Στη συνηθισμένη ερώτηση, "σε ποια κατάσταση ευρισκόμεθα;" που μερικές φορές μετατρέπεται "σε ποια κατάσταση βρίσκεται η Ελλάς;" , η απάντηση σήμερα είναι μονολεκτική. "Θολή", καθώς κανείς δεν καταλαβαίνει που το πάει η κυβέρνηση. Πιθανότατα να μη καταλαβαίνει και η ίδια που πηγαίνει, αλλά αυτό δεν θέλουμε ούτε να το σκεφτούμε, γιατί θα σημαίνει ότι τα πράγματα είναι "μαύρα και άραχνα". Όταν μία κυβέρνηση δεν ξέρει που πάει τη χώρα, τότε η χώρα είναι χωρίς πυξίδα,… στο νερό με βάρκα την ελπίδα.
Μετά λοιπόν την ιστορική φράση του κ. Αλογοσκούφη ότι η Ελλάδα μπήκε με απάτη στην ΟΝΕ, που στη διάρκεια του Σαββατοκύριακου τη συμπλήρωσε με την παραδοχή ότι και ό ίδιος αν ήταν υπουργός εθνικής Οικονομίας το 1999 πάλι θα έβαζε τη χώρα στην ΟΝΕ. Τρικυμία εν κρανίω δηλαδή, αν όχι στο δικό του, σίγουρα στο δικό μας. Και από εκεί και πέρα παρατηρούνται τα εξής παράδοξα: Η κυβέρνηση κάνει μεγάλη επικοινωνιακή προσπάθεια για να πείσει ότι τα χειρότερα έχουν περάσει, ή τουλάχιστον περνούν και οι καλύτερες ημέρες φαίνονται ήδη. Στις καλύτερες αυτές ημέρες οι συντάξεις και το ΕΚΑΣ θα αυξηθούν, αν όχι στο ύψος που είχε υποσχεθεί η Νέα Δημοκρατία προεκλογικά, πάντως σημαντικά. Παράλληλα, θυμίζει συνεχώς ότι θα μειωθούν οι φορολογικοί συντελεστές και θα ανακουφιστούν οι πολίτες το 2007. Τα δημοσιονομικά Όλα αυτά και άλλα θα γίνουν γιατί χάρις στις άοκνες προσπάθειες της νέα διακυβέρνησης το έλλειμμα θα πέσει κάτω από το 3% του
ΑΕΠ στο τέλος του 2006, όπότε η χώρα δεν θα βρίσκεται υπό την επιτήρηση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα τηρηθεί απαρέγκλιτα, ή σχεδόν απαρέγκλιτα, ο φετινός προϋπολογισμός. Μακάρι, αρκεί να μην επαληθευτούν κάποιες φήμες που λένε ότι η Γιούροστατ σκέπτεται να απορρίψει μερικά από τα μέτρα προσωρινού χαρακτήρα και θα ζητήσει στη θέση τους να εφαρμοστούν διαρθρωτικά και μόνιμα. Ταυτόχρονα, η κυβέρνηση προσπαθεί να πείσει εργαζόμενους και συνδικάτα ότι δεν είναι τόσο ανάλγητη, όσο την κατηγορούν και μεταξύ μας, πράγματι δεν είναι. Απλά έχει προβλήματα όπως ο νόμος περί ΔΕΚΟ, όπου τα δύο καινούργια πράγματα είναι ότι οι ζημιογόνες από αυτές πρέπει να αλλάξουν τους Γενικούς Κανονισμούς Προσωπικού - και όντως αυτό θα πρέπει να γίνει σε όλες τις ΔΕΚΟ για να μπορούν οι Διοικήσεις να κάνουν τι δουλειά τους , αρκεί να είναι άξιες- μέσα σε τέσσερις μήνες από την αρχή του έτους, ενώ από την άλλη πλευρά προβλέπεται ότι οι πρόεδροι και οι διευθύνοντες σύμβουλοι δεν θα έχουν μισθό πάνω από του Προέδρου του Αρείου Πάγους και ο υπουργός θα μπορεί να τους απολύει αζημίως , αν κρίνει ότι δεν του κάνουν! Τρελά πράγματα , αν στόχος είναι βρεθούν άξιοι και ικανοί τεχνοκράτες. Τα εργασιακά Ο κ. Αλογοσκούφης άφησε να διαφανεί ότι μπορεί να δώσει παράταση για την εφαρμογή του νόμου, καθώς είναι πρέπον να τελειώσουν πρώτα οι διαπραγματεύσεις μεταξύ
ΓΣΕΕ και εργοδοτών για το ύψος των αυξήσεων. Ωστόσο δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί υπάρχουν ΔΕΚΟ όπου διοικήσεις και συνδικάτα έχουν ήδη συμφωνήσει τα μισθολογικά. Φαίνεται όμως ότι κάποιοι έκριναν ότι δεν είναι και πολύ υγιές για την κυβέρνηση να φανεί ότι κάνει πίσω στις μεταρρυθμίσεις ΄και στην "επανίδρυση του κράτους" και σήμερα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος δήλωσε ότι ο νόμος θα εφαρμοστεί. Οσο για εκείνη την επανίδρυση του έρμου του κράτους, που είναι το ζητούμενο από όλες τις κυβερνήσεις, που θέλουν πραγματικά να βγάλουν τη χώρα από τα αζήτητα των επενδύσεων και να την πάνε λίγο μπροστά, ας την ξεχάσουμε. ΄Εμπλεξε με την "ίδρυση του δικού μας κράτους"… Η κυβέρνηση λοιπόν δείχνει ότι θέλει να βάλει νερό στο κρασί της σε ό,τι αφορά στις μεταρρυθμίσεις και να αποστασιοποιηθεί από την τάξη των εργοδοτών. Από την άλλη πλευρά έχει βάλει στόχο τον κ. Γ. Παπανδρέου, όπως και ο κ. Γ. Παπανδρέου έχει βάλει στόχο τον πρωθυπουργό κ. Κ. Καραμανλή, τον όποίον κατηγορεί και ότι…κρύβεται, μεταξύ άλλων. Είναι σαφές ότι Νέα Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ θέλουν την πόλωση , για να μαζέψουν γύρω τους όλες τιος φυγόκεντρες δυνάμεις. Φυσικά, μένει να δούμε ποιος θα κερδίσει τις νηφάλιες δυνάμεις που συνήθως δίνουν και την εκλογική νίκη. Το συμπέρασμα από τα παραπάνω είναι ότι οι δημοσκοπήσεις, η καθημερινότητα και θέματα όπως των υποκλοπών-κατασκοπείας έχουν κάνει την κυβέρνηση να χάσει τον βηματισμό της. Οι ενδείξεις είναι ότι προσπαθεί να βρει νέο βηματισμό και εκεί μπερδεύεται. Τουλάχιστον προς το παρόν. Αγγελος Στάγκος
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr