Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
«Πλέον φεύγουμε από τα στενά χρονικά όρια εκδήλωσης των πλημμυρών στον ελληνικό χώρο που είναι κατά βάση Οκτώβριος, Νοέμβριος και Φεβρουάριος, Μάρτιος και το χρονικό διάστημα και το παράθυρο επεκτείνεται και διευρύνεται σε όλους τους μήνες κάθε έτους» σημείωσε ο ίδιος στην ΕΡΤ.
Ενώ πρόσθεσε, ανάμεσα σε άλλα: «Έχουμε ηυξημένη τρωτότητα αυτή την στιγμή στον Θεσσαλικό χώρο. Ο κίνδυνος παραμένει ο ίδιος και κατά διάφορες απόψεις αυξάνεται ο κίνδυνος λόγω της κλιματικής κρίσης».
«Πρέπει οπωσδήποτε να προσαρμοστούμε στην κλιματική αλλαγή. Η προσαρμογή είναι και η επιταγή του ΟΗΕ» είπε χαρακτηριστικά ο κ. Λέκκας.
Ολόκληρη η συνέντευξη εδώ:
Και τον Αύγουστο μπορεί να υπάρχουν πλημμύρες όπως είχαμε το παράδειγμα της Χαλκίδας πριν τρία χρόνια. Η πλημμύρα εκεί εκδηλώθηκε στις 4 Αυγούστου. Πλέον φεύγουμε από τα στενά χρονικά όρια εκδήλωσης των πλημμυρών στον ελληνικό χώρο που είναι κατά βάση Οκτώβριος, Νοέμβριος και Φεβρουάριος, Μάρτιος και το χρονικό διάστημα και το παράθυρο επεκτείνεται και διευρύνεται σε όλους τους μήνες κάθε έτους.
Κοιτάξτε, ο Ιανός και ο Ντάνιελ συνθέτουν ουσιαστικά την τεκμηρίωση της κλιματικής κρίσης σε παγκόσμιο επίπεδο. Ο Ιανός ήταν μια πλημμύρα της τάξεως της χιλιετίας. Λέγαμε τότε πριν τρία χρόνια ότι ήμασταν οι άτυχοι ουσιαστικά σε αυτή την χιλιετία και τρία χρόνια μετά εκδηλώθηκε ο Ντάνιελ, πάλι επίσης με μια περίοδο επαναφοράς 1.000 ετών. Άρα σε τρία χρόνια μέσα έχουμε την εκδήλωση δύο έντονων καιρικών φαινομένων επιπέδου χιλιετίας. Αυτό και μόνο τεκμηριώνει την κλιματική κρίση σε παγκόσμιο επίπεδο.
Μπορεί να έχουμε ένα αντίστοιχο φαινόμενο. Όχι βέβαια σε αυτή την περιοχή ειδικά, αλλά και σε κάθε άλλη περιοχή του ελληνικού χώρου και του ευρύτερου μεσογειακού χώρου, δεδομένου ότι αυτός ο χώρος αποτελεί και το hot spot της κλιματικής κρίσης.
Κοιτάξτε δεν μπορεί να γίνει τίποτα αυτόματο. Χρειάζεται ένα βραχυπρόθεσμο σχέδιο, ένα μεσοπρόθεσμο και ένα μακροπρόθεσμο. Αρχικά θα πρέπει να δούμε την απορροή στα ορεινά. Πρέπει να πιάσουμε την απορροή στα ορεινά. Εάν είχαν γίνει τα φράγματα του Μουζακίου ή της Πύλης για παράδειγμα, δεν θα είχαμε τόσο έντονα φαινόμενα. Συνεπώς, πρέπει να κινηθούμε γρήγορα, έτσι ώστε να μπορέσουμε να κρατήσουμε το νερό στα ημιορεινά, στην Δυτική Θεσσαλία δηλαδή αλλά και στο Πήλιο και να μπορέσουμε να απομακρύνουμε το νερό από τα πεδινά. Δηλαδή κοντά στις εκβολές των μεγάλων ποταμών. Αυτή είναι η άμεση λύση η οποία θα πρέπει να γίνει, μαζί με άλλες δράσεις. Δράσεις οι οποίες ουσιαστικά θα προφυλάξουν τον πληθυσμό σε βραχυπρόθεσμο επίπεδο, σε επίπεδο 3ετίας -4ετίας. Στη συνέχεια υπάρχουν σχέδια για την 6ετία, 7ετία και βέβαια το όλο σχέδιο θα πρέπει να ολοκληρωθεί μέσα στα επόμενα 10 χρόνια, έτσι ώστε να αποδώσουμε ένα Θεσσαλικό χώρο ασφαλέστερο και με μικρότερη πλημμυρική διακινδύνευση.
Ακριβώς. Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι στον Θεσσαλικό χώρο έχουμε τα συστήματα τα οποία είναι ιδιαίτερα τρωτά, γιατί αυτά τα συστήματα θίχτηκαν και πολλά από αυτά τα συστήματα καταστράφηκαν. Συνεπώς έχουμε ηυξημένη τρωτότητα αυτή την στιγμή στον Θεσσαλικό χώρο. Ο κίνδυνος παραμένει ο ίδιος και κατά διάφορες απόψεις αυξάνεται ο κίνδυνος λόγω της κλιματικής κρίσης. Συνεπώς αυξανόμενος ο κίνδυνος και αυξανόμενη και η τρωτότητα, μας κάνει μεγάλη διακινδύνευση, δηλαδή η διακινδύνευση τι είναι; Είναι αυτό το σενάριο που περιμένουμε ότι μπορεί να εκδηλωθεί σε ένα οποιοδήποτε σημείο του ελληνικού χώρου.
Είναι θετική, αλλά είχα υποβάλλει μια πρόταση για τους 50 οικισμούς που καταστράφηκαν κατά την διάρκεια της εκδήλωσης του Ιανού και του Ντάνιελ. Η πρόταση αυτή τι περιελάμβανε; Περιελάμβανε την μικροζωνική μελέτη και των 50 οικισμών που διατρέχουν υψηλό κίνδυνο και με βάση αυτή την πρόταση, ορισμένοι οικισμοί, ή θα έπρεπε να μετακινηθούν σε μικρή απόσταση, ή σε μεγαλύτερη απόσταση, έτσι ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ανθεκτικότητα. Δυστυχώς όμως το θέμα αντιμετωπίζεται μόνο για την Μεταμόρφωση και μόνο για τον Βλοχό. Δηλαδή δυο οικιστικές μονάδες από τις 50 οι οποίες έχουν υποστεί σημαντικές βλάβες. Θα πρέπει να εκκινήσουν διαδικασίες να δρομολογηθούν μικροζωνικές μελέτες, μελέτες δηλαδή που θα μειώσουν τον κίνδυνο σε 50 οικιστικούς χώρους στον Θεσσαλικό κάμπο και στα ορεινά, έτσι ώστε σε επόμενο φαινόμενο οι επιπτώσεις να είναι πιο μικρές.
Ένα κόστος αρχικό, γιατί το κόστος επιμερίζεται και στις τρεις φάσεις, είναι 500.000€ το πρώτο κόστος για την αναγνώριση και για την διατύπωση απόψεων και κάποια μικρά έργα και στην συνέχεια υπάρχει ένα μεσοπρόθεσμο κόστος και ένα μακροπρόθεσμο κόστος, το οποίο όμως δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε, αν δεν κάνουμε την πρώτη ουσιαστικά επαφή με το όλο πρόβλημα.
Και στην Ελλάδα και σε όλο το Μεσογειακό χώρο και σε ολόκληρο τον κόσμο θα έλεγε κανένας, αλλά ιδιαίτερα στην Ελλάδα επειδή οι φυσικογεωγραφικές συνθήκες είναι τέτοιες οι οποίες επιτείνουν αυτά τα φαινόμενα, θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίζουμε πιο νωρίς τις ξηρασίες και τους καύσωνες, όπως έγινε άλλωστε και φέτος και πέρσι, σε πιο μεγάλα χρονικό διάστημα και οι ξηρασίες και οι καύσωνες, αμέσως μετά δημιουργείται το ευνοϊκό πεδίο για την εκδήλωση δασικών πυρκαγιών, έχουμε εναλλαγή έντονων καιρικών φαινομένων, όπως αυτά που βιώνουμε ουσιαστικά εδώ και 3, 4 χρόνια. Τα έντονα καιρικά φαινόμενα ουσιαστικά δημιουργούν πλημμυρικά φαινόμενα τα οποία είναι καταστροφικά με όλα αυτά που βλέπομε, τις κατολισθήσεις, τις ερημοποιήσεις κλπ και όλα αυτά συνθέτουν ένα σκηνικό στο οποίο θα πρέπει να δούμε, πώς θα αντιδράσουμε; Το μεγάλο πρόβλημα για μένα που είμαι και Θεσσαλός κατά την διάρκεια εκδήλωσης και του Ιανού, μάλιστα στον Ιανό καταστράφηκε το πατρικό μου σπίτι και στον Ντάνιελ, ήταν να προβληματιστώ πώς ο επιστημονικός και τεχνικός χώρος θα μπορούσε να κάνει κάτι, έτσι ώστε να μειώσει την διακινδύνευση η οποία υπήρχε.
Αυτό είναι σίγουρο και η αγροτική παραγωγή, αλλά και ο τουρισμός και όλες οι συνιστώσες της οικονομικής και κοινωνικής ζωής.
Αυτό είναι ένα από τα σενάρια. Το άλλο σενάριο είναι πιο δυσμενές, γιατί λόγω των έντονων μεταβολών που θα υπάρχουν, θα επιλέγει κάποιος άλλους προορισμούς, ίσως πιο βόρεια.
Έχουν αντίκτυπο όλα αυτά και στον τουρισμό και βέβαια εκείνο το οποίο φοβάμαι προσωπικά, είναι οι γεωπολιτικές κρίσεις, μαζί με τις κρίσεις οι οποίες είναι σε εξέλιξη αυτή τη στιγμή, μια παραμικρή αύξηση της θερμοκρασίας και των συνθηκών στην Υποσαχάρια Αφρική θα δημιουργήσει τεράστια μεταναστευτικά ρεύματα προς τις χώρες μας, τις χώρες της βόρειας Μεσογείου. Αυτά είναι προβλήματα τα οποία θα πρέπει να αναλύσουμε, να εξετάσουμε και να είμαστε έτοιμοι να τα αντιμετωπίσουμε.
Ακριβώς, το 2015 που έγινε η Παγκόσμια Σύνοδος του Σεντάι με τον ΟΗΕ εκεί υπολογίσαμε ότι οι κλιματικοί πρόσφυγες θα ανέλθουν σε 275.000.000 μέχρι το 2030. Συνεπώς είναι το κυρίαρχο πρόβλημα αυτό το οποίο θα δημιουργήσει και γεωπολιτικά θέματα.
Μπορούμε να την περιορίσουμε. Πρέπει οπωσδήποτε να προσαρμοστούμε. Η προσαρμογή είναι και η επιταγή του ΟΗΕ. Διαφορετικά δεν θα μπορούμε να αποφύγουμε την κατάρρευση.