Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σύμφωνα με την Υφυπουργό, η συγκεκριμένη ρύθμιση αποτελεί απόδειξη της κρατικής μέριμνας για την απρόσκοπτη και διαρκή παροχή ποιοτικών υπηρεσιών φροντίδας και προστασίας στα χρονίως πάσχοντα άτομα, τα άτομα με αναπηρίες, τους ηλικιωμένους, αλλά και τα ευάλωτα παιδιά. Ειδικότερα η ρύθμιση:
Παράλληλα, όπως υποστήριξε η κ. Μιχαηλίδου, δίνεται επιτέλους λύση στα χρόνια προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κτιριακές εγκαταστάσεις του «Αναρρωτηρίου Πεντέλης» και ξεκινούν άμεσα οι εργασίες επισκευής και ανακαίνισης του κτηρίου, με σκοπό να αποκατασταθούν οι φθορές που έχει υποστεί το κτήριο λόγω της παλαιότητάς του, σε συνδυασμό με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην περιοχή.
Η Υφυπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, Δόμνα Μιχαηλίδου, δήλωσε ότι: «Εργαζόμαστε εντατικά ώστε να διασφαλίζουμε το βέλτιστο συμφέρον των πιο ευάλωτων. Πρωταρχική μας προτεραιότητά, όταν ξέσπασε η πανδημία ήταν η προστασία της υγείας και της ζωής κάθε ωφελούμενου. Τα καταφέραμε! Γι΄ αυτό και συνεχίζουμε να θωρακίζουμε τις δομές μας, να τις στελεχώνουμε με το αναγκαίο προσωπικό, παρέχοντας υψηλές υπηρεσίες φροντίδας, αλλά και ένα απόλυτα ασφαλές περιβάλλον σε όλους τους ωφελούμενους. Επιπλέον, προχωρούμε άμεσα στην αποκατάσταση των φθορών έχει υποστεί το κτήριο του «Αναρρωτηρίου Πεντέλης», ώστε να παρέχουμε στα παιδιά έναν ασφαλή χώρο φιλοξενίας, μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη γι’ αυτά οικογένεια. Γι΄ αυτό και με απώτερο σκοπό μας την αποϊδρυματοποίηση, ο συγκεκριμένος χώρος, πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για την παροχή υπηρεσιών ανοιχτής φροντίδας προς τις βιολογικές, θετές και ανάδοχες οικογένειες οι οποίες έχουν αναλάβει τη φροντίδα ενός ή περισσότερων παιδιών, καθώς και να προσφέρει υπηρεσίες πρόληψης του ιδρυματισμού παιδιών με ή χωρίς αναπηρίες. Κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να προστατεύσουμε όλους έχουν μεγαλύτερη ανάγκη. Δεν αφήνουμε κανέναν πίσω».