Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Στην επιστολή του ο Πρόεδρος του ΤΕΕ προχωρά σε συγκεκριμένες προτάσεις άμεσης επίλυσης των προβλημάτων που έχουν δημιουργηθεί εκ νέου με την έναρξη του Β κύκλου προγράμματος «εξοικονομώ κατ’ οίκον ΙΙ» και τη λειτουργία της σχετικής ηλεκτρονικής πλατφόρμας, ζητώντας παράλληλα και την προώθηση της διαδικασίας για να υπάρξουν επιπλέον πόροι.
Το πλήρες κείμενο της επιστολής:
«Αξιότιμοι κύριοι Υπουργοί,
Γνωρίζετε καλά ότι ολόκληρη η αγορά και η κοινωνία ανέμεναν επί μήνες την ενεργοποίηση του Β κύκλου του προγράμματος «εξοικονομώ κατ’ οίκον ΙΙ» αλλά δυστυχώς, παρά την πολύμηνη προετοιμασία παρουσιάστηκαν και πάλι προβλήματα τα οποία πρέπει άμεσα να επιλυθούν.
Μπορεί αυτή τη φορά, σε αντίθεση με τον πρώτο κύκλο, το πληροφοριακό σύστημα να μην κατέρρευσε αλλά χαρακτηρίστηκε ήδη από την πρώτες ώρες της πρώτης ημέρας από πολλά προβλήματα πρόσβασης, όπως και το ΥΠΕΝ αναγνώρισε με τη σχετική χθεσινή του ανακοίνωση, με την οποία ζητούσε από τους χρήστες «υπομονή».
Αυτά τα προβλήματα όμως δεν αφορούν απρόσωπα «κάποιους χρήστες αλλά προσωπικά χιλιάδες επαγγελματίες και επιστήμονες, στην πλειοψηφία τους μηχανικούς, που για λογαριασμό των πελατών τους ξενυχτούν πάνω από πληκτρολόγια και οθόνες, για να αντικρίσουν αρκετές φορές ένα σύστημα που δεν ανταποκρίνεται.
Η κατάσταση αυτή δημιουργεί αφόρητη πίεση μεταξύ επαγγελματιών και ιδιοκτητών ακινήτων, για κάτι που δεν φέρουν καμία ευθύνη, ενώ χιλιάδες μηχανικοί έχουν επωμιστεί τεράστιο φόρτο εργασίας και μεγάλες ευθύνες απέναντι στους πελάτες τους, οι οποίες είναι εξαιρετικά δυσανάλογες με την εξαιρετικά χαμηλή αμοιβή που προβλέπεται να επιχορηγεί το πρόγραμμα.
Η κυβέρνηση οφείλει να αναγνωρίσει την κατάσταση στις πραγματικές της διαστάσεις και να δώσει τώρα λύσεις, τεχνικά άρτιες, που να διασφαλίζουν την απρόσκοπτη λειτουργία της πλατφόρμας.
Κύριοι Υπουργοί,
Γνωρίζετε πολύ καλά ότι ο βασικός λόγος που δημιουργούνται αυτά τα προβλήματα είναι η επιλογή την ένταξης στο πρόγραμμα με σειρά προτεραιότητας και μέχρι εξαντλήσεως των διαθέσιμων πόρων. Κάθε λογικός άνθρωπος που ενδιαφέρεται να ενταχθεί θέλει, μοιραία, να ενταχθεί στις πρώτες λίγες ώρες για να προλάβει. Δεδομένης της επιλογής για χρονική σειρά προτεραιότητας, η μη διαθεσιμότητα του συστήματος δημιουργεί αίσθημα αδικίας και έντονο εκνευρισμό.
Επίσης γνωρίζετε ότι κάθε πληροφοριακό σύστημα είναι τόσο δυνατό όσο το πιο αδύνατο σημείο του. Με την εμπειρία που όλοι έχουμε, πλέον, γίνεται ξεκάθαρο ότι παρά τις βελτιώσεις το σύστημα που υποστηρίζει το πρόγραμμα δεν μπορεί να ανταποκριθεί στον μεγάλο φόρτο.
Επειδή, όπως καλά γνωρίζετε, το ΤΕΕ όχι μόνο ενδιαφέρεται αλλά προωθεί ουσιαστικά την ενεργειακή εξοικονόμηση και την επίτευξη των σχετικών εθνικών στόχων τόσο απέναντι στην κοινοτική νομοθεσία όσο και στους στόχους της Συμφωνίας των Παρισίων, όπως αποδεικνύεται μεταξύ άλλων με τη συνεργασία μας στην έκδοση του νέου ΚΕΝΑΚ και των σχετικών Τεχνικών Οδηγιών του ΤΕΕ για την εφαρμογή του, σας ζητώ να εξετάσετε ορισμένες πρακτικές λύσεις στα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί και να προχωρήσετε άμεσα σε όσες θεωρείτε ως τις πλέον κατάλληλες. Δεν είναι η ώρα να δούμε αν θα έπρεπε ή όχι να υπάρχει διαδικασία αξιολόγησης των αιτήσεων όσον αφορά την επίτευξη ενεργειακών στόχων, καθώς όλη η αγορά έχει προσαρμοστεί στην κατεύθυνση που έχει δώσει το Υπουργείο σας, αλλά θα πρέπει να δούμε και αυτό το ζήτημα σύντομα και κυρίως ενόψει άλλων προγραμμάτων ενεργειακής αναβάθμισης του κτιριακού τομέα.
Για την επίλυση των άμεσων προβλημάτων που όλοι βλέπουμε, σας προτείνω:
Αξιότιμοι κύριοι Υπουργοί,
Γνωρίζετε ότι μοιραζόμαστε το στόχο της ουσιαστικής ενεργειακής αναβάθμισης του κτιριακού τομέα της χώρας. Δεν υπάρχει κανένας λόγος που να δικαιολογεί τη δυσφήμιση αυτού του στόχου μέσα από αστοχίες σε ένα πρόγραμμα που μόνο οφέλη έχει να δώσει στη χώρα.
Η εμπειρία του Α κύκλου του Εξοικονομώ Κατ’ Οίκον ΙΙ θα έπρεπε να έχει κάνει όλους σοφότερους. Μπορείτε όμως, έστω και την ύστατη ώρα, να δώσετε ουσιαστικές λύσεις σε πραγματικά προβλήματα. Οι προτάσεις που σας κάνω συμβάλλουν ουσιαστικά στην επιτυχία του προγράμματος και στην επίλυση των προβλημάτων που έχουν δημιουργηθεί, ενώ κινούνται με γνώμονα το συμφέρον της κοινωνίας και του δημοσίου.
Σας παρακαλώ να κάνετε αποδεχτές τις προτάσεις που σας καταθέτω και είμαι στη διάθεσή σας, τόσο εγώ όσο και το δυναμικό του ΤΕΕ, για οποιαδήποτε βοήθεια χρειαστείτε για την άμεση επίλυση των προβλημάτων του «εξοικονομώ κατ΄οίκον ΙΙ» και την ουσιαστική προώθηση της ενεργειακής εξοικονόμησης στον κτιριακό τομέα της χώρας.
Αν το ΥΠΕΝ το επιθυμεί, το ΤΕΕ, με την τεχνογνωσία που έχει σε σύνθετα συστήματα, λόγω:
Η αγωνία χιλιάδων πολιτών που επιθυμούν να ενταχθούν και η ταλαιπωρία που αντιμετωπίζουν χιλιάδες μηχανικοί, δεν χρειάζεται να επαναληφθεί και καθορίζει την πορεία που οφείλουν να ακολουθήσουν τα συναρμόδια Υπουργεία. Πρέπει το πρόβλημα να λυθεί άμεσα, πριν δημιουργηθούν μη αναστρέψιμα αποτελέσματα και πριν ενταχθούν και οι άλλες περιφέρειες της χώρας.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Ν. Στασινός, Πρόεδρος ΤΕΕ».