Ενάμιση χρόνο αφότου ανέβηκε στην εξουσία, ένα χρόνο μετά την υπογραφή του Μνημονίου, αφού είδε και αποείδε και αφού διαπίστωσε ότι έπεσε έξω στους στόχους της, η κυβέρνηση κατάρτισε ένα σχέδιο για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, βάζοντας μπροστά ταυτόχρονα και ένα σχέδιο για να μαζέψει μέσα στα επόμενα τρία χρόνια περί τα 12 δις ευρώ από φόρους που διαφεύγουν. Φιλόδοξο σχέδιο λένε οι ειδικοί με δεδομένες τις επιδόσεις των φοροεισπρακτικών μηχανισμών και την οικονομία καθηλωμένη στο έδαφος ή και κάτω από αυτό. Όλα πάντως θα κριθούν από το αποτέλεσμα και όχι από τις προθέσεις, ούτε από τις ασκήσεις επί χάρτου.
Το μόνο βέβαιο αυτή τη στιγμή είναι ότι αν οι Παπακωνσταντίνου, Σαχινίδης, Κουσελάς, Καπελέρης και Διώτης δεν δαμάσουν το τέρας της ανικανότητας και της διαφθοράς που λέγεται κρατικός φοροεισπρακτικός μηχανισμός στο σύνολό του, θα κάνουν μία ακόμη μεγαλοπρεπή τρύπα στο νερό. Αν δεν καταφέρουν να αναδιαρθρώσουν, να εκσυγχρονίσουν και να ανανεώσουν όλους τους κλάδους του συγκεκριμένου μηχανισμού, από τους τελωνειακούς μέχρι τους εφοριακούς, θα ηττηθούν κατά κράτος. Κανονικά, θα πρέπει ήδη να το έχουν διαπιστώσει από τις απανωτές ήττες που έχουν υποστεί...
Αν δεν το έχει αντιληφθεί ο υπουργός ακόμη,
η διαφορά σε αυτούς τους μηχανισμούς πάει σύννεφο και πέρα από τις απαραίτητες ανακατατάξεις και τις μάχες που πρέπει να δοθούν με τις συντεχνίες και τους συνδικαλιστές τους, απαραίτητη προϋπόθεση εξυγίανσης είναι η κατά το δυνατόν αντικειμενικοποίηση της φορολογίας και η ηλεκτρονική καταγραφή και διασταύρωση των στοιχείων, ώστε να μηδενιστεί η προσωπική επαφή του εφοριακού με τον φορολογούμενο ή τον ύποπτο φοροδιαφυγής. Και η δεύτερη προϋπόθεση είναι η κατά το δυνατόν απλούστευση και σταθεροποίηση του φορολογικού συστήματος και των διατάξεών του.
Ο κυκεώνας των ρυθμίσεων που σήμερα υφίσταται με εξαιρέσεις επί εξαιρέσεων και ερμηνευτικές προσθήκες διευκολύνει τη φοροδιαφυγή. Αυτό το γνωρίζουν οι ειδικοί της Τρόϊκα και συνέστησαν στον υπουργό Οικονομικών να φέρει προς ψήφιση στη Βουλή ένα νομοσχέδιο που να μην ξεπερνά τις 25 σελίδες.
Αυτός τους έγραψε κανονικά και έφερε έναν όγκο που ξεπερνούσε τις 250 σελίδες, όπου η μάνα χάνει το παιδί και το παιδί τη μάνα, όπως συνήθως.
Όπως είπαμε, η εκστρατεία κατά της φοροδιαφυγής θα κριθεί από το αποτέλεσμα. Στο μεταξύ όμως να κάνουμε και ένα ερώτημα. Η Τρόϊκα έχει εγκρίνει το σχέδιο; Το βρίσκει ρεαλιστικό; Γιατί από ότι έχουμε ακούσει δεν είναι διατεθειμένη να δεχθεί άλλες ασκήσεις επί χάρτου!
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr