Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Τελικός στόχος είναι η δημιουργία μιας συνεργατικής ηλεκτρονικής πλατφόρμας ανοιχτών προτύπων για τη συλλογή, ανάλυση και ανταλλαγή δεδομένων με το οικοσύστημα της πόλης (πανεπιστήμια, επιχειρήσεις, πολίτες, μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς κ.α.).
Βασιζόμενη στις πληροφορίες και δεδομένα που συλλέχθηκαν από τις κατ’ ιδίαν συναντήσεις με περισσότερους από 30 εμπλεκόμενους φορείς, η ομάδα εμπειρογνωμόνων της ΙΒΜ κατέληξε σε πέντε βασικούς άξονες για την επίτευξη των ευρύτερων στόχων και των προκλήσεων που τέθηκαν από το Δήμο:
Σε συνέχεια των εν λόγω προτάσεων, ο Δήμος Θεσσαλονίκης ανακοίνωσε με τη σειρά του ότι σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης θα προβεί στη σύσταση «Συμβουλίου Ανοιχτών Δεδομένων» και προσκάλεσε τους εμπλεκόμενους φορείς να συνεισφέρουν στη συγκρότησή του.
Ο Δήμαρχος Γιάννης Μπουτάρης, αφού ευχαρίστησε την ΙΒΜ για το ολοκληρωμένο πλάνο προτάσεων που εκπόνησε, δήλωσε: «Η συγκέντρωση και αξιοποίηση πολλαπλών δεδομένων είναι απολύτως απαραίτητη για την εύρυθμη λειτουργία της διοίκησης. Για να γίνει αυτό, είναι βέβαια απαραίτητη η συνεργασία και με άλλους φορείς αλλά και η ενημέρωση των πολιτών. Προς αυτήν την κατεύθυνση, ο Δήμος αξιοποιεί όλες τις ευκαιρίες που του δίνονται και καλεί τους φορείς της πόλης να συμμετάσχουν σε αυτήν την πρωτοβουλία»
Ο Πρύτανης του ΑΠΘ κ. Περικλής Μήτκας δήλωσε: “Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης αγκάλιασε από την αρχή την πρωτοβουλία του Δήμου για την ανάπτυξη της πλατφόρμας ανοικτών δεδομένων. Πιστεύουμε ως πανεπιστήμιο, ότι είναι υποχρέωση της πολιτείας να ανοίξει τα δεδομένα προς όφελος του πολίτη δίνοντας ευκαιρίες- κυρίως σε νέους ανθρώπους για την άνθιση της επιχειρηματικότητας και της οικονομίας. Το ΑΠΘ μαζί με τον Δήμο θα συνεργαστεί για να συσταθεί το εν λόγω Συμβούλιο αξιοποιώντας τη μεγάλη εμπειρία που έχει σε ανάλογα έργα»
Με τη σειρά του ο Σπύρος Πουλίδας, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της ΙΒΜ Ελλάδας & Κύπρου, δήλωσε σχετικά: «Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμαρχο κ. Γιάννη Μπουτάρη για την ευκαιρία που μας έδωσε να θέσουμε την τεχνογνωσία και την εμπειρογνωμοσύνη των κορυφαίων ταλέντων της ΙΒΜ στη διάθεσή της Θεσσαλονίκης ώστε να συνεισφέρουμε στην προσπάθειά της να εδραιωθεί ως πρωτοπόρος στη χρήση των ανοικτών δεδομένων. Το γεγονός ότι ήδη προχώρησε στην υιοθέτηση πρότασης που απορρέει από την εν λόγω έκθεση σε συνεργασία με ένα πανεπιστήμιο κύρους όπως είναι το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, αποδεικνύει την πάγια δέσμευση του Δήμου της Θεσσαλονίκης να ενισχύσει την καινοτομία σε τοπικό επίπεδο και να βελτιώσει τις υπηρεσίες που παρέχει στους πολίτες, τις επιχειρήσεις και τους επισκέπτες».
Για να διαβάσετε ολόκληρη την Έκθεση της ΙΒΜ, παρακαλούμε επισκεφθείτε την ιστοσελίδα:
https://www.smartercitieschallenge.org/cities/thessaloniki-greece
Για να δείτε την ανακοίνωση στην Πύλη Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης του Δήμου Θεσσαλονίκης πατήστε εδώ http://bit.ly/2u9Le0s
Υπενθυμίζεται ότι η Έκθεση συντάχθηκε από ομάδα εμπειρoγνωμόνων της IBM στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας της IBM «Smarter Cities Challenge», ενός προγράμματος παροχής δωρεάν (pro bono) συμβουλευτικών υπηρεσιών για δήμους και περιφέρειες σε όλο τον κόσμο, προκειμένου να παρασχεθεί βοήθεια για την αντιμετώπιση ζητημάτων προτεραιοτήτων των Δήμων που μπορεί να κυμαίνονται από την απασχόληση, την υγειονομική περίθαλψη, τα έσοδα, τη δημόσια ασφάλεια, τις κοινωνικές υπηρεσίες και τα δημόσια έργα.