Στη δημιουργία ενός νέου κοινωνικού αλλά και επιχειρηματικού προτύπου εστίασε την ομιλία του ο νέος πρόεδρος του ΣΕΒ, κ. Δημήτρης Δασκαλόπουλος, τονίζοντας μεταξύ άλλων την ανάγκη επαναπροσδιορισμού των αξιών της κοινωνίας μέσω της αναθεώρησης του Συντάγματος. Το πλαίσιο αυτό πρότεινε επίσης τη δημιουργία μίας μόνιμης ομάδας εργασίας μεταξύ ΣΕΒ και ΓΣΕΕ, που θα λειτουργεί ανεξάρτητα από το πλαίσιο των συλλογικών συμβάσεων εργασίας. Πρόσθεσε δε ότι, στην εποχή μας τόσο σε πολιτικό όσο και σε οικονομικό επίπεδο είναι αναγκαία παρά ποτέ η αναζήτηση της συναίνεσης, χωρίς, όμως, αυτό να σημαίνει ότι θα πρέπει να αποτελεί ένα βολικό άλλοθι αναβολής και απραξίας.
Ο κ. Δασκαλόπουλος άσκησε κριτική και στη στάση που είχαν μέχρι σήμερα οι διοικήσεις του
ΣΕΒ σημειώνοντας ότι "Για πολύ καιρό είχαμε μείνει αυτοπεριορισμένοι στα τείχη που εμείς οι ίδιοι υψώσαμε". Πρόσθεσε δε ότι η συνείδηση της κοινωνικής ευθύνης δημιουργεί αυξημένες υποχρεώσεις συμμετοχής και συνεισφοράς στα κοινά για τον ΣΕΒ, οποίος και δεν θα πρέπει να αποτελεί μια κλειστή κάστα, αλλά ένα οργανικό στοιχείο των παραγωγικών δυνάμεων της χώρας. Σε ότι αφορά στην ελληνική κοινωνία, σημείωσε ότι κατατρύχεται σήμερα από ανασφάλεια και στον πυρήνα αυτής της ανασφάλειας βρίσκεται η αδυναμία να εισέλθει σε τροχιά ανταγωνιστικής και όχι επιδοτούμενης ανάπτυξης. Οπως είπε "Είμαστε μία κοινωνία που προτιμά να στρουθοκαμηλίζει απέναντι στην αδήριτη ανάγκη του εκσυγχρονισμού του Κράτους και της κοινωνίας μας, απέναντι στην πρόκληση της ανταγωνιστικής ανασυγκρότησης της οικονομίας μας". Για τη σύγχρονη επιχείρηση, ο κ. Δ. Δασκαλόπουλος υπογράμμισε ότι πρέπει να αποτελεί υπόδειγμα δημιουργικής συνεργασίας ανθρώπων, οι οποίοι, μέσα από οργανωμένη δράση, παράγουν ένα απτό αποτέλεσμα που αποτελεί από μόνο του και πολλαπλό κοινωνικό μέρισμα. "Αυτό το κοινωνικό πρότυπο", όπως είπε, "χρειάζεται σήμερα η χώρα. Κι αυτό είναι το πρότυπο που προτείνουμε στην ελληνική κοινωνία, που σήμερα εναγωνίως αναζητεί μια σύγχρονη και ρεαλιστική κοίτη προόδου". Τόνισε δε ότι βιώσιμο κοινωνικό κράτος μπορεί να υπάρξει μόνο αν χρηματοδοτείται από το εθνικό παραγωγικό πλεόνασμα –κι όχι με δανεικά ή ευρωπαϊκές επιδοτήσεις. Προς την κατεύθυνση αυτή ο κ. Δ. Δασκαλόπουλος κάλεσε σε κοινό προβληματισμό και σε κοινή προσπάθεια όλους τους κοινωνικούς εταίρους, τονιζοντας ότι ο ΣΕΒ είναι αποφασισμένος να συμβάλλει με το δικό του πρόγραμμα δράσης και πρωτοβουλιών, με τις δικές του ιδέες και προτάσεις στην αδήριτη ανάγκη επαναπροσδιορισμού του μέλλοντός μας. Στο πλαίσιο αυτό πρότεινε και τη δημιουργία μιας μόνιμης ομάδας Εργασίας ΣΕΒ και
ΓΣΕΕ, η οποία θα αποτελέσει ένα μόνιμο βήμα συνεργασίας, ανεξάρτητο από τις συλλογικές διαπραγματεύσεις, που θα διαμορφώνει κοινές δράσεις και πρωτοβουλίες ,τονίζοντας ότι "Δεν χρειαζόμαστε την επιδιαιτησία κανενός".
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr