Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Σπύρος Πολυχρονόπουλος
Καταθέτει λοιπόν μία σειρά από προτάσεις, προκειμένου ο "Μεγάλος Περίπατος" να ξαναβρεί το δρόμο του...
Αναλυτικά η επιστολή:
Αγαπητέ Δήμαρχε,
Η στήριξη που δώσαμε ως παράταξη στο εγχείρημα του λεγόμενου «Μεγάλου Περίπατου», παρά τις όποιες ενστάσεις και παρατηρήσεις μας, προέκυψε από την πεποίθησή μας ότι η Αθήνα έχει ανάγκη από πιο εύκολη πρόσβαση για πεζούς, για ΑμεΑ και συμπολίτες μας που δυσκολεύονται στη μετακίνησή τους, καθώς και τη δημιουργία δημοσίων χώρων πρασίνου ανοιχτών στους Αθηναίους.
Όσο σημαντικό, όμως, είναι το όραμα ενός σχεδίου, εξίσου σημαντικός είναι και ο τρόπος υλοποίησής του. Κάθε μεγάλη παρέμβαση αυτού του είδους, για να πετύχει, χρειάζεται να αγκαλιαστεί από τους άμεσα ενδιαφερόμενους και ωφελούμενους από αυτήν, πόσω μάλλον όταν πρόκειται για μια πειραματική προσπάθεια που η μόνιμη εφαρμογή της θα αλλάξει σημαντικά την εικόνα της πόλης. Στην εφαρμογή των παρεμβάσεων του εγχειρήματος η Δημοτική Αρχή δεν πέτυχε να κερδίσει την υποστήριξη των Αθηναίων τόσο λόγω της κίνησης που προκλήθηκε, του υπέρογκου οικονομικού κόστους της δοκιμαστικής περιόδου όσο και της αισθητικής που τρόμαξε ακόμα και τους πιο καλόπιστους. Η απουσία χρόνου ανοιχτής και ουσιαστικής διαβούλευσης με τους πολίτες της Αθήνας, η παντελής έλλειψη σύνδεσης αυτής της παρέμβασης με την αρχική Ενοποίηση Αρχαιολογικών Χώρων και η αποφυγή σύνδεσης αυτού του εγχειρήματος με τη γνώση που είχε παραχθεί από την εμπειρία του Τριγώνου από την προηγούμενη Δημοτική Αρχή δυσκόλεψε τη στήριξη ακόμα και από τους πιο φυσικούς συμμάχους του εγχειρήματος καθώς έδωσε την εντύπωση σπασμωδικών, προσωπικών επιλογών και όχι μελετημένης και συντονισμένης προσπάθειας. Όλα τα παραπάνω έχουν δυσκολέψει τόσο την παράταξή μας όσο και τους συμμάχους του εγχειρήματος να συνεχίσουμε να στηρίζουμε αυτή την προσπάθεια.
Όμως, στην παράταξή μας, «Αθήνα Είσαι Εσύ», θεωρούμε ότι μια σωστή πολιτική δεν πρέπει να μηδενίζεται λόγω της κριτικής που της ασκείται, αλλά να προσαρμόζεται στις σωστές ενστάσεις που διατυπώνονται. Είναι σημαντικό να αφουγκραστούμε τις αντιδράσεις των πολιτών της Αθήνας και να εντάξουμε λύσεις στο σκεπτικό του εγχειρήματος. Επειδή λοιπόν εξακολουθούμε να πιστεύουμε στο όραμα της Ενοποίησης των Αρχαιολογικών Χώρων της Αθήνας, αλλά θεωρούμε ότι πρέπει άμεσα να βελτιώσουμε τη στήριξη των Αθηναίων πολιτών προς την προσπάθεια που έχει ξεκινήσει, θεωρούμε ότι η συνέχιση της στήριξης μας θα βασιστεί στη βούληση της Δημοτικής Αρχής να προχωρήσει στις παρακάτω αλλαγές στον σχεδιασμό της.
Πιστεύουμε ότι με τις παραπάνω παρεμβάσεις η Δημοτική Αρχή θα δείξει ότι αφουγκράζεται τις ενστάσεις των Αθηναίων, αντιλαμβάνεται τα λάθη της πρώτης φάσης και είναι έτοιμη να διορθώσει τα κακώς κείμενα.
Τη στήριξή μας στην επέκταση της δοκιμαστικής φάσης θα δώσει η παράταξή μας εφόσον αυτές οι αλλαγές έχουν υλοποιηθεί μέχρι το πέρας του πρώτου τριμήνου.
Με εκτίμηση,
Ο επικεφαλής της παράταξης «Αθήνα Είσαι Εσύ»
Παύλος Γερουλάνος