Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σύμφωνα με την σχετική ανακοίνωση, ο Υφυπουργός Εργασίας, ο οποίος εκπροσώπησε την Κυβέρνηση, παίρνοντας τον λόγο, υπογράμμισε ότι το δημογραφικό αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες προκλήσεις που αντιμετωπίζει η χώρα, με τη δημιουργία του ΤΕΚΑ να αποτελεί την απάντηση του 1ου πυλώνα ασφάλισης στη δημογραφική συρρίκνωση. Με το ΤΕΚΑ, μειώνεται η έκθεση της κοινωνικής ασφάλισης στο δημογραφικό κίνδυνο, ενισχύεται η εθνική αποταμίευση που χρηματοδοτεί εγχώριες επενδύσεις και αυξάνεται η παραγωγικότητα μετατρέποντας το συνταξιοδοτικό σε μοχλό ανάπτυξης της οικονομίας.
Όπως ανέφερε ο κ. Τσακλόγλου, τα Ταμεία Επαγγελματικής Ασφάλισης είναι μέρος της συμπληρωματικής απάντησης του 2ου πυλώνα στις δημογραφικές προκλήσεις και αναπτύσσουν ισχυρή δυναμική κοντά στα ευρωπαϊκά πρότυπα, αν και ξεκινούν από χαμηλή βάση.
Ο Γενικός Γραμματέας Κοινωνικών Ασφαλίσεων Νίκος Μηλαπίδης στάθηκε στην ψήφιση του νέου νόμου 5078/2023 με στόχο την ανάπτυξη και θωράκιση του θεσμού της συνταξιοδοτικής αποταμίευσης και την ενίσχυση του εισοδήματος των μελλοντικών συνταξιούχων, υποστηρίζοντας ότι «για πρώτη φορά έχουμε ένα ενιαίο και σύγχρονο νομοθέτημα λειτουργίας των ΤΕΑ, χωρίς τις διάσπαρτες και παρωχημένες ρυθμίσεις του παρελθόντος».
Βασικά σημεία παρέμβασης του Υφυπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Πάνου Τσακλόγλου: Τόσο η Κυβέρνηση όσο και το Υπουργείο Εργασίας, στηρίζουν την ανάπτυξη του θεσμού της Επαγγελματικής Ασφάλισης ως σημαντικό παράγοντα ευημερίας της κοινωνίας.
Ο κος Τσακλόγλου ξεκίνησε την τοποθέτησή του με τρεις διαπιστώσεις:
Παρόμοια προβλήματα με αυτά που έχει η χώρα μας, είχαν σχεδόν όλες οι Ευρωπαϊκές χώρες ωστόσο όταν είδαν το πρόβλημα, πήραν μέτρα ήδη από τη δεκαετία του 1980, πρώτον, για τη συγκράτηση της συνταξιοδοτικής δαπάνης ως ποσοστό του ΑΕΠ (αναπροσαρμογή των ποσοστών αναπλήρωσης, εξάλειψη των ευνοϊκών διατάξεων για πρόωρη συνταξιοδότηση, σύνδεση του ορίου συνταξιοδότησης με το προσδόκιμο της επιβίωσης) και, δεύτερον, για τη συμπλήρωση των διανεμητικών συστημάτων με κεφαλαιοποιητικά συστήματα.
Στην Ελλάδα, δυστυχώς, μέχρι την εποχή των μνημονίων δεν έγινε τίποτα. Σαν αποτέλεσμα τα ελλείμματα του συνταξιοδοτικού συστήματος ήταν ο σημαντικότερος παράγοντας που μας οδήγησε στην κρίση της προηγούμενης δεκαετίας. Στην περίοδο των μνημονίων υιοθετήθηκαν μέτρα της πρώτης κατηγορίας. Υφιστάμενες αναλογιστικές μελέτες δείχνουν ότι εάν δεν αλλάξουμε τους κανόνες του συστήματος το σύστημά μας είναι βιώσιμο. Η συνταξιοδοτική δαπάνη σαν ποσοστό του ΑΕΠ σταδιακά μειώνεται στο επίπεδο των άλλων ευρωπαϊκών χωρών και ταυτόχρονα μειώνονται τα ελλείμματα της κοινωνικής ασφάλισης.
Εκείνο το οποίο δεν έγινε στα χρόνια των μνημονίων ήταν η ενίσχυση του κεφαλαιοποιητικού τομέα. Αυτό έγινε την τελευταία πενταετία με δυο τρόπους. Ο πρώτος ήταν η δημιουργία του ΤΕΚΑ και ο δεύτερος με την μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για την επαγγελματική ασφάλιση.
Κύριοι λόγοι δημιουργίας του ΤΕΚΑ
Υπάρχουν όμως και άλλοι συμπληρωματικοί λόγοι.
Για τα Ταμεία Επαγγελματικής Ασφάλισης
Η δεύτερη μεγάλη μεταρρύθμιση έχει να κάνει με την ενθάρρυνση της μακροχρόνιας συνταξιοδοτικής αποταμίευσης μέσω των Ταμείων Επαγγελματικής Ασφάλισης (ΤΕΑ).
