Τα κόμματα της Αριστεράς και οι περίεργοι ιδεολόγοι της μόδας του «δεν πληρώνω» μπορούν να είναι υπερήφανοι μετά τα χθεσινά κατορθώματα οπαδών τους ή έστω κουκουλοφόρων «μπαχαλάκηδων» που εμπνεύστηκαν από τη στάση τους και τα έσπασαν κυριολεκτικά σε δύο σταθμούς του μετρό, στο Χολαργό και στη Συγγρού – Φιξ. Κατέστρεψαν τα εκδοτήρια και τα ακυρωτικά μηχανήματα αξίας πολλών εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, κράτησαν για κάποιο χρονικό διάστημα ομήρους άτομα από το προσωπικό, παρότρυναν τους επιβάτες να μην πληρώνουν εισιτήριο και μετά αποχώρησαν θριαμβευτικά και γεμάτοι δόξα, χωρίς να επέμβει η αστυνομία και δίχως να συλληφθεί κανείς.
Πριν μερικές ημέρες, οι ίδιοι ή διαφορετικοί κουκουλοφόροι τα έσπασαν σε κάποιες τράπεζες στις παρυφές των Εξαρχείων και είναι βέβαιο ότι οι καταδρομικές επιθέσεις σε ποικίλους στόχους θα συνεχισθούν, καθώς η
ΕΛΑΣ, κάτω από την εμπνευσμένη ηγεσία του Χρήστου Παπουτσή, έχει χαλαρώσει και ξαναγύρισε στην αγαπημένη συνήθειά της να αιφνιδιάζεται συνεχώς. Υπάρχουν μάλιστα μαρτυρίες ότι έχει αρχίσει να επικρατεί η άποψη ανάμεσα στους αστυνομικούς ότι δεν αξίζει να εκτελούν ευσυνείδητα το καθήκον τους με τόσα λίγα που παίρνουν και αν αληθεύει αυτό, αλλοίμονό μας!
Για όσους δεν το έχουν καταλάβει, οι κουκουλοφόροι «μπαχαλάκηδες» κατέστρεψαν χθες ανενόχλητοι περιουσιακά στοιχεία όλων μας και μάλιστα σε ένα μέσο μεταφοράς που εξυπηρετεί καθημερινά εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες στην Αθήνα. Στη προκειμένη δε περίπτωση δεν υπάρχει καν η δικαιολογία ότι υπάρχουν κάποιες κατασκευής που προεισπράττουν για να φτιάξουν στο μέλλον μία νέα γραμμή, όπως γίνεται με ορισμένα διόδια σε εθνικές οδούς. Η καταστροφή έγινε για την καταστροφή και στο πλαίσιο ενός σχεδίου δημιουργίας χαώδους κατάστασης για να καταρρεύσει με πάταγο ό,τι έχει απομείνει από αυτό που ονομάζεται ελληνικό κράτος, αλλά πρόκειται για μία εικονική πραγματικότητα.
Ας ελπίσουμε ότι επιτέλους ακόμη και εκείνοι που κάποια στιγμή έβλεπαν με συμπάθεια τη μόδα του «δεν πληρώνω» αντιλαμβάνονται τώρα πόσο επικίνδυνη είναι για την κοινωνία μας. Όχι για λόγους πατριωτισμού ή ηθικής, αλλά γιατί τέτοιες πρακτικές υπονομεύουν την κοινωνία και αποθρασύνουν εκείνους που την εχθρεύονται στο όνομα ονειρικών επιδιώξεων. Δεν είναι τυχαίο ότι καταστρέφουν ένα έργο για το οποίο η Αθήνα δικαιούται να καμαρώνει.
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr