Αφοσιωμένοι στα ελληνοτουρκικά, δεν πήραμε μυρουδιά το μεγάλο παιχνίδι που παίχθηκε τις τελευταίες ημέρες στη γειτονιά μας με την απόσχιση του Μαυροβουνίου από την ομοσπονδία με τη Σερβία. ΄Ισως επειδή όλα έγιναν ομαλά και με δημοκρατικές διαδικασίες υποτίθεται. Επιπλέον, το αποτέλεσμα το αποδέχθηκε αμέσως και το «πτώμα» που λέγεται Σερβία, αφού οι καημένοι οι σέρβοι, ζαλισμένοι από τα απανωτά κτυπήματα δεν μπορούν να αντιδράσουν πλέον. Απλά παρακολουθούν ανήμποροι τον σταδιακό αφανισμό της χώρας τους, που δυστυχώς δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη. Επεται και η Βοϊβοντίνα…
Το Μαυροβούνιο δεν αποσχίστηκε με τις ευλογίες της Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης. Η Ευρωπαϊκή ΄Ενωση δεν ήθελε στα πόδια της άλλο ένα κρατίδιο, που θα είναι άντρο λαθρεμπόρων της Αδριατικής και θα επιθυμεί την ένταξή του. Γι΄ αυτό και είχε θέσει όριο το 55% των ψήφων, προκειμένου να επέλθει το διαζύγιο από τη Σερβία σε ενδεχόμενο δημοψήφισμα. Το δημοψήφισμα λοιπόν το τόλμησε ο κ. Τζουγκάνοβιτς, ο πρωθυπουργός του Μαυροβουνίου και πρώην μεγαλοεπιχειρηματίας εμπορίου τσιγάρων…στην Αδριατική. Το τόλμησε και το «ναι» στην απόσχιση πήρε το 55,5% των ψήφων, χάρη στους 16.000 ψηφοφόρους που μεταφέρθηκαν από τις ΗΠΑ με περίεργη αερογέφυρα. Όλα δείχνουν την ανεξαρτητοποίηση του Μαυροβουνίου την ήθελαν σφόδρα οι ΗΠΑ και εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι το Βελιγράδι δεν κατόρθωσε –ή δεν θέλησε- να συλλάβει τον καταζητούμενο στρατηγό Μλάντιτς για να τον παραδώσει στο Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο της Χάγης για Εγκλήματα κατά της Ανθρωπότητας. Αν τον είχε βρει και τον είχε παραδώσει, θα άνοιγε ο δρόμος για διαπραγματεύσεις ένταξης της Σερβίας-Μαυροβουνίου στην Ευρωπαϊκή ΄Ενωση και ο κ. Τζουγκάνοβιτς δεν θα μπορούσε να βρει επιχειρήματα για απόσχιση. Είναι γνωστό ότι από τη στιγμή που το αποφάσισαν –αργότερα από του ευρωπαίους- οι αμερικανοί απεργάζονται τον αφανισμό της Σερβίας για κάποιους λόγους εμφανείς και για άλλους αφανείς. Στην προκειμένη όμως περίπτωση ήθελαν την απόσχιση για να χρησιμοποιηθεί ως προηγούμενο στην ανεξαρτητοποίηση του Κοσόβου. Στο θέμα αυτό είναι αποφασισμένοι και θα το πετύχουν, παρά τις αντιρρήσεις των ανήμπορων σέρβων που θεωρούν το Κόσοβο κοιτίδα του πολιτισμού τους και της ιστορίας τους. Ωστόσο, η ανεξαρτητοποίηση του Μαυροβουνίου με τοπικό δημοψήφισμα και «βελούδινο διαζύγιο» δημιουργεί προηγούμενο για όλη την Ευρώπη, περιλαμβανομένης και της Ρωσίας. Υπάρχουν ήδη φωνές για ανεξαρτητοποίηση της Βόρειας Κύπρου και η γαλλική «Μοντ» το ενθαρρύνει. Οι φλαμανδοί του Βελγίου παίζουν με την ιδέα, στην Ισπανία η Καταλωνία κέρδισε πόντους αυτονομίας και το ίδιο επιθυμούν και άλλες περιοχές, στην Ιταλία γνωρίζουμε τους στόχους της «Λίγκας του Βορρά», οι Σερβοβόσνιοι δεν αποκλείεται να ακολουθήσουν το παράδειγμα των Μαυροβουνίων , αλλά προς την αντίθετη κατεύθυνση και δεν ξέρουμε τι πρόκειται να γίνει στο πολύ άμεσο μέλλον με τους αλβανούς της FYROM. Για τη Ρωσία δεν συζητάμε, αλλά αρκετοί οσμίζονται ότι ο επόμενος στόχος της Ουάσινγκτον θα είναι να δημιουργήσει τέτοιες καταστάσεις στα δικά της εδάφη! ΄Ισως κάποιοι θέσουν το ερώτημα «και τι μας νοιάζει εμάς;» Ε, μας νοιάζει και μας παρανοιάζει, όχι μόνο γιατί θα δημιουργηθεί κλίμα αστάθειας με τις συνεχείς αλλαγές συνόρων και υπηκοοτήτων εκατομμυρίων πολιτών, σε σημείο να μην ξέρει και να μην ενδιαφέρεται που ανήκει ο κάθε πολίτης -αυτός είναι ένας στόχος για να υποχωρήσουν τα εθνικά ανακλαστικά-, αλλά και γιατί δεν θα καταλάβουμε καλά καλά πότε, πως και από πού θα έλθει και η δική μας σειρά. Δεν γίνονται τυχαία όλα αυτά… Αγγελος Στάγκος
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr