Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Δεν ξέρουμε αν ο Α. Σαμαράς πίστευε πραγματικά ότι μπορούσε να αναδιαπραγματευτεί το Μνημόνιο στις βασικές του γραμμές, γιατί κάποια θέματα μεθοδολογίας ή διαδικασιών ήταν και είναι διαπραγματεύσιμα. Αν το πίστευε, οι συναντήσεις του με τον πρωθυπουργό της Γαλλίας τον Φιγιόν προχθές και με τους Βαν Ρομπάϊ και Μπαρόζο χθες, θα πρέπει να τον έπεισαν για το αντίθετο. Και οι τρεις ήταν αταλάντευτοι στη θέση ότι το Μνημόνιο είναι μονόδρομος και σκληροί στην αντιμετώπισή του, αν κρίνουμε από τις ανακοινώσεις που έβγαλαν και τις δηλώσεις που έκαναν. Αν ο πρόεδρος της Ν.Δ. πάει και παρακάτω, ας πούμε στη Γερμανία, θα διαπιστώσει ότι εκεί θα είναι ακόμη περισσότερο αμετακίνητοι και σκληροί.
Επομένως τίθεται το ερώτημα αν ο Α. Σαμαράς θα αλλάξει πολιτική και θα βάλει πλάτη. Πάρα πολύ δύσκολα, σχεδόν αδύνατον. Αφενός γιατί έχει εκτεθεί υπερβολικά και έκοψε κάθε ιδέα συμβιβασμού, οπότε δεν μπορεί να κάνει πίσω και αφετέρου γιατί βλέπει ότι η πολιτική του τον βοηθάει στις δημοσκοπήσεις (μάλλον η κυβέρνηση καταρρέει) και τον φέρνει προ των πυλών της εξουσίας. Γι΄ αυτό και μπορεί να διακινδυνεύσει ακόμη και έξοδο από το Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα, αν και στην Ευρωπαϊκή ΄Ενωση δεν συνηθίζονται τέτοιοι ακραίοι εξοστρακισμοί. Αφήστε που η υπερβολική πίεση από τους δανειστές μπορεί να τον ηρωποιήσει και να του δώσει πόντους.
Το δεύτερο ερώτημα είναι φυσικά, τι θα κάνει ο Α. Σαμαράς, αν και όταν έλθει στην εξουσία. Άγνωστο. Αλλά αν αυτό γίνει σύντομα, η χώρα δεν έχει καταρρεύσει στο μεταξύ , εξακολουθεί όμως να αποτελεί συστημική απειλή, θα αντιληφθεί πως δεν θα μπορεί να αντέξει την πίεση από τους δανειστές. Και τότε θα πρέπει να αποφασίσει αν θα υποκύψει στο Μνημόνιο, ή θα το κάνει Κούγκι…
Άγγελος Στάγκος
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…