«Το ταξίδι πήγε καλά, οι βασικοί στόχοι επιτεύχθηκαν», είπε ο ίδιος ο κ. Τσίπρας στους δημοσιογράφους που κάλεσε στην Ουάσιγκτον και είναι να αναρωτιέται κανείς. Τι θα μπορούσε να γίνει για να μην πάει καλά; Να του ζητήσει ο Τραμπ παραπάνω λεφτά για τα F-16; Να μην έχει πάει η Μπέτυ στην πτέρυγα του Αντιπροέδρου; Να έχει φωνάξει ο Τσίπρας στον Κήπο των Ρόδων «φονιάδες των λαών, Αμερικάνοι»;
Οταν έχεις ένα τσεκ 2,4 δισ. η πόρτα του Λευκού Οίκου ανοίγει διάπλατα, ειδικώς δε αν πρόεδρος είναι ο Τραμπ. Το θέμα είναι ότι έπειτα φεύγεις, και εκείνος ξέρει ότι είσαι οπαδός του Μαδούρο και του Κάστρο και ότι έχεις πει για εκείνον αυτά που έχεις πει.
Όσο κι αν ο Τσίπρας θέλει να μας πείσει σαν να διαβάζει non paper, ότι το ταξίδι πήγε καλά, αυτό ακούγεται σαν την φράση από το γνωστό ανέκδοτο με το τροχαίο: «καλά που δεν πάθαμε και τίποτε»...
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr