Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Στη γενική κατάταξη των ξένων επενδυτών στην Βουλγαρία, η Ελλάδα το περυσινό ενδεκάμηνο διατήρησε την τρίτη θέση, μετά την Αυστρία και την Ολλανδία, με συνολικές επενδύσεις ύψους 2.779,3 εκατ. ευρώ (έναντι € 2.788,0 εκατ. την αντίστοιχη περίοδο του 2013).
Όπως διαφημίζουν εταιρείες (βουλγάρικες αλλά και ελληνικές) που αναλαμβάνουν τις γραφειοκρατικές διαδικασίες στην γείτονα χώρα τα πλεονεκτήματα ίδρυσης εταιρείας στην Βουλγαρία είναι πολλά:
Από το 2007, που η Βουλγαρία έγινε μέλος της Ευρωπαϊκή ένωσης προχώρησε σε φορολογική μεταρρύθμιση. Στο πλαίσιο αυτό, προκύψανε δελεαστικά οφέλη για τους υποψήφιους επενδυτές. Τα σημαντικότερα από αυτά είναι:
- Εταιρικός φόρος 10%
- Φόρος μερισμάτων 5%
- ΦΠΑ 20% στις Εθνικές συναλλαγές και Μηδενικός (0%) για εξαγωγές και κοινοτικές προμήθειες.
- Ελάχιστο απαιτούμενο κεφάλαιο επένδυσης 2 Λέβα = 1 Ευρώ.
- Επιστροφή του φόρου μέσα σε 30 ημέρες.
- 0% Φόρος σε περιοχές με υψηλή ανεργία.
- 0% φόρος στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
- Υπογραφή διεθνών συμβάσεων σε ισχύ περί αποφυγής διπλής φορολόγησης
- Χαμηλές ασφαλιστικές εισφορές.
- Αναγνώριση Βουλγαρικών τιμολογίων σε όλη την Ευρώπη
- 2 έτη απαλλαγή από τον ΦΠΑ για εισαγωγές εξοπλισμού και εγκεκριμένα επενδυτικά σχέδια
- Φορολογικές αποσβέσεις για 2 χρόνια για αγορά υπολογιστών και νέου εξοπλισμού παραγωγής
Κι ενώ μεγαλώνει η μετακίνηση ελληνικών επιχειρήσεων στην γείτονα χώρα, αυξάνει γεωμετρικά και ο αριθμός των Ελλήνων καταναλωτών που αποφασίσουν να μεταβαίνουν στην Βουλγαρία για τις αγορές του μήνα σε βασικά καταναλωτικά αγαθά.
Παράγοντας από τον χώρο του λιανεμπορίου μας ανέφερε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα το αντιμετωπίζουν ο Νομός Σερρών αλλά και ο Νομός Φλώρινας. Συνολικά εκτιμάται ότι περισσότεροι από 500.000 Ελληνες που βρίσκονται στην Βόρειο Ελλάδα πραγματοποιούν μονοήμερες εκδρομές στην γειτονική αγορά για να αποκτήσουν είδη βασικής ανάγκης.
Δέσποινα Καραγιαννοπούλου