνόδου κορυφής για περαιτέρω στήριξη της Ελλάδας (θα προηγηθεί αυτή η απόφαση , αλλα με σημείωση ότι για να ισχύσει θα αποφασισθούν τα μέτρα) και τότε θα πάει στη Μπουντεσταγκ για να ψηφιστεί η χορήγηση του δανείου. Αυτό που έγινε χθές και θα ολοκληρωθεςί σήμερα στο Βερολίνο είναι παλά μία διακήρυξη βούλησης για χορήγηση.
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr