Δεν βάζω το χέρι στη φωτιά, αλλά δεν αποκλείεται τα πράγματα να πάνε κάπως καλύτερα για μας στις 11 Μαρτίου, στην σύνοδο κορυφής της Ευρωζώνης και στις 25 Μαρτίου, στη σύνοδο κορυφής όλης της Ευρωπαϊκής Ένωσης, παρά τη νέα υποβάθμιση από τη Moody’s. Υπάρχουν ενδείξεις και πληροφορίες που οδηγούν σε κάποια σχετικά αισιόδοξα συμπεράσματα, αλλά μέχρι να φτάσουμε στο τελικό κείμενο τους λεγόμενου Συμφώνου Ανταγωνιστικότητας, κρατάμε μικρό καλάθι. Άλλωστε, ακόμη και αν όλα πάνε κατ΄ευχήν και η κατάληξη είναι ευνοϊκή. Αυτό θα σημαίνει ότι την γλυτώσαμε για άλλη μία φορά, θα σημαίνει ότι η Ευρώπη για πολλούς και διάφορους λόγους δεν θέλει να μας εξωπετάξει, αλλά θα σημαίνει επίσης ότι ο Γολγοθάς παραμένει πολύ ανηφορικός και κακοτράχαλος και πρέπει οπωσδήποτε να τον ανεβούμε.
Κατ΄αρχήν λοιπόν, πρέπει να θεωρείται αρκετά βέβαιο πλέον ότι οι γερμανοί και οι υπόλοιποι εταίροι, ούτε να χρεοκοπήσουμε θέλουν, ούτε να γυρίσουμε στη δραχμή. Το λένε και το επαναλαμβάνουν οι διάφοροι αξιωματούχοι τους, όχι γιατί μας λατρεύουν, αλλά γιατί οι επιπτώσεις θα μπορούσαν να είναι πολύ σοβαρές για την υπόλοιπη Ευρώπη, ακόμη και για τις ΗΠΑ. Γι΄ αυτό και λέγεται ότι ο Ομπάμα επικοινωνεί συχνά-πυκνά με την Μέρκελ για να της επισημάνει ότι δεν πρέπει να αφεθεί ούτε η Ελλάδα, ούτε η Ιρλανδία, αλλά ούτε και η Πορτογαλία να χρεοκοπήσουν.
Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, η επιμήκυνση στην αποπληρωμή του χρέους των 110 δις που δανειζόμαστε από τους εταίρους και το ΔΝΤ είναι δεδομένη, Φαίνεται όμως ότι και η μείωση των επιτοκίων είναι πλέον πολύ πιθανή, ενώ ακόμη και η συμβολή του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας στην μείωση του χρέους, μέσω μιας πατέντας με ομόλογα, παλεύεται. Η Μέρκελ και ο Σόϊμπλε δίνουν μάχες στο εσωτερικό της Γερμανίας για να βρεθεί η κατάλληλη φόρμουλα χωρίς να καταστραφούν πολιτικά, αλλά και για να μην υπάρχουν τεράστιες αντιδράσεις.
Τέλος, με πρωτοπόρο την Γερμανία, γίνονται μεγάλες προσπάθειες για να μπει κάποιος έλεγχος στις αγορές, στα κερδοσκοπικά παιχνίδια και σε όσους κερδίζουν από χρηματοπιστωτικές συναλλαγές, αφενός για να περιοριστούν (ιδίως τα παιχνίδια με τα ασφάλιστρα) και αφετέρου για να συμβάλλουν στην προικοδότηση του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας. Ήδη προωθούνται νομοθετικά μέτρα για το σύνολο της Ευρωζώνης.
Αν όλα αυτά γίνουν, η Ελλάδα παραμένει κομμάτι ενός σταθερού πλαισίου και δεν αποκλείεται να το αναγνωρίσουν αυτό οι αγορές, αλλά και οι επενδυτές. Όπως είπαμε όμως όλα θα συνεχίσουν να εξαρτώνται από τη βούληση αυτής της χώρας να κρατηθεί πάνω από την επιφάνεια του νερού. Οι όροι που θα της επιβληθούν για να συμμετέχει σε όλα τα παραπάνω θα είναι σκληροί και είναι πράγματι ένα ερώτημα ποιος θα τους εφαρμόσει στο εσωτερικό της χώρας…
Άγγελος Στάγκος [email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr