Όπως δήλωσε πρόσφατα ο υπουργός Περιβάλλοντος κι Ενέργειας Κώστας Σκρέκας η εξοικονόμηση ενέργειας πρέπει να μπει στην καθημερινότητά μας, όπως στη Γερμανία και στην Ιταλία, κάτι που έχει αρχίσει να συμβαίνει στη χώρα μας. «Ιούνιο και Ιούλιο είχαμε σημαντική μείωση της κατανάλωσης. Τον Ιούλιο η μείωση της κατανάλωσης ξεπέρασε το 15%, αλλά και του φυσικού αερίου κατά 12%», ανέφερε χαρακτηριστικά και συμπλήρωσε: «Είμαστε προετοιμασμένοι για τον δύσκολο χειμώνα», τονίζοντας πως η κυβέρνηση δεν θα αφήσει τα νοικοκυριά να κρυώσουν.
«Ο καλύτερος τρόπος για να μειώσουμε τον λογαριασμό ρεύματος, είναι να μην καταναλώνουμε ενέργεια που δεν χρειαζόμαστε», υπογράμμισε ο υπουργός.
Το Δημόσιο
Το καλό παράδειγμα στην εξοικονόμηση ενέργειας πρόκειται να δώσει το Δημόσιο, δήλωσε, στο μεταξύ, χθες, ο υπουργός Επικρατείας ‘Ακης Σκέρτσος. Με μικρές, έξυπνες κινήσεις, εξ άλλου, είναι εφικτός ο εθνικός στόχος εξοικονόμησης ενέργειας κατά 10-15%, πρόσθεσε.
Σε κάθε περίπτωση, «η εξοικονόμηση, ανεξαρτήτως της κρίσης, είναι κάτι που πρέπει να μπει στην κουλτούρα μας ούτως ή άλλως. Κάνει καλό στο περιβάλλον, στην τσέπη μας, δημιουργεί πιο συνειδητοποιημένους καταναλωτές», δήλωσε μιλώντας στην ΕΡΤ1. Ο υπουργός Επικρατείας υπογράμμισε ότι «η εξοικονόμηση, ανεξαρτήτως της κρίσης, είναι κάτι που πρέπει να μπει στην κουλτούρα μας ούτως ή άλλως. Κάνει καλό στο περιβάλλον, στην τσέπη μας, δημιουργεί πιο συνειδητοποιημένους καταναλωτές». Και σε αυτήν την εθνική προσπάθεια, «πρώτο το κράτος δίνει το μήνυμα, ότι πρέπει να μειώσουμε, όσο μπορούμε, 10-15% σε ετήσια βάση, την κατανάλωση ενέργειας», στόχος που μπορεί να υλοποιηθεί μέσω από «μικρές, έξυπνες κινήσεις», όπως είπε.
Για τις ΔΕΚΟ και τους Δήμους ειδικότερα, παρατήρησε πως «η “ποινή” θα έλθει από την ίδια την πραγματικότητα, δεν θα μπορεί να πληρώσει (κάποιος) τους λογαριασμούς ενέργειας εάν συμπεριφέρεται με ανεύθυνο τρόπο. Και δεν θα υπάρχουν χρήματα για να επιδοτηθούν πρόσθετα κόστη από αλόγιστη κατανάλωση», ξεκαθάρισε επίσης.