Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Όπως χαρακτηριστικά ανέφερε η κ. Μιχαηλίδου: «Η προστασία και η φροντίδα κάθε παιδιού, ήταν και παραμένει προτεραιότητά μας. Εργαζόμαστε εντατικά, όχι μόνο για την πλήρη αποϊδρυματοποίηση, αλλά και για την πρόληψή της. Γιατί η ιδρυματική φροντίδα, σίγουρα, δεν μπορεί να καλύψει τις συναισθηματικές και ψυχικές ανάγκες των παιδιών. Γι’ αυτό ενισχύουμε διαρκώς τον θεσμό της Αναδοχής. Για να δώσουμε την ευκαιρία σε κάθε παιδί να μεγαλώσει σε μια οικογένεια, αυτή που θα νιώθει δική του. Γιατί η αναδοχή και η πρώτη αγκαλιά αλλάζει όχι μόνο τη ζωή ενός παιδιού αλλά και εκείνου που θα την δώσει».
Σύμφωνα με την Υφυπουργό, 1.477 παιδιά μεγαλώνουν σήμερα σε δομές παιδικής προστασίας. Από αυτά, τα 111 προορίζονται για υιοθεσία ενώ για έναν αριθμό παιδιών η επανασύνδεση με τη βιολογική οικογένεια ή η αποκατάστασή τους σε εναλλακτικές μορφές διαβίωσης αποτελεί προτιμότερη επιλογή. Αντίστροφα, 576 παιδιά όλων των ηλικιών προορίζονται για αναδοχή κάνοντας έτσι την αναδοχή το μέσο οικογενειακής αποκατάστασης για την πλειοψηφία των παιδιών των ιδρυμάτων.
Η κ. Μιχαηλίδου έκανε λόγο και για τις παρεμβάσεις της Πολιτείας αυτά τα τρία χρόνια που έχουν συμβάλλει σημαντικά στην ενίσχυση του θεσμού της Αναδοχής. Ενδεικτικά, αναφέρθηκε:
Τέλος, αναφερόμενη στο πρόγραμμα «Ανάδοχη Πρώτη Αγκαλιά» και στην θετική επίδραση του στην ανάπτυξη κάθε παιδιού, η κ. Μιχαηλίδου, ανέφερε ότι: «Σημαντικός αριθμός ερευνών μας έχει δείξει, ότι τα παιδιά ιδιαίτερα τα βρέφη και τα μικρά παιδιά που μεγαλώνουν σε ιδρύματα επηρεάζονται σε επίπεδο σωματικής ανάπτυξης, ανάπτυξης συναισθηματικών δεσμών και ανάπτυξης του εγκεφάλου τους. Συγκεκριμένα, παρατηρείται καθυστέρηση στη σωματική ανάπτυξη, αλλά και σε σημαντικούς δείκτες ανάπτυξης, όπως το βάρος, το ύψος και η περίμετρος του κεφαλιού. Γι’ αυτό για εμάς έχει ιδιαίτερη σημασία η ανάδοχη πρώτη αγκαλιά. Για να διασφαλίσουμε ότι κάθε παιδί θα μπορεί να μεγαλώσει και να αναπτυχθεί σωστά, λαμβάνοντας την φροντίδα που του αξίζει, ακόμα και αν την έχει στερηθεί από το οικογενειακό του περιβάλλον. Στόχος μας να κινητοποιούμε όλο και περισσότερους συμπολίτες μας, ώστε να προσφέρουν στα πιο ευάλωτα παιδιά την πρώτη αγκαλιά που τόσο έχουν ανάγκη».