Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Χάρη στην άδεια λειτουργίας που δόθηκε με απόφαση της υφυπουργού υγείας Ζέττας Μακρή ανοίγει ο δρόμος για τη χρηματοδότηση της Μονάδας «Άγιος Ιωάννης» για την επόμενη τριετία από το ΕΣΠΑ. Η Μονάδα διαθέτει Κέντρο Ημέρας και υπηρεσία υποστήριξης οικογένειας-κατ΄ οίκον νοσηλείας.
Σύμφωνα με την επιστημονικά υπεύθυνη των Κέντρων Ημέρας της Ελληνικής Εταιρείας Νόσου Αλτσχάιμερ και Συγγενών Διαταραχών και πρόεδρο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Νόσου Αλτσχάιμερ, Μάγδα Τσολάκη, η καθυστέρηση για τη χορήγηση της άδειας οφειλόταν σε αδιαφορία των αρμοδίων.
«Τώρα πλέον και η μονάδα “Αγία Ελένη” και ο “Άγιος Ιωάννης” διαθέτουν την άδεια λειτουργίας και ενώ μέχρι τώρα χρηματοδοτούνταν από το υπουργείο Υγείας, μπορούν πλέον να ενταχθούν στο ΕΣΠΑ απ΄ όπου θα χρηματοδοτηθούν για τα επόμενα τρία χρόνια» πρόσθεσε η κ Τσολάκη.
Στόχοι των Μονάδων Αντιμετώπισης Προβλημάτων της νόσου Αλτσχάιμερ είναι: