Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Το Πρόγραμμα Ολοκληρωμένης Παρέμβασης Ψυχογηριατρικής Υποστήριξης υποστηρίζεται και χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Υγείας και υλοποιείται σε συνεργασία με το Αιγηνίτειο Νοσοκομείο, το Γενικό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης και το Γενικό Νοσοκομείο Πατρών, προς όφελος των κατοίκων απομακρυσμένων νησιωτικών και ακριτικών περιοχών, και ήδη έχουν ενταχθεί σε αυτό 441 ωφελούμενοι με μέσο όρο ηλικίας τα 72 έτη.
Η χρήση των υπηρεσιών του Προγράμματος έχει οδηγήσει σε σημαντική μείωση της απόστασης και του χρόνου που δαπανούν οι ωφελούμενοι, προκειμένου να έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες ψυχικής υγείας.
Όπως δήλωσε η Υφυπουργός Υγείας, «το Πρόγραμμα Ολοκληρωμένης Παρέμβασης Ψυχογηριατρικής Υποστήριξης έρχεται να συμπληρώσει μια σειρά από άλλες δράσεις του Υπουργείου Υγείας για την υποστήριξη των ηλικιωμένων που ζουν σε απομακρυσμένες περιοχές, ορεινές και νησιωτικές, και συγκεκριμένα:
Με αυτόν τον τρόπο αποδεικνύουμε έμπρακτα το σεβασμό μας προς την Τρίτη Ηλικία, τη ρίζα που τροφοδότησε και εξακολουθεί να τροφοδοτεί με τη ζωτική συμβολή της την κοινωνία μας… Για να μη μείνει κανένας μόνος του, κανένας πίσω».