"Όχι" στην ιδιωτικοποίηση τόσο του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου όσου της ΑΤΕbank, λέει σε ανακοίνωσή της η ΑΔΕΔΥ, υπογραμμίζοντας πως είναι αναγκαιότητα να παραμείνουν υπό δημόσιο έλεγχο. Ακόμη, τονίζει πως πρέπει να προχωρήσει άμεσα η διαδικασία της συγκρότησης ενός σταθερού χρηματοπιστωτικού συστήματος μέσα από τη δημιουργία ενός κρατικού πυλώνα τραπεζών.
"Σ’ αυτή την περίοδο όπου με την οικονομική κρίση να βρίσκεται σε κορύφωση, με μεγάλα προβλήματα κεφαλαιακής επάρκειας και ρευστότητας στην οικονομία της χώρας, ιδίως για τις ανάγκες των χαμηλών και μεσαίων οικονομικά στρωμάτων του ελληνικού λαού, είναι ευθεία πρόκληση τα παραπάνω χρηματοπιστωτικά ιδρύματα της χώρας να γίνουν εργαλεία εκμετάλλευσης στα σχέδια των τραπεζικών συστημάτων και των διαφόρων κερδοσκόπων", σημειώνει η
ΑΔΕΔΥ στην ανακοίνωσή της.
"Είναι παραπάνω από αναγκαίο να παραμείνουν υπό δημόσιο έλεγχο τόσο το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο όσο και η Αγροτική Τράπεζα και να προχωρήσει άμεσα η διαδικασία της συγκρότησης ενός σταθερού χρηματοπιστωτικού συστήματος μέσα από τη δημιουργία ενός κρατικού πυλώνα τραπεζών, που θα διασφαλίζει τη βιωσιμότητα του τραπεζικού συστήματος και την ουσιαστική και αποτελεσματική υποστήριξη της οικονομίας της χώρας μας.
"Καλούμε την κυβέρνηση και τον πρωθυπουργό να αποτρέψουν την όποια μεθόδευση για ιδιωτικοποίηση των παραπάνω χρηματοπιστωτικών οργανισμών, δηλώνουμε αλληλέγγυοι στον αγώνα των εργαζομένων σ’ αυτά και υποστηρίζουμε την προσπάθειά τους", καταλήγει η ΑΔΕΔΥ.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr