Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Στην ανακοίνωσή της με τίτλο «Και όμως κάποιοι σας βλέπουν», η Ν.Δ. τονίζει τα παρακάτω:
«Το πώς το Μέγαρο Μαξίμου έχει μετατρέψει την ΕΡΤ σε ΣΥΡΙΖΑ-Channel το ξέρουν πια όλοι οι πολίτες, εξού και ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν απομείνει να παρακολουθούν την προπαγάνδα της.
Επειδή, ωστόσο, τη Δημόσια τηλεόραση την πληρώνουν όλοι οι πολίτες, η ΝΔ εκδίδει σήμερα ένα ενημερωτικό σημείωμα με όσα μετέδωσε -αλλά και όσα δεν μετέδωσε- το χθεσινό κεντρικό δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ στις 8 το βράδυ.
Έχουμε και λέμε λοιπόν:
Χθες 26 Ιουνίου η ΕΡΤ προέβαλε ως πρώτο θέμα όχι την μείωση της κυβερνητικής πλειοψηφίας κατά έναν βουλευτή (που προέταξαν όλα ανεξαιρέτως τα ιδιωτικά κανάλια), αλλά τη συνάντηση του κ. Αλ. Τσίπρα με την βρετανίδα πρωθυπουργό Τερέζα Μέι. Στο εκτενές ρεπορτάζ, μεταδόθηκε στο σύνολό της η δήλωση του κ. Τσίπρα (διάρκειας 4 λεπτών!) και ακολούθησαν διθυραμβικά σχόλια για την «ιστορική» συνάντηση με την κ. Μέι, αλλά και τις επαφές που είχε στο City με επενδυτές, στους οποίους, κατά το ρεπορτάζ «ο κ. Τσίπρας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις». Εξυπακούεται ότι στο διάρκειας 6,5 λεπτών ρεπορτάζ δεν έγινε καμία απολύτως αναφορά στη φραστική επίθεση που δέχθηκε την προηγούμενη μέρα ο πρωθυπουργός από Έλληνες που ζουν στο Λονδίνο.
Ως δεύτερο θέμα του δελτίου οι ιθύνοντες της ΕΡΤ ιεράρχησαν τη δήλωση του Ευκλείδη Τσακαλώτου ότι “το πρόσφατο Eurogroup δημιουργεί καθαρό διάδρομο για την οικονομία και τους επενδυτές”. Στο 3λεπτο ρεπορτάζ έγινε εκτενής αναφορά στον «ιδιαίτερα θετικό αντίκτυπο που έχουν προκαλέσει οι επιλογές της κυβέρνησης στις διεθνείς αγορές και το διεθνή Τύπο», όπως βέβαια και στην αναβάθμιση της ελληνικής οικονομίας από τη S&P. Αναγνώστηκε ευρύ τμήμα της συνέντευξης του κ. Τσακαλώτου στο Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων (το έτερο μιντιακό παράρτημα του Μαξίμου), όπως και δήλωση του αντιπροέδρου κ. Δραγασάκη με τίτλους όπως «διεθνή συγχαρητήρια για την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος» κλπ.
Η ανεξαρτητοποίηση του Γ. Λαζαρίδη παρουσιάστηκε ως τρίτο θέμα. Το ρεπορτάζ ξεκίνησε, βέβαια, με το non paper του Μαξίμου και είχε τον εξής πρόλογο: «Σχέδιο νέας αποστασίας που απεργάζονται συγκεκριμένα επιχειρηματικά συμφέροντα στον Πειραιά και τη Θεσσαλονίκη και τα οποία λειτουργούν για λογαριασμό Μητσοτάκη καταγγέλλουν κυβερνητικοί κύκλοι». Ακολούθησε με τίτλο «η κυβέρνηση είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει» η πλήρης δήλωση του πρωθυπουργού για το θέμα (αυτή στην οποία επικαλέστηκε ο κ. Τσίπρας την ανύπαρκτη ταινία «Τοο hard to die») και αμέσως μετά:
Τέταρτο θέμα η ΕΡΤ μετέδωσε τις εξελίξεις στα Σκόπια αναδεικνύοντας τα προβλήματα που έχει προκαλέσει η επιτυχής συμφωνία της κυβέρνησης στο εσωτερικό της γείτονος.
Ως πέμπτο θέμα επελέγη η κακοκαιρία, με ιδιαίτερη αναφορά σε περιοχές που επλήγησαν, όπως η Ζάκυνθος, η Θεσσαλία, ενώ έγινε και ζωντανή σύνδεση με την Κερασιά Μαγνησίας. Όλως «παραδόξως» δεν έγινε καμία απολύτως αναφορά στις νέες καταστροφές στη Μάνδρα -παρότι την ίδια ώρα τις μετέδιδαν με εικόνες όλα τα ιδιωτικά κανάλια.
Έκτο θέμα έπαιξε η τηλεφωνική επικοινωνία Τραμπ- Ερντογάν
Τέλος ως έβδομο θέμα επελέγη η «ενδοκυβερνητική κρίση στη Γερμανία» και το ναυάγιο του πλοίου lifeline, ως όγδοο το στυγερό έγκλημα στην Πάφο, ως ένατο η επιλογή του υπουργείου Πολιτισμού να αναδείξει τη Σπιναλόγκα σε μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς, ως δέκατο το γαστρονομικό φεστιβάλ στη Νάξο, ως ενδέκατο η τουριστική προβολή της Ηρακλειάς, δωδέκατο η διένεξη του Ντόναλντ Τραμπ με την Harley Davidson, δέκατο τρίτο, οι δώδεκα νεαροί που αναζητούνται σε μια σπηλιά στην Ταϋλάνδη και δέκατο τέταρτο ένας σκύλος στην Ισπανία που προσπάθησε να σώσει το αφεντικό του, όταν έπαθε τάχα ανακοπή στο πλαίσιο εξάσκησης του σκύλου.
Το δελτίο ολοκληρώθηκε με αποσπάσματα από το Μουντιάλ, που είναι και ο μόνος λόγος για να παρακολουθούν εσχάτως οι τηλεθεατές την ΕΡΤ.
Συμπερασματικά, στο υποθετικό σενάριο που κάποιος πολίτης ήθελε χθες να ενημερωθεί μόνο από το κεντρικό δελτίο της δημόσιας τηλεόρασης:
Το παρόν σημείωμα έχει έναν και μόνο στόχο. Να συνειδητοποιήσει επιτέλους η κυβέρνηση και οι παρατρεχάμενοί της, ότι η ΕΡΤ είναι Δημόσια τηλεόραση που πληρώνουν όλοι οι Έλληνες και δεν είναι ΣΥΡΙΖΑ-Channel λειτουργώντας ως φερέφωνο του Μαξίμου. Και ως δημόσια τηλεόραση οφείλει να ενημερώνει τους πολίτες με αντικειμενικό και αμερόληπτο τρόπο για όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα και τον κόσμο.
Η Ν.Δ. είναι η τελευταία που θα απευθύνει υποδείξεις στους δημοσιογράφους για το πώς θα κάνουν τη δουλειά τους. Αλλά είναι εξόφθαλμο πια ότι κάποιοι στην Αγία Παρασκευή δεν επιτρέπουν στους δημοσιογράφους να κάνουν τη δουλειά τους.
Απαιτούμε από τους πάσης φύσεως «συμβούλους» που έχει εγκαταστήσει το Μαξίμου στην ΕΡΤ να πράξουν το αυτονόητο καθήκον τους. Έστω στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων της Δημόσιας Τηλεόρασης.
Θα επανέλθουμε.»