Το νομοσχέδιο που ψηφίστηκε πρόσφατα:
Για το ζήτημα της φορολογίας των ΤΕΑ
Ειδικά για το ζήτημα της φορολογίας των προϊόντων των ΤΕΑ, ο κος Τσακλόγλου τόνισε ότι οποιαδήποτε φοροαπαλλαγή έχει κοινωνικό κόστος και όποια Κυβέρνηση θελήσει να κάνει φοροαπαλλαγές πρέπει να τις δικαιολογεί αναδεικνύοντας το κοινωνικό όφελος που θα προκύψει από αυτές. Στην περίπτωση των ΤΕΑ, το όφελος αυτό αναμένεται να προκύψει από την αύξηση της αποταμίευσης, η οποία στη χώρα μας βρίσκεται σε εξαιρετικά χαμηλό επίπεδο, δυσχεραίνοντας την αναπτυξιακή διαδικασία.
Ο Υφυπουργός Εργασίας κ. Τσακλόγλου κλείνοντας, ανέφερε ότι τόσο η Κυβέρνηση όσο και το Υπουργείο Εργασίας, στηρίζουν την ανάπτυξη του θεσμού της Επαγγελματικής Ασφάλισης ως σημαντικό παράγοντα ευημερίας της κοινωνίας.
Βασικά σημεία παρέμβασης Γενικού Γραμματέα Κοινωνικών Ασφαλίσεων Νίκου Μηλαπίδη: Ένας σύγχρονος και ενιαίος νόμος που προωθεί τον θεσμό προς όφελος των ασφαλισμένων
Η Πολιτεία και η Αγορά διαθέτουν πλέον νέα εργαλεία προώθησης του θεσμού μέσω:
Ο ΓΓ κ. Μηλαπίδης τόνισε ότι ο θεσμός της επαγγελματικής ασφάλισης μπορεί να συμβάλει στην αύξηση της παραγωγικότητας της εργασίας, μέσω της παροχής πρόσθετων κινήτρων στο πλαίσιο της σύμβασης εργασίας μεταξύ εργαζόμενου και εργοδότη. Πρόκειται για ένα θεσμό που δεν ωφελεί μόνο τους ασφαλισμένους αλλά και το σύνολο της εθνικής οικονομίας, αξιοποιώντας τμήμα της συνταξιοδοτικής αποταμίευσης για να δώσει ώθηση στις νέες επενδύσεις. Ενώ παράλληλα ενισχύει τις συμπράξεις μεταξύ εργοδοτών και εργαζομένων μέσω συλλογικών συμβάσεων εργασίας επιτρέποντας τον από κοινού σχεδιασμό των συνταξιοδοτικών παροχών και την συνδιοίκηση του ΤΕΑ.
Η επιστροφή της χώρας σε σταθερούς ρυθμούς ανάπτυξης, σε συνδυασμό με τη μείωση των ασφαλιστικών εισφορών κατά 4,4 ποσοστιαίες μονάδες την περασμένη τετραετία, ενώ προγραμματίζεται η μείωση μιας επιπλέον μονάδας μέχρι το τέλος της θητείας της παρούσας κυβέρνησης (0,5 %το 2025 και 0,5 % το 2027) δημιουργεί περιβάλλον ευνοϊκό για την αποταμίευση με σκοπό την παροχή συμπληρωματικών παροχών.
Όπως ανέφερε ο Γενικός Γραμματέας, το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης οριοθετώντας τα επόμενα βήματα μετά την εφαρμογή του νέου πλαισίου του 5078/23 πέρα από την εξομοίωση της φορολογικής μεταχείρισης των παροχών των Επαγγελματικών Ταμείων με αυτές των παροχών των Ομαδικών Συμβολαίων των Ασφαλιστικών Εταιρειών εξετάζονται κι άλλα σημεία σύγκλισης, ώστε να προβλεφθούν και για τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις οι προστατευτικές διατάξεις που ισχύουν για τα ΤΕΑ.
Ο κ. Μηλαπίδης υποστήριξε ότι μπορεί να μην είναι δυνατή η πλήρης εξομοίωση των ΤΕΑ με τα ΟΑΣΣ ωστόσο, υπάρχουν πεδία στα οποία μπορούμε να επέμβουμε προκειμένου να προστατεύονται ισότιμα τα δικαιώματα των ασφαλισμένων και να αποφευχθούν στρεβλώσεις του ανταγωνισμού. Προς τον σκοπό αυτό λειτουργεί ήδη ομάδας εργασίας, με συμμετοχή των συναρμόδιων Υπουργείων και της Τράπεζας της Ελλάδος, η οποία θα εντοπίσει πεδία παρέμβασης και εξορθολογισμού που θα προωθούν την κατοχύρωση των ασφαλισμένων ανεξαρτήτως παρόχου.