"Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για την κυβέρνηση", τόνισε ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ, κ. Χρ. Πολυζωγόπουλος σε ομιλία του στο πλαίσιο της συνάντησης με τους εκπροσώπους των ΔΕΚΟ με αφορμή την ψήφιση του σχετικού νομοσχεδίου. Εστειλε δε προειδοποίηση στην Κυβέρνηση λέγοντας ότι "δεν θα ξεμπερδέψει απόψε εξασφαλίζοντας πλειοψηφία στη Βουλή αλλά θα συναντηθεί με τα συνδικάτα στο πεδίο εφαρμογής του νόμου"."
"Δεν θα βάλουμε τη "βούλα" μας, ούτε καν με την ανοχή μας, στο νομοσχέδιο για τις ΔΕΚΟ, ώστε να μας πετροβολούν τα παιδιά μας", δήλωσε ο πρόεδρος της
ΓΣΕΕ, Χρήστος Πολυζωγόπουλος, κατά την ομιλία του στη σημερινή σύσκεψη του προεδρείου της Συνομοσπονδίας με τα συνδικαλιστικά στελέχη των ΔΕΚΟ. Τόνισε δε ότι τα συνδικάτα δεν θα δεχθούν την κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων εργασίας ούτε το διαχωρισμό των εργαζομένων σε παλαιούς και νέους, ενώ προανήγγειλε προσφυγή στα ευρωπαϊκά δικαστήρια. Ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ κατέληξε στην πρόβλεψη ότι ο νόμος δεν θα εφαρμοστεί τελικά στις ΔΕΚΟ, σημειώνοντας παράλληλα ότι ο βασικός στόχος του είναι άλλος και συγκεκριμένα η υποβάθμιση των εργατικών δικαιωμάτων στον ιδιωτικό τομέα. Για τον λόγο αυτό κάλεσε τους εργοδότες να προσέλθουν με διαφορετική γραμμή στη διαπραγμάτευση για την εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας που αρχίζει την επομένη εβδομάδα. Από την πλευρά του, ο αναπληρωτής πρόεδρος της ΓΣΕΕ, Αλέκος Καλύβης, κατηγόρησε την κυβέρνηση για βίαια προσαρμογή προς τα κάτω των μισθών και των εργατικών δικαιωμάτων αλλά και για απόπειρα συνολικής υποβάθμισης του συνδικαλιστικού κινήματος. Απαντήσεις στις κυβερνητικές δηλώσεις για εργαζόμενους-"ρετιρέ" στις ΔΕΚΟ, έδωσαν συνδικαλιστές από μεγάλες δημόσιες επιχειρήσεις. Ο πρόεδρος των εργαζομένων στον ΗΣΑΠ, Γ. Γαβρίλης, δήλωσε ότι τμηματάρχης Α΄με 31 χρόνια υπηρεσία παίρνει μισθό 1.200 ευρώ. Ο κ. Λουλακάκης από τα ΕΘΕΛ δήλωσε ότι τεχνικός με δέκα χρόνια προϋπηρεσία παίρνει 1.100 ευρώ. Ο Δημ. Τσουκαλάς, πρόεδρος της ΟΤΟΕ, δήλωσε ότι ο μέσος μισθός στις τράπεζες είναι 1.450 ευρώ, ενώ ο νεοεισερχόμενος παίρνει μόνο 550 ευρώ. Ο εκπρόσωπος των εργαζομένων στον
ΟΤΕ υπογράμμισε ότι ο οργανισμός εμφανίζεται ζημιογόνος μόνο λόγω της εγγραφής τού κόστους της εθελούσιας εξόδου στο φετινό του ισολογισμό και δήλωσε ότι βασικός στόχος της κυβέρνησης είναι η αλλαγή του γενικού κανονισμού εργασίας που θα αφορά κυρίως τους παλαιούς εργαζομένους στον οργανισμό. Ο κ. Κοντοπάνος, από την Αμυντική Βιομηχανία, δήλωσε ότι οι ειδικευμένοι εργάτες μετάλλου της ΕΑΒ αμείβονται με 700-1.400 ευρω τον μήνα. Ο Ν. Πιλαλίδης, από την ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ, δήλωσε ότι ειδικευμένος τεχνίτης με 14 χρόνια προϋπηρεσίας αμείβεται με 1.614.00 μεικτά, κάνοντας δουλειά βαριά και επικίνδυνη. Οι νέοι τεχνικοί της
ΔΕΗ παίρνουν 880 ευρώ το μήνα, ενώ οι νέοι διοικητικοί υπάλληλοι 676,37 ευρώ μεικτά. Ο Γ. Γεωργακόπουλος, από τον
ΟΛΠ, δήλωσε ότι ειδικευμένος χειριστής γερανογέφυρας με 19 χρόνια προϋπηρεσίας αμείβεται με 1.200 ευρώ, ενώ ο αντίστοιχος μισθός στο λιμάνι της Βαρκελώνης ξεπερνάει τα 2.000 ευρώ. Πέραν των αμοιβών οι συνδικαλιστές κατήγγειλαν και τις συνθήκες υγιεινής και ασφάλειας στους χώρους εργασίας. Ο μέσος όρος ζωής των εργαζομένων στα πετρέλαια περιορίζεται στα 63 χρόνια, τόνισε ο κ. Ν. Ορφανός, των
ΕΛΠΕ, ενώ ο κ. Πιλαλίδης, από τη ΔΕΗ, κάλεσε όποιον ενδιαφέρεται πριν σχολιάσει, να αντέξει δύο ώρες εργασίας στις συνθήκες των ορυχείων της
ΔΕΗ ή των εναεριτών υψηλής τάσης.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr