Είναι συχνό φαινόμενο στις μαμάδες να ικανοποιούν τις ανάγκες των άλλων εις βάρος των δικών τους. Συχνά όμως αυτό αποδεικνύεται ότι δεν είναι καλό για κανέναν!
Σίγουρα έχετε ακούσει για τη θεωρία της «μάσκας οξυγόνου» σχετικά με τη μητρότητα. Αυτή που υποστηρίζει πως όπως στο αεροπλάνο οι αεροσυνοδοί συμβουλεύουν να φορέσουμε πρώτα τη μάσκα οξυγόνου εμείς πριν βοηθήσουμε κάποιον άλλον, έτσι και στην καθημερινή ζωή θα πρέπει να φροντίσουμε πρώτα τον εαυτό μας πριν αρχίσουμε να παρέχουμε τη φροντίδα μας στην οικογένειά μας.
Ακούγεται λογικό, έτσι δεν είναι; Για να μπορούμε να διαθέτουμε την απαραίτητη ενέργεια που απαιτεί ο ρόλος της μαμάς, είναι σημαντικό να είμαστε καλά από όλες τις απόψεις.
Γιατί, τότε, σχεδόν καμία από εμάς δεν βάζει σε προτεραιότητα τον εαυτό της; Μάλλον ήρθε η ώρα να συνειδητοποιήσουμε κάποια πράγματα και να κάνουμε τις απαραίτητες διορθωτικές αλλαγές, ιδιαίτερα εάν σας είναι πολύ γνωστά τα εξής συμπτώματα»:
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr