Ήταν 14 ετών και ζούσε στους δρόμους του Maputo, πρωτεύουσα της Μοζαμβίκης, όταν έπιασε στα χέρια του για πρώτη φορά φωτογραφική μηχανή. Η περιέργειά του, τον έμαθε να την χρησιμοποιεί. Αυτοδίδακτος, ύστερα από 12 χρόνια έχει την ατομική του έκθεση στη Λισαβόνα. Ο Mario Macilau μας εξηγεί πώς έστρωσε μόνος του το δρόμο διαφυγής από την φτώχεια.
«Ως παιδί ονειρευόμουν να γίνω δημοσιογράφος. Στην πορεία όμως εγκλωβίστηκα στα καθημερινά μου προβλήματα. Όταν η ζωή είναι γεμάτη προβλήματα, μοιάζει λίγο σαν το μέλλον να μην υπάρχει.
Περισσότερα στο penna.gr
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr