Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
«Ο Μένης Κουμανταρέας, κάτοικος της Κυψέλης, υπήρξε ένας κατεξοχήν “αθηναϊστής” συγγραφέας που αγαπούσε την πόλη και γενέτειρά του, ο οποίος τα τελευταία χρόνια είχε αντιταχθεί θαρραλέα στις φωνές ρατσισμού και μισαλλοδοξίας. Γι’ αυτό και ο δήμος εκφράζει τη βούλησή του να δοθεί το όνομά του, σε ένα τοπόσημο της περιοχής όπου έζησε και αγάπησε ο Κουμανταρέας, στη Δημοτική Αγορά Κυψέλης», σημείωσε ο δήμαρχος Αθηναίων, Γιώργος Καμίνης, κατά τη διάρκεια της τελευταίας συνεδρίασης του διοικητικού συμβουλίου, οπότε και αποφασίσθηκε η συγκεκριμένη ενέργεια.