Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Την ίδια ώρα, σύμφωνα με τη δημοσκόπηση, ο φόβος παραμένει το κύριο συναίσθημα των πολιτών και ο πληθωρισμός το μεγαλύτερο πρόβλημα.
Οι πολίτες θεωρούν ότι τα 3 σημαντικότερα προβλήματα της χώρας είναι:
Πληθωρισμός/ακρίβεια με 61,5 %
Υγεία/περίθαλψη με 43,1 %
Ανεργία με 29,3 %
Η λέξη «φόβος» με ποσοστό 48,6 % εκφράζει περισσότερο τους πολίτες για το παρόν και το μέλλον της χώρας, ακολουθούν η «οργή» με 43,6 % και η «παραίτηση/απογοήτευση» με 40,3 %.
Σε ό,τι αφορά τους δείκτες αισιοδοξίας και συγκεκριμένα στο ερώτημα «πώς πιστεύετε ότι πάνε τα πράγματα γενικά στη χώρα μας», το 56,1 % απαντά «Πολύ άσχημα-Αρκετά άσχημα», ενώ το 13,8 % απαντά «Πολύ καλά-Αρκετά καλά».