Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Το ΔΣ που εκλέχτηκε είναι το εξής:
Επίσης στη γενική συνέλευση αποφασίστηκε η αγορά ιδίων μετοχών μέσα σε 24 μήνες από τη λήψη της απόφασης, σε ποσοστό 10% επί του συνόλου των μετοχών της εταιρείας.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της εταιρείας:
Η ανώνυμη εταιρία με την επωνυμία "ΙΑΣΩ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ, ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ – ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ & ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ - ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ Α.Ε" και το διακριτικό τίτλο "ΙΑΣΩ Α.Ε." (εφεξής η "Εταιρία") γνωστοποιεί ότι πραγματοποιήθηκε σήμερα 09.09.2019 η Τακτική Γενική Συνέλευση των Μετόχων της Εταιρίας, στην οποία παρέστησαν αυτοπροσώπως ή δια αντιπροσώπου 22 μέτοχοι, εκπροσωπούντες 105.569.347 μετοχές και ψήφους, επί συνόλου 122.156.754 μετοχών και ψήφων, ήτοι ποσοστό 86,42% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου, και έλαβε τις ακόλουθες αποφάσεις επί των θεμάτων της ημερησίας διάταξης που περιλαμβάνονται στην πρόσκληση που δημοσιεύθηκε 13.08.2019:
Η Γενική Συνέλευση, επί 105.569.347 συνολικά εγκύρων ψήφων που αντιστοιχούν σε ποσοστό 86,42% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου, ενέκρινε με 105.545.752 ψήφους υπέρ, που αντιστοιχούν σε ποσοστό 99,97 % των παρισταμένων μετοχών και ψήφων και σε ποσοστό 86,40% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου, και 23.595 ψήφους κατά που αντιστοιχούν σε ποσοστό 0,02 % των παρισταμένων μετοχών και ψήφων και σε ποσοστό 0,01% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου, τις ετήσιες χρηματοοικονομικές καταστάσεις (ενοποιημένες και μη ενοποιημένες) της χρήσης που έληξε την 31.12.2018.
Επίσης ανέθεσε στην ως άνω ελεγκτική εταιρεία την έκδοση πιστοποιητικού φορολογικής συμμόρφωσης για τη χρήση 2019 και εξουσιοδότησε το Διοικητικό Συμβούλιο προκειμένου να διαπραγματευτεί και να προβεί σε συμφωνία με την ως άνω ελεγκτική εταιρεία σχετικά με την αμοιβή της για τον ανατιθέμενο σε αυτήν έλεγχο της τρέχουσας εταιρικής χρήσης.
Το Διοικητικό Συμβούλιο ανακοίνωσε επίσης την εκλογή του Πέτρου Παπαγεωργίου του Πέτρου, ως νέου προσωρινού μέλους της Επιτροπής Ελέγχου της Εταιρίας σε αντικατάσταση του αποθανόντος μέλους της Επιτροπής Ελέγχου Γεωργίου Μιχελή, όπως εγκρίθηκε από το Διοικητικό Συμβούλιο της Εταιρείας της 07.06.2019, με θητεία μέχρι την συγκληθείσα σήμερα Γενική Συνέλευση και μέχρι τη λήψη της σχετικής απόφασης από αυτή.
"ΆΡΘΡΟ 5
Σύνθεση και Συγκρότηση σε σώμα του
διοικητικού συμβουλίου
[..]".
Επιπλέον, η Γενική Συνέλευση ενέκρινε ομόφωνα, ήτοι με 105.569.347 συνολικά έγκυρες ψήφους που αντιστοιχούν σε ποσοστό 100% των παρισταμένων μετοχών και ψήφων και ποσοστό 86,42% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου, την τροποποίηση των άρθρων 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 και 12, την αναρίθμηση των άρθρων 13 και επόμενα, την τροποποίηση των άρθρων 13 και 14, καθώς και την κατάργηση των άρθων 14 και 15, του Καταστατικού της Εταιρίας, στη μορφή που είχαν ανακοινωθεί την 13.08.2019 εν σχεδίω από την Εταιρία, προκειμένου να προσαρμοστεί το Καταστατικό στο νέο Ν. 4548/2018 περί ανωνύμων εταιριών.
Η θητεία του νέου Διοικητικού Συμβουλίου της Εταιρίας θα είναι τριετής, αρχόμενη, σύμφωνα με το άρθρο 4 παρ. 5 του Ν. 4548/2018, την ημέρα δημοσίευσης στο Γ.Ε.ΜΗ. της ανακοίνωσης της τροποποίησης του άρθρου 5 παρ. 1 του Καταστατικού της Εταιρίας (από την οποία ημέρα θα ισχύει και η εκλογή του νέου Διοικητικού Συμβουλίου), και θα λήγει την αντίστοιχη ημερομηνία 3 έτη μετά. Η θητεία θα παρατείνεται αυτόματα, μέχρι τη λήξη της προθεσμίας εντός της οποίας πρέπει να συνέλθει η αμέσως επόμενη Τακτική Γενική Συνέλευση και μέχρι τη λήψη της σχετικής απόφασης.
Επί του ενάτου θέματος της ημερησίας διάταξης η Γενική Συνέλευση, επί 105.569.347 συνολικά εγκύρων ψήφων που αντιστοιχούν σε ποσοστό 86,42% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου, αποφάσισε με ψήφους 105.545.752 υπέρ, ήτοι με ποσοστό 99,97% των παρισταμένων μετοχών και ψήφων και με ποσοστό 86,40% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου και ψήφους 23.595 κατά, ήτοι με ποσοστό 0,02% των παρισταμένων μετοχών και ψήφων και με ποσοστό 0,01% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου, τη σύσταση νέας Επιτροπής Ελέγχου σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 44 του Ν. 4449/2017, και όρισε ως μέλη της Επιτροπής τους εξής:
Η θητεία των μελών της νέας Επιτροπής Ελέγχου αποφασίσθηκε να συμπίπτει με τη θητεία του Διοικητικού Συμβουλίου της Εταιρίας, ήτοι να είναι τριετής, (από την ημέρα κατά την οποία θα ισχύει και η εκλογή του νέου Διοικητικού Συμβουλίου) παρατεινόμενη αυτόματα μέχρι τη λήξη της προθεσμίας εντός της οποία πρέπει να συνέλθει η αμέσως επόμενη Τακτική Γενική Συνέλευση.
Επί του δεκάτου θέματος της ημερησίας διάταξης η Γενική Συνέλευση ενέκρινε ομόφωνα, ήτοι με 105.569.347 συνολικά έγκυρες ψήφους που αντιστοιχούν σε ποσοστό 100% των παρισταμένων μετοχών και ψήφων και σε ποσοστό 86,42% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου, τις αμοιβές συνολικού ποσού 20.000€ που καταβλήθηκαν στα ανεξάρτητα μη εκτελεστικά μέλη του Δ.Σ. και αφορούν στη συμμετοχή τους στην Επιτροπή Ελέγχου της Εταιρίας για τη χρήση 01.01.2018 έως 31.12.2018, σε υλοποίηση της από 20.07.2018 απόφασης της Τακτικής Γενικής Συνέλευσης των μετόχων.
Περαιτέρω η Γενική Συνέλευση αποφάσισε ομόφωνα, ήτοι με 105.569.347 συνολικά έγκυρες ψήφους που αντιστοιχούν σε ποσοστό 100% των παρισταμένων μετοχών και ψήφων και σε ποσοστό 86,42% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου, την προκαταβολή, για το χρονικό διάστημα από 01.01.2019 μέχρι την επόμενη Τακτική Γενική Συνέλευση, αμοιβών έως του συνολικού ποσού των 4.000€ μηνιαίως μικτά στα μη εκτελεστικά μέλη του Δ.Σ. που θα συμμετάσχουν στην Επιτροπή Ελέγχου της Εταιρίας.
Επί του ενδέκατου θέματος της ημερησίας διάταξης η Γενική Συνέλευση αποφάσισε ομόφωνα, ήτοι με 105.569.347 συνολικά έγκυρες ψήφους που αντιστοιχούν σε ποσοστό 100% των παρισταμένων μετοχών και ψήφων και σε ποσοστό 86,42% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου, την αγορά ιδίων μετοχών της Εταιρίας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 49 του ν. 4548/2018, και ειδικότερα την αγορά εντός χρονικού διαστήματος 24 μηνών από την ημερομηνία λήψεως σχετικής απόφασης από τη Γενική Συνέλευση κατ' ανώτατο όριο μετοχών που αντιστοιχούν σε ποσοστό 10% του συνόλου των υφισταμένων σήμερα μετοχών της Εταιρίας, με εύρος τιμών αγοράς 0,44 Ευρώ ανά μετοχή (κατώτατο όριο) και 2,50 Ευρώ ανά μετοχή (ανώτατο όριο). Ταυτόχρονα το Διοικητικό Συμβούλιο της Εταιρίας εξουσιοδοτήθηκε για την προσήκουσα υλοποίηση και εφαρμογή της παραπάνω απόφασης αφού ληφθούν υπόψη οι λοιποί περιορισμοί του εφαρμοζόμενου πλαισίου.
Επί του δωδέκατου θέματος της ημερησίας διάταξης η Γενική Συνέλευση ενέκρινε ομόφωνα, ήτοι με 105.569.347 συνολικά έγκυρες ψήφους που αντιστοιχούν σε ποσοστό 100% των παρισταμένων μετοχών και ψήφων και σε ποσοστό 86,42% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου, τη χορήγηση αδείας, σύμφωνα με το άρθρο 98 Ν. 4548/2018 στα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και τους Διευθυντές της Εταιρίας για τη συμμετοχή τους στα Διοικητικά Συμβούλια ή στη Διεύθυνση εταιριών που είναι συνδεδεμένες με την Εταιρία σύμφωνα με την έννοια του άρθρου 32 ν.4308/2014, καθώς και για τη δυνατότητα να συμμετέχουν στα Διοικητικά Συμβούλια ή στη Διεύθυνση εταιριών που επιδιώκουν όμοιους ή παρεμφερείς με την Εταιρία σκοπούς.