Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Άγγελος Στάγκος
Ωστόσο, οι όποιες ανατροπές στο δεύτερο γύρο δεν έγιναν σε επίπεδο περιφερειών, αλλά σε επίπεδο δήμων. Μόλις μία περιφέρεια από τις 13 (ποσοστό μικρότερο του 8%) άλλαξε χέρια μεταξύ πρώτης και δεύτερης Κυριακής, αυτή του Βορείου Αιγαίου. Από τους 325 δήμους το αποτέλεσμα της πρώτης Κυριακής ανατράπηκε τη δεύτερη στους 70 (ποσοστό, σχεδόν 22%). Που σημαίνει ότι αερολογούν όσοι λένε ότι το ΚΚΕ συνέπραξε με τη Νέα Δημοκρατία στον δεύτερο γύρο. Για τη Θεσσαλία στην οποία επικεντρώνονται οι φήμες, επισημαίνεται ότι ο νέος περιφερειάρχης κ. Αγοραστός πήρε 170.323 ψήφους την πρώτη Κυριακή και 174.134 τη δεύτερη, ενώ ο αντίπαλός του, ο κ. Παπατόλιας (ΠΑΣΟΚ) έλαβε 153.821 την πρώτη Κυριακή και 170.273 τη δεύτερη. Ο κ. Μπούτας (ΚΚΕ) είχε πάρει πάνω από 50.000 ψήφους στον πρώτο γύρο. Άρα δεν βγαίνουν οι αριθμοί της υποτιθέμενης επανάληψης του «βρώμικου 89».
Κάποια υποψία θα μπορούσε να διατυπωθεί ίσως μόνο για την περιφέρεια των Ιονίων Νήσων, αλλά και εκεί φαίνεται ότι οι ψήφοι που πήρε ο αντάρτης του ΠΑΣΟΚ κ. Καλούδης μοιράστηκαν στους κ.κ. Σπύρου και Μπεριάτο που βγήκαν στον τελικό. Και να μην ξεχνάμε τις προσωπικότητες των υποψηφίων, αλλά και τις αντιπαλότητες μεταξύ των νησιών. Ειδικά τα μεγάλα νησιά, ήθελαν το καθένα «δικόν του» τον περιφερειάρχη. Ούτε όμως για τους δήμους υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις, εκτός ίσως από μεμονωμένες περιπτώσεις. Αλλωστε, οι δυνατότητες του ΚΚΕ πλέον να κατευθύνει τις ψήφους κρυφά και χωρίς επίσημη ανακοίνωση, είναι περιορισμένες.Οι ανατροπές στους τέσσερεις μεγάλους δήμους, της Αθήνας της Θεσσαλονίκης, του Πειραιά και της Πάτρας είχαν διαφορετικές αφετηρίες και αιτίες. Στο Δήμο Αθηναίων, οι επιδόσεις του κ. Ν. Κακλαμάνη κατά τη θητεία του, η συμπεριφορά του, η αλαζονεία που επέδειξε και οι επιλογές του στο ψηφοδέλτιο προκάλεσαν την οργή των αστών της Αθήνας. Είδαν την πόλη τους να καταρρέει, διαπίστωσαν ότι οι υπηρεσίες που πρέπει να προσφέρει ο δήμος χειροτέρευαν, αρκετές από τις αποφάσεις του δημάρχου πρόσβαλαν την αισθητική τους και προτίμησαν είτε να μην ψηφίσουν, είτε να ψηφίσουν Καμίνη και Τομπάζη, παρά Κακλαμάνη και Ψινάκη. Δεν είναι τυχαίο ότι στο Κολωνάκι, στο Λυκαβηττό, στο Μέτς, ο κ. Γ. Καμίνης πήγε πολύ καλά και ο κ. Ν. Κακλαμάνης πολύ μέτρια.
Στον Πειραιά, θριάμβευσαν οι ενωμένοι Μανιάτες που επωφελήθηκαν από τις αστοχίες του Γ. Μίχα ο οποίος πάσχει εμφανώς από ναπολεοντίαση κα είχε δημιουργήσει εμφυλιοπολεμικό κλίμα μεταξύ των Πασόκων, αλλά και από την ομολογουμένως αποτυχημένη θητεία του Π. Φασούλα. Στην Πάτρα, φαίνεται ότι θριάμβευσαν εκείνοι που ήθελαν να αποσπάσουν την πόλη από το κομματικό ΠΑΣΟΚ και πρόσφεραν τη δημαρχία στον αντάρτη του. Καμία αντίρρηση, αρκεί να τον έχουν ζυγίσει καλά.
Στον δεύτερο γύρο ήταν φυσιολογικά μεγαλύτερη, αφού εκτός από το ΚΚΕ και τον ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ που έδωσαν ανοιχτά ή έμμεσα γραμμή αποχής (το ΚΚΕ έχει πείρα από το 1946…) δεν πήγαν να ψηφίσουν πολλοί από εκείνους που ψήφισαν υποψήφιους οι οποίοι αποκλείστηκαν στον δεύτερο γύρο, ή άλλους που θεώρησαν ότι η μάχη ήταν ουσιαστικά κερδισμένη ή χαμένη. Αρκετοί από αυτούς δεν ήθελαν να ξοδέψουν και χρήματα αν έπρεπε να μετακινηθούν από κάποια απόσταση.
Κάπως έτσι έχει η πραγματικότητα και δεν ξέρουμε ακόμη πώς την αντιλαμβάνονται κυβέρνηση και Ν.Δ. Γι αυτό και δεν ξέρουμε αν τα ανοίγματα που φαίνεται να κάνει ο Γ. Παπανδρέου τα εννοεί για να τα βγάλει πέρα στη συνέχεια, όπως και αν ο Α. Σαμαράς κατάλαβε ότι δεν βγήκε και πολύ κερδισμένος από τις αυτοδιοικητικές εκλογές.
Συμφωνώ απολύτως με όσους θεωρούν ότι τα ευρήματα…
Φταίει άραγε η παράδοση που θέλει τις ελληνικές…
Πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική τάξη της χώρας…
Να ξεκινήσω με απορίες: Σε τι διάολο αποσκοπούσε…
Δεν γνωρίζω αν και πόσο εσείς ασχολείστε με…