Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Στην αυτοψία που πραγματοποίησαν, διαπίστωσαν ότι η υλοποίηση των αντιδιαβρωτικών έργων εξελίσσεται με πρωτόγνωρα ταχύτατους ρυθμούς. Συνολικά, στις πληγείσες περιοχές που υπάγονται στα Δασαρχεία Λίμνης και Ιστιαίας, εργάζονται περισσότερα από 600 μέλη από 33 Δασικούς Συνεταιρισμούς (ΔΑΣΕ) από τη Βόρεια Εύβοια και όλη την Ελλάδα.
Πορεία υλοποίησης των έργων αποκατάστασης στις περιοχές των Δασαρχείων Λίμνης και Ιστιαίας
Έως σήμερα έχουν ολοκληρωθεί όλες οι μελέτες αντιδιαβρωτικής προστασίας και έχουν ξεκινήσει τα έργα συγκράτησης των εδαφών και στις εννέα υδρολογικές λεκάνες που υπάγονται στα Δασαρχεία Λίμνης και Ιστιαίας, συνολικού προϋπολογισμού 12 εκατ. ευρώ. Το ποσοστό υλοποίησης των αντιδιαβρωτικών έργων υπερβαίνει το 50% και εφόσον το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες το σύνολο των εργασιών θα έχει ολοκληρωθεί έως τις 15 Δεκεμβρίου 2021.
Συνολικά, έχουν εκτελεστεί οι εξής ποσότητες εργασιών:
Η εξέλιξη των έργων αποκατάστασης συγκριτικά με αντίστοιχες περιπτώσεις στο πρόσφατο παρελθόν
Τα αντιδιαβρωτικά έργα στις περιοχές της Βόρειας Εύβοιας υλοποιούνται με σαφώς ταχύτερους ρυθμούς σε σύγκριση με το πρόσφατο παρελθόν.
Ενδεικτικά παραδείγματα αποτελούν οι εξής περιπτώσεις:
Για την εκπόνηση των σχετικών μελετών και την υλοποίηση των αντιδιαβρωτικών έργων στη Βόρεια Εύβοια, το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας έχει εξασφαλίσει πιστώσεις που θα υπερβούν συνολικά τα 22 εκατομμύρια ευρώ. Σημαντική είναι και η συνεισφορά ιδιωτικών εταιρειών στο πλαίσιο του νεοσύστατου θεσμού του «Αναδόχου Αποκατάστασης και Αναδάσωσης», δεδομένου ότι έως τώρα οι δωρεές μόνο για την περιοχή της Βόρειας Εύβοιας ξεπερνούν τα 4,5 εκατ. ευρώ.
Ο Υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Κώστας Σκρέκας, δήλωσε:
«Επισκέφθηκα σήμερα τις περιοχές της Βόρειας Εύβοιας που έπληξε η καταστροφική πυρκαγιά του περασμένου Αυγούστου, προκειμένου να διαπιστώσω από κοντά τον εντυπωσιακό όγκο εργασιών που έχει ολοκληρωθεί σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Σε σχέση με το παρελθόν, τα αντιδιαβρωτικά έργα στις πυρόπληκτες περιοχές υλοποιούνται σε χρόνο ρεκόρ. Αυτή η ιδιαίτερα ενθαρρυντική εξέλιξη οφείλεται σε τέσσερις λόγους.
Και βέβαια, τίποτα από όλα αυτά δεν θα ήταν εφικτό, δίχως τον επαγγελματισμό και τον ζήλο που επιδεικνύουν τα μέλη των Δασικών Συνεταιρισμών από τη Βόρεια Εύβοια και όλη την Ελλάδα, που εργάζονται πυρετωδώς για την προστασία των δασικών μας οικοσυστημάτων από την κλιματική κρίση».
Ο Υφυπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Γιώργος Αμυράς, δήλωσε:
«Για μια ακόμη φορά βρεθήκαμε στη Λίμνη και την Ιστιαία και διαπιστώσαμε από κοντά την πρόοδο των αντιδιαβρωτικών έργων, που προχωρούν πιο γρήγορα από ποτέ. Η Βόρεια Εύβοια θα ξαναγίνει ένας τόπος όμορφος, εύφορος και πολύ πιο ισχυρός αναπτυξιακά. Η φύση ήδη ξαναγεννιέται με ταχύτατους ρυθμούς, αλλά και οι άνθρωποι ξαναστέκονται στα πόδια τους με την αρωγή της Ελληνικής Πολιτείας, όπως δρομολογείται με εντολή του Πρωθυπουργού και βάσει του κυβερνητικού σχεδίου ανασυγκρότησης».