Κύριο μέλημα του Νίκου Ψιλάκη στις λογοτεχνικές του δημιουργίες είναι η ανάδειξη των αξιών του πολιτισμού της Ελλάδας και κυρίως του τόπου του, της Κρήτης. Αυτή τη φορά, ο συγγραφέας στρέφει την πένα του και στους μικρούς μας φίλους, δίνοντας τους την ευκαιρία μέσα από τα τρία νέα του παιδικά βιβλία να έρθουν σε επαφή με τη συναρπαστική κληρονομιά μας.
Ως περήφανο γέννημα θρέμμα του κρητικού τόπου, ο συγγραφέας Νίκος Ψιλάκης πάντα θαύμαζε την ιστορία και τους θρύλους του νησιού του, αλλά και ολόκληρης της Ελλάδας. Από νεαρή ακόμα ηλικία, ο κόσμος της λογοτεχνίας τον καλούσε και ο ίδιος σκάρωνε τα δικά του παραμύθια προς απάντηση.
Διαβάστε περισσότερα στο monopoli.gr
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr