Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Πόσοι όμως γνωρίζουν ότι στα κατοπινά χρόνια η περιοχή αναδείχθηκε σε μισητό σύμβολο -σε εθνική Βαστίλη- και τι σχέση έχουν όλα αυτά με την γνωστή παροιμία "χαιρέτα μου τον πλάτανο;". Ας τα δούμε με τη σειρά...
Κατασκευασμένο μεταξύ 2ου και 1ου αι. π. Χ., το μνημείο είναι εξ ολοκλήρου από μάρμαρο, με κάτοψη μορφής κανονικού οκταγώνου, που στην αρχαιότητα λειτούργησε ως ηλιακό και υδραυλικό ρολόι, πιθανόν κι ως πλανητάριο.
Περισσότερα στο penna.gr